skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Romas līgumam - Eiropas Savienības pamatiem - 60. Ko Latvijas eiroparlamentārieši vēl ES un tās iedzīvotājiem?

24/03/2017

Sestdien, 25. martā, aprit 60 gadi, kopš parakstīts Romas līgums jeb likti pamati mūsu Eiropas Savienībai. Atzīmējot svinīgo un vēsturisko notikumu, Latvijas eiroparlamenārieši dalās ar novēlējumu mūsu Eiropas Savienības un tās iedzīvotāju nākotnei.

Iveta Grigule, Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupa (ALDE)

Pirms sešdesmit gadiem, parakstot Romas līgumu, Eiropas Savienība izveidojās kā suverēnu valstu ekonomiska savienība, un tikai tāda tā var pastāvēt un attīstīties arī nākotnē. Mēģinājumi uzspiest federalizāciju novedīs tikai pie sabrukuma. ES nākotni noteiks spēja uzlabot uzņēmējdarbības vidi, nodokļu politiku, samazināt birokrātiskos šķēršļus, rast risinājumu bezdarba problēmai (īpaši jauniešu vidū), atkal nodot migrācijas politikas lēmumu pieņemšanu dalībvalstu ziņā un garantēt drošību iedzīvotājiem. Novēlu Eiropas Savienībai kļūt par staltu un varenu spēkavīru, nevis pārvērsties par večiņu ar saliektu mugurkaulu.

 

Sandra Kalniete, Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa (EPP)

Pirms 60 gadiem Romā tika ielikti pamati Eiropai, kādu to mēs pazīstam šodien tās daudzveidībā un izaicinājumos. Atzīmējot Romas līguma gadadienu, novēlu atskatīties Eiropas pagātnē ar pietāti un lepnumu, un raudzīties nākotnē ar drosmi un cerību. Eiropai attīstoties tālāk, lielais jautājums ir par to, vai tā būs vairāku ātrumu Eiropa un kurā integrācijas līmenī savu vietu radīs Latvija. Latvijai novēlu būt tās kodolā.

 

Krišjānis Kariņš, Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa (EPP)

Eiropas Savienība tika izveidota kā atbilde kariem un konfliktiem, kas gadsimtiem ilgi postīja Eiropas kontinentu. Tas ir sadarbības modelis, kas jau 60 gadus Eiropā nodrošina mieru un labklājību. Lai arī mēs tikai nesen esam pievienojušies Eiropas Savienībai, katru dienu redzam tās pienesumu Latvijas attīstībai. Eiropas Savienība sniedz mums tādas iespējas kā brīvi ceļot, studēt un pat strādāt jebkurā ES dalībvalstī. Tās ir vērtības, kuras šodien ir jānovērtē un jānosargā pat daudz vairāk kā iepriekš.

 

Andrejs Mamikins, EP sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa (S&D)

Pašlaik Eiropas Savienība ir kā Vinnijs Pūks, kas iestrēdzis alā  pie Truša. Ir trīs opcijas: palikt uz vietas, mēģināt virzīties uz priekšu vai atpakaļ. Variants palikt uz vietas vairs nestrādā, jo tas ir nereti un bīstami. Opcija atgriezties atpakaļ un faktiski sagraut Savienības projektu ir muļķīga, jo - priekš kam tad bija 60 gadus jābūvē  kopīgs projekts. Paliek tikai enerģiski virzīties uz priekšu, ko es novēlu Eiropas Savienībai.

 

Artis Pabriks, Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa (EPP)

Eiropas Savienības izveidošana ir liels, globāls sasniegums, kas Eiropu ir noturējis par spēcīgu pasaules spēlētāju - šis panākums ir bijis ļoti grūts 3 paaudžu darbs. Šobrīd ES saskaras ar lieliem izaicinājumiem, jo daudzi, iespējams, domā, ka būtu labāk atrasties ārpus ES, jo ir zaudējuši ticību tam, ka ES spēj sniegt lielāku pievienoto vērtību nekā dzīve vienkārši nacionālā valstī. To ir grūti pierādīt, jo cilvēkiem vairs nav tās pieredzes, kas ir paaudzei pirms 60 gadiem, proti, pēc kara seku pieredze. Daudziem šķiet, ka ES ir kaut kas pats par sevi saprotams kā saullēkts  no rīta vai saulriets vakarā. Taču, ja kādā rītā pamostos bez ES, esmu pārliecināts, ka mēs sajustu lielās atšķirības - rindas pie robežkontroles, sarežģītākas iespējas eksportēt savas preces un studēt ārvalstīs. Mums ir jāturpina stiprināt ES pamati, lai turpinātu pilnveidot to, kas paveikts pēdējo 60 gadu laikā.

 

Inese Vaidere, Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa (EPP)

Pirms 60 gadiem Eiropas valstis uzsāka jaunu posmu Eiropas vēsturē. Posmu, balstītu uz mieru, brīvību, stabilitāti un labklājību. Palēnām tika veidota tāda Eiropa, uz kuru tiekties, un kurai piederēt vēlējāmies arī mēs, Eiropas tautas, kuras atradās aiz Dzelzs priekškara. Jāatgādina, ka 2012. gadā Eiropas Savienībai piešķīra Nobela Miera prēmiju par miera un izlīguma, demokrātijas un cilvēktiesību veicināšanu reģionā. Es novēlu Eiropas līderiem prast vienoties par jaunu un tālredzīgu vīziju kopīgai nākotnei, izvairoties no politiskiem soļiem, kuri šķeļ Eiropu,  veidot ciešāku saikni starp Eiropas Savienību un tās iedzīvotājiem. Savukārt mums, Eiropas pilsoņiem, es novēlu prast novērtēt to, ko mūsu dalība Eiropas Savienībā sniedz, kā arī darīt visu, lai šo savienību stiprinātu.

 

Roberts Zīle, Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa (ECR)

Svinot Eiropas Savienības jubileju un domājot par tās nākotni, novēlu jaunības laiku Kurta Vonnegūta grāmatā izlasīto: “Darīt visu iespējamo tur, kur tā var ko izdarīt; nedarīt neko tur, kur tā nevar būtiski lietas mainīt; un, galvenais, atšķirt vienu no otra.”

 

Tatjana Ždanoka, Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa (Greens/EFA)

Miers, demokrātija, labklājība un to stiprināšana bija Romas līgumā deklarētie nolūki. Kopš tā laika Eiropas Savienība ir ievērojami mainījusies. Bet es gribu novēlēt Eiropas Savienībai neaizmirst par pamatnostādnēm un nemainīt savus mērķus. Lai to sasniegtu, ir nepieciešama dziļa Eiropas likumdošanas konstitucionālā reforma, kura palīdzētu izveidot efektīvu dialogu starp Eiropas iedzīvotajiem un viņu pārstāvjiem. Šai reformai ir jākļūst par tiltu Eiropas atbrīvošanai no NATO un ASV varas, ka arī no starptautisko finanšu korporāciju dominēšanas.    

 

Avots: Latvijas eiroparlamentāriešu sniegtā informācija

 

VĒTURES FAKTS: Romas līgumi (Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līgums un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgums (Euratom)) bija dibināšanas līgumi, ar ko izveidoja Eiropas Ekonomikas kopienu (EEK) un Eiropas Atomenerģijas kopienu (EAEK). Šos līgumus parakstīja 1957. gada 25. martā, un tie stājās spēkā 1958. gada 1. janvārī.

VIDEO (ar virkni vēsturisku momentu) Romas līgums: 60. gadadiena
Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līgums
Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgums (Euratom)
Romas līgumiem 60 – pasākumi Latvijā

Plašāka informācija:

Signe Znotiņa-Znota

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

T. + 371 26440185 |  signe.znotina-znota@europarl.europa.eu