skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Energoefektīvākas ēkas visā ES līdz 2050. gadam

17/04/2018
 .

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien apstiprināja mērķi līdz 2050. gadam veicināt tādu ēku būvniecību, kuru energopatēriņš ir tuvu nullei.

 .

      Īsumā:

  • paaugstināt jaunu un jau esošu ēku energoefektivitāti;
  • atbalsts elektriskās uzlādes infrastruktūras izveidei;
  • valstu ilgtermiņa renovācijas stratēģijas un “vieduma indikators”

Jaunie noteikumi valstīm liks izstrādāt ilgtermiņa renovācijas stratēģijas dzīvojamo un nedzīvojamo ēku atjaunošanai, lai līdz 2050. gadam panāktu ēku fonda radīto izmešu apjomu par 80-85% (salīdzinot ar 1990. gada līmeni).

Deputāti uzskata, ka ilgtermiņa renovācijas mērķi veicinās investīciju prognozējamību, kā arī radīs jaunas finansējuma iespējas iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Nacionālo stratēģiju mērķis būtu līdz 2050. gadam panāktu ēku fonda dekarbonizāciju, nosakot atskaites punktus arī 2030. un 2040. gadam.

 .

Atbalsts elektromobilitātei

Jaunā direktīva noteiks elektromobilitātes prasības jaunām un renovētām ēkām - piemēram, elektromobiļu uzlādes punkta izveidi ēkās, kurās ir vismaz 10 autostāvvietas, kā arī elektroinstalāciju nodrošināšanu šādu transportlīdzekļu uzlādei.

Jaunās ēkās un ēkās, kurās tiek nomainīti siltumģeneratori, būs jāuzstāda automātiskas ierīces temperatūras regulēšanai. Tāpat tiks stiprināti gaisa kondicionēšanas un apkures sistēmu apkopes noteikumi.

Citāts: EP ziņotājs Bendt Bendtsen (EPP, Dānija) sacīja: “Sekmīgi veiktā ēku direktīvas atjaunināšana skaidri apliecina mūsu apņēmību ievērot saistības klimata pārmaiņu mazināšanai un Enerģētikas savienības izveidei. Ēkām ir liela loma šo centienu īstenošanā, un šādi mēs apliecinām investoriem, ka energoefektivitāti veicinoša renovācija ir prioritāte.”

Nākamie soļi: Direktīva tika apstiprināta ar 545 balsīm pret 35, 96 deputātiem atturoties. Tā vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei. Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī, un valstīm būs 20 mēnešu laika, lai tās prasības iestrādātu savā likumdošanā.

Atjauninātā ēku energoefektivitātes direktīva ir pirmais no astoņiem “Tīra enerģija visiem Eiropas iedzīvotājiem” tiesību aktu paketes likumprojektiem, par kuru ES Padomes un Parlamenta sarunu dalībnieki panākuši vienošanos.

 .

Fakti

  • Ēkas ir atbildīgas par apmēram 40% ES enerģijas patēriņa;
  • Trīs ceturtdaļas Eiropas ēku nav energoefektīvas;
  • Būvniecības nozare rada apmēram 9% Eiropas IKP, tajā nodarbināti 18 miljoni cilvēku.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (17.04.2018)
Paziņojums presei par provizorisko vienošanos, kas panākta starpiestāžu sarunās (19.12.2017, angļu valodā)
Procedūras dokumentācija
EP Izpētes dienesta pārskats
Rezolūcijas projekts
EP ziņotājs Bendt Bendtsen
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli
 .
 .

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu