skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti: lai Eiropa godam pildītu savu misiju, nākamā gada budžetā jāatvēl vairāk naudas darbavietām un jaunatnei

26/10/2016
2 Eiro monēta
2 Eiro monēta

Eiropas Parlaments ar plenārsēdes balsojumu prasa vairāk naudas, lai palīdzētu jauniešiem atrast darbu, veicinātu ekonomikas izaugsmi un palīdzētu trešajām valstīm ar mērķi mīkstināt migrācijas krīzi. Viņuprāt, ES Padomes domas par budžeta cirpšanu ir jāmaina pretējā virzienā. Daļu no finansējuma šim izmaiņām eiroparlamentārieši cer rast, pārskatot ES Daudzgadu budžetu.

EP deputāti vēlas ES 2017.gada budžeta saistību daļu €160,7 miljardu apjomā  (+€4,1 miljardi pret projektu), savukārt maksājumos €136,7 miljardus (+€2,5 miljardi).

“ES saskaras ar bezprecedenta daudzumu dažādu izaicinājumu. Ja mēs nopietni ar tiem vēlamies tikt galā, mums nepieciešams pietiekams ES budžets. Kad mēs 2013.gadā plānojām ES naudu 2014.-2020.gadam, bēgļu plūsma uz Eiropu bija daudz mazāka. Tagad to ir krietni pāri miljonam. Mums jāatzīst, ka situācija ir mainījusies - nepieciešama jēgpilna ES Daudzgadu budžeta pārskatīšana. ES budžetam jābūt ambiciozam! Līdzšinējais plāns ir novecojis,” pārliecināts vadošais ziņotājs Jens Geier (S&D, Vācija).

“EP nolēma pieturēt rezervē 20% no bijušo Eiropas komisāru atlīdzības, līdz kamēr Eiropas Komisija uzlabo uzvedības kodeksu, lai izvairītos no interešu konfliktiem. Mēs “sitam” bijušajiem komisāriem tur, kur tiem “sāp” - pa “maciņiem”. Esmu absolūti pārliecināts, ka šīs naudas nolikšana rezervē mudinās EK rīkoties: ņemot vērā nesenos atklājumus un nepieciešamību atgūt Eiropas pilsoņu uzticēšanos,” teica ziņotājs Indrek Tarand (Greens/EFA, Igaunija).

Rezolūcija par EP pozīciju ES 2017. gada budžetam tika pieņemta ar 446 balsīm par, 184 pret un 60 atturoties.

Jaunatne, darbs un izaugsme

Jaunatnes garantiju shēmai saistību daļā eiroparlamentārieši papildus piešķīra papildu €1,5 miljardu, lai palīdzētu jauniešiem, kuri izmisīgi meklē darbu.

“Par šo mēs cīnīsimies sarunās ar ES Padomi. Jaunatnes bezdarbs Eiropā ir daudz par lielu,” uzsvēra Jens Geier.

Tāpat EP deputāti prasa par €1,24 miljardiem palielināt Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta un "Horizon 2020" (izpētei) budžetus, precīzāk - atgriezt tos sākotnējā līmenī: pirms daļa naudas tika novirzīta pašu ieguldījumam Eiropas Stratēģisko investīciju fondā.

Bēgļu krīze

Viņi arī uzskata, ka līdzekļi, lai finansētu vienošanos ar Turciju u.tml., nedrīkst tikt ņemti no esošā ES ārējo attiecību maka, tai skaitā - attīstības sadarbības politikas. Viņi “nopietni apšauba”, vai nauda projektiem trešajās valstīs ir pietiekama, īpaši - ņemot vērā pašreizējo bēgļu krīzi. Tāpēc viņi neatbalsta ES Padomes piedāvājumu līdzekļu cirpšanai šajā jomā.

Lauksaimniecība

Eiroparlamentārieši tāpat par €600 miljoniem (pret budžeta projektu) palielināja finansējumu lauksaimniecībai, lai risinātu piena nozares krīzes sekas un kompensētu Krievijas embargo radītos zaudējumus.

Kultūra

EP arī palielināja budžetu kultūrai, komunikācijai un pilsoņiem, piešķirot papildu €10 miljonus MEDIA apakšprogrammai un €13 miljonus multimediju aktivitātēm.

Nākamie soļi

Pēc balsojuma plenārsēdē sāksies triju nedēļu sarunas ar ES Padomi (līdz 17.novembrim). Mērķis ir vienoties laikus, lai ES 2017. gada budžetu pagūtu apstiprināt plenārsēdē un EP Prezidents to decembrī parakstītu.

Ja tas neizdosies, EK jānāk ar jaunu budžeta projektu.

Saites:

Pieņemtais teksts (2016/2047(BUD)) būs pieejams te (meklēt pēc 26.10.2016)
Debašu videoieraksts (meklēt pēc 25.10.2016)
Preses konferences video (26.10.2016)
EbS+ (25.10.2016)
AV materiāli profesionāļiem
Vadošais ziņotājs Jens Geier (S&D, Vācija)
Ziņotājs Indrek Tarand (Greens/EFA, Igaunija)
EP Think Tank: EP par ES 2017.gada budžetu
Salīdzinošā tabula: EK, ES Padomes un EP piedāvājums
Budžeta procedūra 2017 – visi dokumenti

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu