skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Parlamentā atbalsts pirmajam solim izmešu testēšanas reālās braukšanas apstākļos ieviešanai

03/02/2016

Trešdien Eiropas Parlamenta (EP) deputāti tomēr neizmantoja savas veto tiesības attiecībā uz priekšlikumu paaugstināt pieļaujamo slāpekļa oksīdu (NOx) izmešu apjomu dīzeļdzinējiem, kā pirmo soli ceļā uz to, lai ieviestu izmesu testēšanu reālās braukšanas apstākļos. EP lēmuma maiņa sekoja Eiropas Komisijas (EK) solījumam iekļaut robežvērtību pārskatīšanas klauzulu, turklāt Komisija iesniegusi arī tiesību akta priekšlikumu ar mērķi ilgtermiņā mainīt automobiļu tipu apstiprināšanas procedūru  Eiropas Savienībā (ES).

“Pēc tam, kad Vides komiteja pieprasīja bloķēt pieļaujamo slāpekļa oksīda izmešu robežvērtības paaugstināšanu, sākās intensīvas sarunas ar Eiropas Komisiju, un Eiropas Komisijai izdevās apmierināt mūsu prasības,” teica EP Vides komitejas priekšsēdētājs Giovanni La Via (EPP, Itālija). “Mums tagad ir skaidra Komisijas apņemšanās iekļaut pārskatīšanas klauzulu, kas tiktu piemērota pēc noteikta laika, lai samazinātu maksimālos pieļautos izmešu apjomus. Tā iesniegusi arī priekšlikumu ilgtermiņā veikt ES tipa apstiprināšanas procedūras maiņu, kā Parlaments to pieprasīja," viņš piebilda.
“Tāpēc esmu gandarīts par EP deputātu atbildīgo balsojumu, kas mums ļaus turpināt ieviest testēšanu reālās braukšanas apstākļos, lai samazinātu slāpekļa oksīda izmešus, kas pašlaik par 400 līdz 500% pārsniedz oficiāli atļautos ierobežojumus,” viņš piebilda.

Tālākie soļi

EP noraidīja priekšlikumu bloķēt Komisijas jaunās robežvērtības ar 323 balsīm par, 317 pret un 61 atturoties.

Šodienas balsojums ļauj Komisijai turpināt procesu, kas uzsākts ar mērķi ieviest izmešu mērīšanu reālās braukšanas apstākļos.

Trešdien, 27.janvārī, Eiropas Komisija, daļēji atbildot Eiropas Parlamenta spiedienam, jau ierosinājusi jaunu tiesību aktu par mehanizēto transportlīdzekļu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību, saistībā ar Volkswagen skandālu, kura izmeklēšanai EP izveidoja īpašu izmeklēšanas komiteju (EMIS – Emisiju (izmešu) mērījumi autobūves nozarē).

Vides komiteja 23.februārī rīkos publisku semināru par jauno procedūru.

Papildinformācija par izmešu mērīšanai reālās braukšanas apstākļos

ES dalībvalstu Mehānisko transportlīdzekļu tehniskā komiteja 2015.gada 28.oktobrī atbalstīja otro priekšlikumu paketi, lai ieviestu testēšanu reālās braukšanas apstākļos. Priekšlikumi ietver kvantitatīvas prasības ar mērķi ierobežot kaitīgos izmešus no vieglo automašīnu un minibusu izpūtējiem.

Jaunās procedūras ieviešana ierosināta divos soļos:

• pirmajā solī automašīnu ražotājiem jāsamazina pašlaik likumā pieļautie slāpekļa oksīda izmeši līdz pat par 110% vairāk no tā, kas ir atļauts pašlaik. Attiecībā uz visiem jaunajiem automobiļu modeļiem tas jāievieš līdz 2017.gada septembrim, un attiecībā uz visām jaunajām automašīnām - līdz 2019.gada septembrim;

• otrajā solī atļauto izmešu apjomu pazeminātu līdz par 50% vairāk no tā, kas ir atļauts pašlaik. Līdz 2020.gada janvārim tas būtu jāpiemēro attiecībā uz visiem jaunajiem automobiļu modeļiem, savukārt līdz 2021.gada janvārim – attiecībā uz visiem jaunajiem automobiļiem.

Eiropas Komisija norāda, ka īslaicīga robežvērtību paaugstināšana ir vajadzīga, lai ņemtu vērā pagaidām vēl neskaidros tehniskos apsvērumus saistībā ar jaunās pārvietojamās izmešu mērīšanas ierīces izmantošanu, kā arī fiziskos ierobežojumus, kas neļauj strauji uzlabot pašlaik ražoto dīzeļdzinēju automobiļu dzinēju izmešu rādītājus.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (klikšķiniet uz 03.02.2016.)
Preses konferences video ieraksts (klikšķiniet uz 03.02.2016.)
EbS+ (18.01.2016.)
EP foto un video resursi

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu