skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti iebilst pret trim ģenētiski modificētu sojas pupu šķirnēm

03/02/2016

ES Komisijai ir jāatsauc piešķirtā atļauja lietot pārtikā un dzīvnieku barībā ģenētiski modificētās sojas pupas, kas ir izturīgas pret glifosāta herbicīdiem, teikts Eiropas Parlamenta trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti uzsver, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) glifosātu klasificējusi kā "iespējami kancerogēnu vielu" un ka ES ir atļāvusi lietot ĢMO bez dalībvalstu atbalsta.

Trīs ģenētiski modificētās sojas pupas, kurām Eiropas Komisija gatavojas izsniegt lietošanas atļaujas pārtikā un dzīvnieku barībā, ir FG72, MON 87708 x MON 89788 un MON 87705 x MON 89788. EP deputāti pieņēma trīs atsevišķus iebildumus, ko bija iesnieguši deputāti Bart Staes (Zaļie/EFA, Belģija), Sirpa Pietikäinen (EPP, Somija), Guillaume Balas (S&D, Francija), Linns Boilans (GUE/NGL, Īrija) un Eleonora Evi (EFDD, Itālija).

Bažas par glifosātu

EP deputāti norāda, ka herbicīdu glifosātu, pret kuru iepriekš minētās ģenētiski modificētās sojas pupas ir izturīgas (līdztekus citiem herbicīdiem attiecībā uz FG72 un MON 87708 x MON 89788), Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra 2015.gada 20. martā klasificēja kā cilvēkam “iespējami kancerogēnu vielu”.

Tomēr Eiropas Pārtikas Nekaitīguma iestāde 12. novembrī norādīja, ka vēža risks cilvēkiem no šī herbicīda ir maz ticams.

Kļūdains process

EP deputāti arī norāda, ka Eiropas Komisija pati paudusi nožēlu, ka, kopš spēkā stājusies pašreizējā ĢMO atļauju piešķiršanas procedūra, lēmumus par ĢMO sugu atļaušanu Komisija ir pieņēmusi, nesaņemot atbalstu no dalībvalstīm. Līdz ar to tas, kas būtu pieļaujams izņēmuma kārtā, kļuvis par normu.

Situācijas raksturojums

Eiropas Parlaments 2015.gada oktobrī iebilda pret īpašu ES tiesību aktu, ar kuru jebkura ES dalībvalsts savā teritorijā varētu ierobežot vai aizliegt Eiropas Savienībā apstiprinātas ģenētiski modificētas pārtikas vai dzīvnieku barības pārdošanu un lietošanu. EP deputāti pauda bažas, ka šāds tiesību akts varētu izrādīties nepraktisks vai novest pie robežkontroles atjaunošanas starp dalībvalstīm, kas ĢMO atbalsta un tām, kas neatbalsta. Deputāti aicināja Komisiju iesniegt jaunu priekšlikumu.

Papildu informācija

Pieņemtie teksti būs pieejami šeit (uzklikšķināt 03.02.2016.)
Īsumā: dalībvalstu iespēja izvēlēties ģenētiski modificētas pārtikas un dzīvnieku barības importa atļaujas

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu