skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Vairāk nākotnē vērstu investīciju trūcīgākajās ES valstīs

15/06/2017

EP deputāti uzskata, ka ES investīciju plānam – Eiropas Stratēģisko investīciju fondam (ESIF) – vajadzētu:

  • veiksmīgāk darboties trūcīgākajos ES reģionos;
  • galveno uzmanību veltīt nākotnē vērstiem ieguldījumiem;
  • atbalstīt projektus, kas citādi nesaņemtu atbalstu.

Savā ESIF darbības vērtējumā deputāti prasa plašāku ieguldījumu ģeogrāfisko sadalījumu, kā arī vairāk atbalsta nelieliem uzņēmumiem un projektiem ar augstāku riska pakāpi.

EP deputātus satrauc fakts, ka 91% ESIF līdzekļu nonākuši tā dēvētajās ES-15 dalībvalstīs, kur investīciju trūkums jau pirms tam bijis mazāk izteiks nekā vidēji ES. Viņi arī norāda uz nevienmērīgo finansējuma sadalījumu nozaru griezumā: ar enerģētiku saistīti projekti saņēmuši 46% visa finansējuma, bet sociālās infrastruktūras, veselības un izglītības nozarei tikuši tikai 4%. Tāpēc deputāti aicina katrai nozarei noteikt 30% robežu.

ESIF mērķis ir nodrošināt papildvērtību, palīdzot novērst tirgus nepilnības un atbalstot projektus, kurus nevarētu īstenot bez fonda atbalsta. Deputāti vēlas skaidrāk noteikt papildvērtības jēdzienu, kā arī nodrošināt atbalstu inovatīviem projektiem, ar kuriem saistītais risks ir augstāks nekā Eiropas Investīciju Bankas (EIB) atbalstītajām aktivitātēm.

ESIF atbalsta trūkst arī nelieliem un pārrobežu projektiem. Deputāti uzskata, ka EIB un Eiropas Investīciju konsultāciju centram (EIKC) vajadzētu veicināt investīciju platformu izmantošanu. Apkopojot vairākus nelielus projektus un sniedzot tehnisku atbalstu, būtu iespējams dažādot investīciju ģeogrāfisko un tematisko sadalījumu.

Rezolūcija tika apstiprināta ar 477 balsīm pret 105, 35 deputātiem atturoties.

Nākamie soļi: Pēc šodienas balsojuma par ESIF darbības vērtējumu deputāti galveno uzmanību veltīs trīspusējam sarunām ar dalībvalstīm un Eiropas Komisiju par ESIF darbības pagarināšanu.

Fakti: EIB īstenotais fonds sākotnēji tika izveidots uz trīs gadiem ar mērķi ekonomikā iepludināt investīcijas vismaz 315 miljardu eiro apmērā. Eiropas Komisija ierosinājusi fonda darbību pagarināt līdz 2020.gada beigām, mobilizējot investīcijas 500 miljardu eiro apmērā.

Papildinformācija

Pieņemtais teksts drīz būs pieejams šeit (15.06.2017)
EP ziņotājs José Manuel Fernandes (EPP, PT)
EP ziņotājs Udo Bullmann (S&D, Vācija)
Procedūras dokumentācija

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu