skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Izturīgāki un vieglāk labojami produkti

04/07/2017

Īsumā:

  • EP deputāti vēlas vieglāk labojamus produktus un atjaunojamu programmatūru
  • Viņi vēlas vērsties pret “ieprogrammētu nolietojumu” un padarīt rezerves daļas pieejamākas
  • 77% ES patērētāju dotu priekšroku remontam, ne jaunu produktu iegādei

Eiropas Komisijai, dalībvalstīm un ražotājiem būtu jādod patērētājiem iespēja iegādāties izturīgus augstas kvalitātes produktus, kurus iespējams labot un uzlabot.

Lai to panāktu, EP deputāti nāk klajā ar priekšlikumiem programmatūras un patēriņa preču “ieprogrammētā nolietojuma” novēršanai.

Daži no priekšlikumiem:

  • Izturīgi, viegli labojami un uzlabojami produkti: katrai produktu kategorijai jau izstrādes stadijā būtu nosakāmi “minimālie izturīguma kritēriji”;
  • ja remonts ilgst vairāk nekā mēnesi, par šādu pašu periodu būtu jāpagarina garantijas laiks;
  • dalībvalstīm būtu jāstimulē ilglaicīgu un remontējamu produktu ražošana, tā veicinot remontēšanu un lietotu preču pārdošanu. Tādējādi tiktu radītas darbavietas un samazināts atkritumu apjoms;
  • patērētājiem būtu jādod iespēja pašiem izvēlēties remonta veicēju. Tāpēc būtu jāatturas no tehniskiem, drošības vai programmatūras risinājumiem, kas remontu ļauj veikt tikai autorizētiem uzņēmumiem;
  • tādas pamata sastāvdaļas kā baterijas vai LED produktos kā nenomaināmas būtu jāiebūvē tikai drošības iemeslu dēļ;
  • būtisku rezerves daļu cenai jābūt “samērojamai ar produkta veidu un derīguma laiku”;
  • noteikt ES līmeņa “ieprogrammēta nolietojuma” definīciju un izveidot sistēmu, kas spētu konstatēt ieprogrammēto nolietojumu. Ražotājiem būtu piemērojami “atbilstīgi preventīvie pasākumi”.

ES marķējums labākai patērētāju informēšanai

EP deputāti aicina Eiropas Komisiju apsvērt iespēju ieviest brīvprātīgu Eiropas marķējumu, kas jo īpaši aptvertu produkta ilglaicību, ekodizaina raksturlielumus, uzlabojamību atbilstīgi tehnikas attīstībai un remontējamību.

EP deputāti arī iesaka izstrādāt “lietošanas ilguma skaitītāju” svarīgākajām patēriņa precēm, jo īpaši lielajai sadzīves elektrotehnikai.

Rezolūcija tika apstiprināta ar 662 balsīm pret 32, diviem deputātiem atturoties.

Citāts: EP ziņotājs Pascal Durand (Greens/EFA, Francija) sacīja: "Mums jāpanāk, ka visus tirgū laistos produktus iespējams labot. Mums jāpanāk, ka baterijas mobilajos tālruņos tiek nevis ielīmētas, bet nostiprinātas ar skrūvēm, un mums nenāktos pirkt jaunu telefonu tikai tāpēc, ka baterijai radušās problēmas. Mums jāpanāk, ka patērētājiem ir informācija par produkta kalpošanas laiku un iespējām to salabot."

Saskaņā ar 2014.gadā veiktu Eirobarometra aptauju 77% Eiropas patērētāju labprātāk izvēlētos remontu, ne jaunu produktu iegādi, taču izmaksu un servisa līmeņa dēļ spiesti no ieceres atteikties.

 

Papildu informācija

Rezolūcijas priekšlikums par ilgāku produktu derīguma laiku: priekšrocības patērētājiem un uzņēmumiem
Debašu videoieraksts (izvēlēties 03.07.2017)
EP Izpētes dienesta pētījums “A longer lifetime for products: benefits for consumers and companies” (angļu valodā)
Audiovizuālie materiāli profesionāļiem

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

 signe.znotina-znota@europarl.europa.eu