skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Noskaidroti Saharova balvas 2016 finālisti

11/10/2016
  • Saharova balvas laureāti: Kans Dundars (Can Dündar), Mustafa Džemiļevs (Mustafa Dzhemilev), Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara (Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar)
    Saharova balvas laureāti: Kans Dundars (Can Dündar), Mustafa Džemiļevs (Mustafa Dzhemilev), Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara (Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar)

Par šī gada Saharova balvas finālistiem balsojumā 11. oktobrī nosaukti žurnālists Kans Dundars kopā ar citiem domas un vārda brīvības aizstāvjiem Turcijā, Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs un jezīdu aktīvistes Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara. Laureātu izvēlēsies Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs un politisko grupu līderi 27. oktobrī. Apbalvošanas ceremonija notiks Strasbūrā 14. decembrī.

Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvi katru gadu, lai godinātu īpaši nozīmīgus cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

Šī gada Saharova balvas finālisti ir:

Kans Dundars (Can Dündar). Bijušais galvenais redaktors Turcijas laikrakstam “Cumhuriyet”, Can Dündar tika arestēts 2015. gada novembrī, pēc tam, kad viņa laikraksts publicēja videomateriālu, kurā ziņoja par turku ieroču piegādi nemierniekiem Sīrijā. Vēlāk viņš tika notiesāts uz pieciem gadiem un 10 mēnešiem par "valsts noslēpuma atklāšanu", izdzīvoja mēģinājumu viņu nogalināt un šobrīd dzīvo trimdā.

 

Mustafa Džemiļevs (Mustafa Dzhemilev). Bijušais Krimas tatāru parlamenta priekšsēdētājs Mustafa Dzhemilev ir bijušais padomju disidents un Ukrainas parlamenta deputāts, kurš lielāko daļu savas dzīves veltījis cilvēktiesībām un minoritāšu tiesībām. Viņš bija sešus mēnešus vecs, kad kopā ar ģimeni tika deportēts uz Vidusāziju, un tikai 45 gadus vēlāk varēja atgriezties. Pēc tam, kad Krievija pārņēmusi Krimas teritoriju, cilvēktiesību aktīvistam iebraukt šajā teritorijā atkal ir aizliegts.

 

Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara (Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar).  Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar ir jezīdu kopienas pārstāves un to sieviešu aizstāves, kas cietušas no “Islāma valsts” seksuālās vardarbības. Viņas ir starp tūkstošiem meiteņu un sieviešu, kuras tika seksuāli izmantotas un turētas verdzībā. Nadia Murad ir arī aktīviste, kas vērš uzmanību jezīdu genocīdam.

 

Saharova balva

Saharova balva par domas brīvību piešķir katru gadu Eiropas Parlaments. Tā tika izveidota 1988. gadā, lai godinātu cilvēkus un organizācijas, aizstāvot cilvēktiesības un pamatbrīvības. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta Raif Badawi.

Nominācijas Saharova balvas var veikt politiskās grupas vai vismaz 40 deputātu. Pamatojoties uz nominācijām, Ārlietu komiteja, Elmar Brok vadībā un attīstības komiteja, Linda McAvan vadībā balsot par sarakstiem trīs finālistiem. Pēc tam Priekšsēdētāju konference, ko veido EP prezidentu un līderu politisko grupu, izvēlēsies uzvarētāju.

 

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu