skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Terorisma apkarošana un ES iedzīvotāju drošība: kādu artavu devuši Latvijas eiroparlamentārieši?

16/02/2017

Cīņa pret terorismu ir viena no galvenajām prioritātēm Eiropas Parlamenta (EP) darba kārtībā, un ceturtdien, 16.februārī, Eiropas Parlaments atbalstīja jauno ES pretterorisma likumu, kā arī stingrākas pārbaudes uz ES ārējām robežām.

Par vairākiem nozīmīgiem EP lēmumiem saistībā ar terorisma apkarošanu un drošības stiprināšanu ES ziņotāji vai ēnu ziņotāji bijuši arī Latvijas eiroparlamentārieši:

 • Sandra Kalniete bija EP ziņotāja par ES jauno globālo drošības stratēģiju, kurā liels akcents likts uz drošību un aizsardzību, t.sk., ES stratēģiskā autonomijas stiprināšanu, uzlabotu Eiropas izlūkdienestu informācijas apmaiņu un Eiropas līmeņa izlūkošanas un prognozēšanas spēju attīstību.
 • Krišjānis Kariņš ir viens no 2 EP ziņotājiem likumprojektam (tā dēvētās “4. pret-naudas atmazgāšanas direktīvas pārskatīšana), ar kuru ES pastiprinās cīņu pret terorisma finansēšanu un nelikumīgi iegūtas naudas legalizāciju.
 • Andrejs Mamikins bija ēnu ziņotājs jautājumam par Latvijas pievienošanos ES automobiļu reģistrācijas datu automātiskās apmaiņas sistēmai. Tā paredzēta, lai novērstu un izmeklētu noziedzīgus nodarījumus un terorismu. ES dalībvalsti šajā sistēmā uzņem tikai pēc tam, kad tā pieņēmusi noteiktus datu aizsardzības noteikumus.
 • Artis Pabriks bija EP ziņotājs par ES ārējās robežas apsardzes sistēmas izveidi, apvienojot ES robežu aģentūras FRONTEX un dalībvalstu robežsardzes dienestu spēkus.

Eiropas Parlamenta Informācijas birojs (EPIB) Latvijā apkopojis EP pieņemtos nozīmīgos lēmumus, lai sekmētu terorisma apkarošanu un stiprinātu ES iedzīvotāju drošību. EP lēmumi uzskaitīt hronoloģiskā secībā, sākot no 2016.gada sākuma līdz šim brīdim:

 • 20.01.2016. | Eiropas Parlaments atbalsta Latvijas pievienošanos ES automobiļu reģistrācijas datu automātiskās apmaiņas sistēmai - tā paredzēta, lai novērstu un izmeklētu noziedzīgus nodarījumus un terorismu. ES dalībvalsti šajā sistēmā uzņem tikai pēc tam, kad tā pieņēmusi noteiktus datu aizsardzības noteikumus.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/janvaris_jaunumi/autodati.html

Latvijas EP deputāts Andrejs Mamikins bija ēnu ziņotājs par šo jautājumu.

 • 13.04.2016. | Reaģējot uz teroristu uzbrukumiem, EP piešķir 2 miljonus eiro jauna personāla piesaistei Eiropas Pretterorisma centrā (ECTC), ko 2016.gada 1. janvārī izveidoja Eiropols un kam jākļūst par galveno iestādi cīņai pret terorismu Eiropas Savienībā.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/aprila_jaunumi/lidzekli_beglu_atbalstam.html;jsessionid=C1D62644F5E213AC78BE8FA25A8923B4

 • 14.04.2016. | EP pieņem ES direktīvu par pasažieru datu apmaiņu. Jaunā direktīva regulēs Pasažieru Datu reģistra (PDR) datu izmantošanu ES – novēršanas, noteikšanas, izmeklēšanas un terorisma un citu nopietnu noziegumu izmeklēšanas vajadzībām. Tas ir jauns instruments cīņai ar teroristiem un kontrabandistiem. Vācot pasažieru datus, ar tiem daloties un analizējot, izlūkošanas iestādes varēs konstatēt aizdomīgas uzvedības modeļus, kam pievērst uzmanību. Jaunie noteikumi prasa lidsabiedrībām nodot dalībvalstu iestādēm pasažieru datus par visiem lidojumiem starp ES un trešajām valstīm.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/aprila_jaunumi/datu_registrs.html

Faktu lapa:  Pasažieru datu reģistrs: Kas tas ir un kāpēc tas vajadzīgs?

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/aprila_jaunumi/datu_registrs.html

 • 14.04.2016. | EP pieņem savu pozīciju par ES jauno globālo drošības stratēģiju, t.sk., uzsverot, ka jāveicina ES stratēģiskā autonomija, jāuzlabo Eiropas izlūkdienestu apmaiņa ar informāciju un jāattīsta patiesas Eiropas līmeņa izlūkošanas un prognozēšanas spējas. Tāpat ES un tās dalībvalstīm jāuzlabo savas aizsardzības spējas, līdz 2024. gadam apņemoties aizsardzības vajadzībām tērēt vismaz 2 % no sava iekšzemes kopprodukta.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/aprila_jaunumi/arpolitikas_un_drosibas_strategija.html

Par Eiropas Parlamenta pienesumu ES jaunajai globālajai drošības stratēģijai atbildīgā EP ziņotāja ir Latvijas eiroparlamentāriete Sandra Kalniete, kura savā ziņojumā lielu akcentu lika tieši uz drošību un aizsardzību. Video ar EP ziņotāju S.Kalnieti par ES ārlietu un drošības politikas jauno vīziju:

http://europarltv.europa.eu/lv/player.aspx?pid=194c7a70-6959-47d1-9bf2-a5df00fda0dd

 • 15.05.2016. | EP apstiprina jaunas pilnvaras ES policijas aģentūrai Eiropols cīņai pret terorismu, kibernoziegumiem un citiem kriminālpārkāpumiem. Jaunās pilnvaras ļaus ātrāk reaģēt uz pārrobežu noziedzības pieaugumu un terorisma draudiem, piemēram, strauji izveidot specvienības. Tāpat tiks uzlabota informācijas apmaiņa starp ES dalībvalstīm, un nodrošināta teroristu tiešsaistes propagandas ātrāka dzēšana - piemēram, Eiropola interneta dokumentu nodaļa varēs pieprasīt sociālo tīklu uzturētājam, kā Facebook, izdzēst ISIS profilu.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/maijs_jaunumi/eiropols.html

 • 27.05.2016. | Eiropas Parlaments pieņem rezolūciju, aicinot Eiropas Komisiju veido uzdevumu grupu cīņai ar virtuālās valūtas (piemēram, “Bitcoin”) izmantošanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma finansēšanai.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/maijs_jaunumi/nauda_virtuali.html

 • 06.07.2016. | EP pieņem pirmos ES mēroga kiberdrošības noteikumus sabiedrības pamatpakalpojumu sniedzējiem. Proti, uzņēmumiem, kas sniedz pamatpakalpojumus, piemēram, enerģētikas, transporta, banku un veselības jomā, vai arī digitālos pakalpojumus, būs jāuzlabo spējas pretoties kiberuzbrukumiem. Fragmentāra kiberdrošības aizsardzība padara viegli ievainojamu un rada lielu drošības risku visai Eiropai, tādēļ turpmāk visās ES dalībvalstīs tiks izveidota vienlīdz augsta tīklu un informācijas sistēmu drošība, kā arī pastiprināta dalībvalstu sadarbība.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/julijs_jaunumi/kiberdrosibapakalpojumiem.html

 • 06.07.2016. | EP atbalsta plānu par ES ārējās robežas apsardzes sistēmas izveidi, apvienojot ES robežu aģentūras FRONTEX un dalībvalstu robežsardzes dienestu spēkus. Saskaņā ar šo plānu, dalībvalstis joprojām veiks ikdienas robežapsardzi, bet, pieaugot spiedienam uz ES ārējo robežu, tās varēs lūgt palīdzību Eiropas robežu un krasta apsardzei (ERKA), kas varēs strauji piesaistīt robežsargu brigādes nosūtīšanai uz attiecīgajām vietām. Regula par Eiropas robežu un krasta apsardzi nodrošinās augstāku ES ārējās robežas drošību un labāku pārvaldību.

EP ziņotājs par šo jautājumu bija Latvijas eiroparlamentārietis Artis Pabriks. 

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/julijs_jaunumi/euborderandcoastguard.html

 • 04.10.2016. | EP deputāti stiprina ES eksporta aizliegumu “spīdzināšanas rīkiem”. Pārskatītos ES noteikumu mērķis ir novērst tirdzniecību ar precēm un pakalpojumiem, ko var izmantot spīdzināšanai vai nāvessoda izpildei. Sarunās ar ES dalībvalstīm par iepriekš sagatavotajiem noteikumu projektiem, EP iekļāva aizliegumu attiecībā uz tirdzniecību un tranzītu tādām iekārtām, ko var izmantot nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai pret trešo valstu iedzīvotājiem.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/oktobris_jaunumi/ep-deput-ti-stiprina-es-eksporta-aizliegumu-sp-dzin-sanas-r-kiem-.html

 • 26.10.2016. | Pārskatot ES Daudzgadu budžetu (MFF), EP prasa rezervi iespējamām krīzēm. EP deputāti norāda, ka MFF ir jāpadara elastīgāks, lai ātri stātos pretim tādiem izaicinājumiem kā migrācijas krīzei, terorismam un iekšējās drošības lietām, sarežģījumiem lauksaimniecības sektorā vai nemainīgi augstajam jauniešu bezdarbam. Daudzgadu finanšu plāna pārskatīšana, pēc deputātu domām, unikālā kārtā dod Eiropas Savienībai iespēju turēt savus solījumus.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/oktobris_jaunumi/es-daudzgadu-bud-ets-eiroparlament-riesi-prasa-rezervi-iesp-jam-m-kr-z-m.html

 • 22.11.2016. | EP deputāti prasa ciešāku ES dalībvalstu sadarbību, lai labāk aizsargātu Eiropu --> terorisms, hibrīda draudi, kibernoziegumi un nedroša energoapgāde ES dalībvalstīm neatstāj citu izvēli kā pašām stiprināt sadarbību savai drošībai un aizsardzībai, tādējādi bruģējot ceļu Eiropas Aizsardzības savienībai. Atbalstot rezolūciju par tās izveidi, EP deputāti iesaka 2% no IKP novirzīt aizsardzībai, izveidot daudznacionālos spēkus un ES štābu krīžu vadības operāciju plānošanai un vadībai, kas ļautu ES reaģēt, ja NATO to nevēlētos darīt.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/novembris_jaunumi/ep-deput-ti-prasa-cies-ku-es-dal-bvalstu-sadarb-bu-lai-lab-k-aizsarg-tu-eiropu.html

 • 23.11.2016. | EP ceļ trauksmi  pret ES vērsto propagandu no Krievijas un islāmistu teroristu organizācijām. Lai novērstu pret ES vērsto propagandas kampaņu, EP aicina stiprināt nelielo “stratēģiskās komunikācijas” darba grupu un vairāk ieguldīt izpratnes veicināšanā, izglītošanā, tiešsaistes un vietējos medijos, pētnieciskajā žurnālistikā un informācijas lietotprasmē.

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/novembris_jaunumi/ep-deput-ti-ce-trauksmi-pret-es-v-rsto-propagandu-no-krievijas-un-isl-mistu-teroristu-organiz-cij-m.html

EP turpina strādāt pie jaunām politikas iniciatīvām saistībā ar cīņu pret terorismu un ES iedzīvotāju drošības stiprināšanu. Piemēram, tuvākajā laikā EP darba kārtībā --->

http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=2015/0269%28COD%29&l=en

http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/summary.do?id=1447782&t=d&l=en

http://www.europarl.lv/lv/jaunumi/2016_/julijs_jaunumi/terorismaapkarosana.html

 • Marta sesijā gaidāms EP balsojums par grozījumiem regulā, lai nodrošinātu vienotu un drošu vīzu formātu, kas nepieciešamas ieceļošanai ES.

http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=2016/0208%28COD%29&l=en

 • EP darba kārtībā ir pret naudas atmazgāšanas direktīvas pārskatīšana, kur viens no ziņotājiem ir Latvijas EP deputāts Krišjānis Kariņš:

http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=2016/0208%28COD%29&l=en

 

Infografika: apkopojums par EP pieņemtajiem lēmumiem terorisma apkarošanai

Plašāka informācija:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

+ 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu