skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Facebook - Cambridge Analytica datu noplūde: EP pieprasa rīcību cilvēku privātuma aizsardzībai

25/10/2018
  • Eiropas Parlamenta deputāti prasa ES iestādēm veikt pilnu Facebook auditu;
  • Vēlēšanu likumi jāatjaunina, lai tie atbilstu jaunajai digitālajai realitātei
  • Dalībvalstīm jāizmeklē ārvalstu spēku iespējami veiktie pārkāpumi tiešsaistes politiskajā telpā

Turpmākie soļi saistībā ar Facebook un Cambridge Analytica skandālu - Eiropas Parlamenta (EP) deputāti prasa ES iestādēm veikt pilnu Facebook auditu un ieviest jaunus pasākumus, lai novērstu iespējamo iejaukšanos vēlēšanās.

Ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā EP deputāti aicina Facebook ļaut ES iestādēm veikt pilnīgu uzņēmuma auditu, lai izvērtētu datu aizsardzību un lietotāju datu drošību pēc skandāla saistībā ar 87 miljonu Facebook lietotāju datiem, kas tika iegūti neatbilstīgi un izmantoti ļaunprātīgi.

EP deputāti norāda, ka Facebook ne tikai iedragājis Eiropas Savienības iedzīvotāju uzticību, bet arī pārkāpis ES likumu. Viņi iesaka Facebook veikt izmaiņas savā platformā, lai tā pilnībā atbilstu ES datu aizsardzības likumam.

Pasākumi pret vēlēšanu manipulācijām

EP deputāti norāda, ka iegūtos datus Cambridge Analytica, iespējams, izmantoja politiskos nolūkos, Apvienotās Karalistes referendumā par dalību Eiropas Savienībā un vēlētāju mērķēšanai 2016. gada Amerikas prezidenta vēlēšanu laikā.

Viņi uzsver steidzamību, ar kādu jācīnās pret jebkādiem mēģinājumiem manipulēt ar gaidāmajām Eiropas vēlēšanām, kā arī attiecībā uz vēlēšanu likumu pielāgošanu jaunajai digitālajai realitātei.

Lai novērstu iejaukšanos vēlēšanās, izmantojot sociālos medijus, EP deputāti rosina:

  • piemērot vispārpieņemtus “off-line” vēlēšanu ierobežojumus arī tiešsaistē: noteikumi par izdevumu pārskatāmību un ierobežojumiem, klusēšanas periodu ievērošanu un vienlīdzīgu attieksmi pret kandidātiem;
  • atvieglot tiešsaistes politisko apmaksāto reklāmu un to izdevējorganizāciju vai juridiski atbildīgo personu atpazīšanu;
  • aizliegt sociālo mediju lietotāju profilēšanu vēlēšanu vajadzībām, t.sk., tiešsaistes uzvedības izmantošanu, kas varētu atklāt politiskās izvēles;
  • ka sociālo mediju platformām vajadzētu marķēt saturu, ko izplatījuši boti, paātrināt viltotu kontu slēgšanu un sadarboties ar neatkarīgiem faktu pārbaudītājiem un akadēmiķiem, lai novērstu dezinformāciju;
  • dalībvalstīm ar Eurojust atbalstu jāveic izmeklēšana attiecībā uz ārvalstu spēku iespējami veiktiem pārkāpumiem tiešsaistes politiskajā telpā.

Rezolūcija apkopo pieņemtos  lēmumus pēc š.g. maijā notikušās sanāksmes starp vadošajiem EP deputātiem un “Facebook” dibinātāju un vadītāju Marku Zakerbergu, kā arī trim nākamajām uzklausīšanas sanāksmēm. Tajā iekļauta atsauce arī uz 28. septembrī notikušo kiberuzbrukumu, kam tika pakļauti Facebook lietotāju konti.

Citāts:

EP Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas priekšsēdētājs Klods Moress (Claude Moraes, S&D, Apvienotā Karaliste) sacīja: “Šis ir globāls jautājums, kas jau ir ietekmējis mūsu referendumus un mūsu vēlēšanas. Šajā rezolūcijā ir izklāstīti nepieciešamie pasākumi, t.sk., neatkarīgs Facebook audits, ES konkurences noteikumu modernizācija un papildu pasākumi mūsu vēlēšanu aizsardzībai. Tagad ir jārīkojas ne tikai, lai atjaunotu uzticību tiešsaistes platformām, bet arī - lai aizsargātu iedzīvotāju privātumu un atjaunotu viņu uzticēšanos un paļaušanos mūsu demokrātiskajām sistēmām.”

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (izvēlēties 24.10.2018)
Debašu video ieraksts (23.10.2018)
EP ziņotājs Claude Moraes (S&D, Apvienotā Karaliste)
Paziņojums presei par balsojumu komitejā (9.10.2018)
Intervija ar EP ziņotāju Claude Moraes:
Multimediju materiāli: datu aizsardzība
Bezmaksas foto, video un audiomateriāli

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu