skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Cilvēktiesības: Ukrainas politieslodzītie Krievijā, Zimbabve un Filipīnas

16/03/2017

Eiropas Parlaments aicina atbrīvot Krievijā nelikumīgi aizturētos ukraiņus, pauž nožēlu par mācītāja Evan Mawarire arestu un politisko vardarbību pret cilvēktiesību aizstāvjiem Zimbabvē un mudina Filipīnas atbrīvot aizturēto cilvēktiesību advokāti, senatori Leila M. De Lima - teikts trīs ceturtdien atbalstītajās rezolūcijās.

Ukrainas politieslodzītie Krievijā un situācija Krimā

 

Eiropas Parlaments atkārtoti pauž nosodījumu par Krievijas prettiesiski veikto Krimas pussalas un  Sevastopoles pilsētas aneksiju pirms trīs gadiem. Parlaments pauž nožēlu par vārda brīvības pārkāpumiem, ļaunprātīgu mediju izmantošanu, Krievijas pilsonības piespiedu piešķiršanu un diskriminējošu politiku pret tā dēvētajām pretēji noskaņotajām autoritātēm, īpaši pret etnisko minoritāti - Krimas tatāriem.

 

Krievijai ir jāpārtrauc dot “Krievijas pases visiem Krimas iedzīvotājiem” un “nekavējoties jāatbrīvo visi prettiesiski un patvaļīgi aizturētie Ukrainas pilsoņi gan Krievijā, gan arī pagaidu okupētajās Ukrainas teritorijās, un jāveic to droša atgriešana,” prasa EP deputāti. Tāpat “nekavējoties jāpārtrauc vajāšana” - daudzos gadījumos ir ziņots par vietējo iedzīvotāju, kuri iestājas pret Krimas aneksiju, “pazušanu”, spīdzināšanu un sistemātisku iebiedēšanu.

 

EP deputāti atkārtoti uzsvēra savu aicinājumu nekavējoties mainīt tā dēvētās Krimas Augstākās tiesas 2016. gada 26. aprīļa lēmumu aizliegt Medžlisu, Krimas etnisko tatāru un pussalas pamatiedzīvotāju, kuru “tiesības ir nopietni pārkāptas”, likumīgo un atzīto pārstāvniecību.

 

Zimbabve, mācītāja Evan Mawarire gadījums

 

EP deputāti pauž nožēlu par mācītāja un cilvēktiesību aizstāvja Evan Mawarire arestu - viņš tika arestēts 2017. gada 1. februārī Harare lidostā, pēc atgriešanās Zimbabvē no piespiedu trimdas. Mācītājam Mawarire, kura neatkarīgā sociālo mediju kustība #ThisFlag pērn protestu laikā pret valdības bezdarbību cīņā ar korupciju, nesodāmību un nabadzību veicināja iedzīvotāju neapmierinātību ar Mugabes režīmu, tagad piemērots 20 gadu cietumsods - maksa par valdības jaukšanu un kūdīšanu publiskai vardarbībai. Šīs “politiski motivētās apsūdzības pret viņu ir pilnībā jāatsauc,” prasa EP deputāti.

 

EP pauž nopietnas bažas par cilvēktiesību organizāciju ziņojumiem par politisko vardarbību Zimbabvē, kā arī cilvēktiesību aizstāvju ierobežojumiem un iebiedēšanu, un aicina valdību ievērot visu Zimbabves iedzīvotāju cilvēktiesības, t.sk., vārda brīvību un asambleju.

 

Filipīnas, senatores Leilas M. De Limas gadījums

 

EP deputāti pieprasa nekavējoties atbrīvot senatori Leilu M. De Limu, cilvēktiesību aizstāvi, bijušo Filipīnu Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāju un nozīmīgu Filipīnu prezidenta Rodrigo Dutertes pret narkotikām vērstās kampaņas kritiķi.

 

EP stingri nosoda daudzās bez tiesas sprieduma izdarītās slepkavības, ko Filipīnās veikuši bruņotie spēki un linčotāju grupas un kas saistītas ar šo pret narkotikām vērsto kampaņu - kopš prezidenta  Dutertes stāšanās amatā 2016. gada 30. jūnijā ziņots par vairāk kā 7000 policijas un linčotāju grupu paveiktām slepkavībām saistībā ar narkotikām.

 

Vienlaikus stingri nosodot narkotiku tirdzniecību un lietošanu Filipīnās, Eiropas Parlamenta deputāti aicina valdību par prioritāti izvirzīt cīņu pret tirdzniecības tīkliem un tā saucamajiem “narkotiku baroniem”, nevis dzīt pēdas maza apjoma patērētājiem.

 

Senatori Leilu M. De Limu arestēja un paturēja apcietinājumā 24. februārī, un viņai var piespriest no 12 gadu līdz pat mūža ieslodzījumam un izraidīšanu no Senāta.

 

Eiropas Savienībai ir “cieši jāuzrauga senatores De Limas gadījums” un “jāatbalsta ANO Cilvēktiesību padomes ietvaros izveidota neatkarīga, starptautiska nelikumīgo slepkavību un citu pārkāpumu izmeklēšana Filipīnās, prezidenta Dutertes narkotiku apkarošanas kampaņas kontekstā,” teikts dokumentā.

Saites:

Pieņemtie teksti drīz būs pieejami šeit (spiediet uz 16.03.2017.)
Debašu video ieraksts (spiediet uz 16.03.2017.)
Procedūras fails: Zimbabve, mācītāja Evan Mawarire un citi vārda brīvības ierobežojumu gadījumi
Procedūras fails: Ukrainas politieslodzītie Krievijā un situācija Krimā
Procedūras fails: Filipīnas, senatores Leilas M. De Limas gadījums

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu