skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

2016.gada debates par situāciju ES

14/09/2016
Jean-Claude JUNCKER
Jean-Claude JUNCKER

Populisms, bezdarbs un sociālā netaisnība ir starp galvenajiem ES izaicinājumiem, trešdien ikgadējā uzrunā par situāciju ES teica Eiropas Komisijas (EK) prezidents Jean-Claude JUNCKER. Ar Eiropas Parlamenta (EP) politisko grupu līderiem un citiem deputātiem tika pārrunāta arī bēgļu krīze, “Brexit” un cīņa pret terorismu. Eiroparlamentārieši izklāstīja savas vīzijas, kā atbildēt uz cilvēku lielākajām bažām par nākotni.

Būtisku pārmaiņu laikā un tikai divas dienas pirms ES līderu samita Bratislavā debates par situāciju ES ir ļoti būtisks mirklis EP darbā, pirms dot vārdu JUNCKER teica EP prezidents Martin SCHULZ.

EK prezidents Jean-Claude JUNCKER sāka savu uzrunu, nosaucot galvenos ES izaicinājumus: fragmentācija, populisms, bezdarbs un sociālā netaisnība. “Populisms nerisina problēmas, bet gluži pretēji - tās rada,” viņš uzsvēra. Pievēršoties “Brexit” tēmai, JUNCKER teica: “Mēs respektējam un nožēlojam Lielbritānijas lēmumu, bet ES kā tāda nav pakļauta riskam. Mēs priecātos par pēc iespējas ātrāku oficiālu procedūru.” Viņš arī atzīmēja, ka jaunajās Lielbritānijas attiecībās ar ES nebūs “à la carte” pieeja vienotajam tirgum.

JUNCKER runāja arī par citiem ES izaicinājumiem: ātri jāratificē klimata pārmaiņu vienošanās, nākamie brīvās tirdzniecības līgumi ar trešajām valstīm kā CETA ar Kanādu, datu aizsardzība, cīņa pret izvairīšanos no nodokļiem, kapitāla savienības izveide, pieeja ātram internetam un vairāk investīciju darbavietu radīšanai. Viņš arī paziņoja par Eiropas Stratēģisko investīciju fonda dubultošanu.

Par bēgļu krīzi EK prezidents teica: “Mēs beidzot redzam solidaritāti, bet tā nepieciešama daudz lielāka.” Viņš rosināja ES solidaritātes korpusa izveidi un jaunu investīciju plānu Āfrikai. Savukārt cīņā pret terorismu palīdzētu uzlabota informācijas apmaiņa starp nacionālajām policijām, Eiropola stiprināšana u.c. JUNCKER arī paziņoja par Eiropas Aizsardzības fonda ideju.

Politisko grupu līderi (lai redzētu pilnas uzrunas, klikšķiniet uz vārdiem)

Eiropas Tautas partijas (EPP) līderis Manfred WEBER (Vācija) uzsvēra daudzu jauniešu, kas šovasar ceļoja pa Eiropu, pro-eiropeiskos uzskatus: “Eiropas jaunatnei Eiropa nozīmē labāku nākotni.” Viņš arī teica, ka “Turcija ir svarīgs partneris, bet nevar būt pilntiesīga ES locekle”. Noslēgumā EPP līderis secināja: “Eiropieši negrib sadalītu Eiropu, bet gan risinājumus.”

EP sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas (S&D) līderis Gianni PITTELLA (Itālija) pateicās JUNCKER par atsaucību uz viņa grupas idejām par ilgtspējīgu izaugsmi, investīciju plānu, darbavietām un cīņu pret nodokļu nemaksāšanu. JUNCKER runa bijusi “zinoša un atbildīga,” viņš teica, apsveicot elastību un iztikšanu bez atsaucēm par “jostu savilkšanu”. Par “Brexit” PITELLA atzīmēja, ka Lielbritānijas premjere Theresa MAY trīs mēnešus kopš balsojuma turējusi ES “strupceļa” pozīcijā, un uzsvēra nepieciešamību ES uz to atbildēt.

Eiropas Konservatīvo un reformistu (ECR) vārdā Syed KAMALL (Lielbritānija) atzina, ka “vairāk Eiropas, lielāka militārā integrācija un vairāk parādu” ir attālinājuši cilvēkus no ES. “Nereaģējot uz cilvēku likumiskajām bažām, vēlētāji arvien vairāk pievērsīsies radikāliem spēkiem,” viņš paredzēja, iesakot, ka “ES varētu darīt mazāk, bet labāk [...], lai atbildētu uz jaunajiem signāliem, īstenotu jēgpilnas reformas, kas palīdz mums konkurēt un globalizētajā pasaulē dod iespējas mūsu pilsoņiem”.

Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupas (ALDE) līderis Guy VERHOFSTADT (Beļģija) norādīja uz plaisu starp paaudzēm Eiropā: jaunākie ir “par”, kamēr vecākie - skeptiskāki. “Populisti sludina maldīgu drošības sajūtu: ka ar sienām un žogiem mēs atrisināsim visas problēmas, bet - kā jūs varat neielaist klimata pārmaiņas vai teroristus jūsu valstī? Ar žogiem vai Eiropas politiku?” viņš jautāja, piebilstot, ka “Eiropa ir zāles pret nacionālisma vēzi” un ka “Brexit” ir iespēja Eiropai.

“Parādi vienmēr ir uz iedzīvotāju pleciem,” teica Gabriele ZIMMER (Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu zaļo kreiso spēku konfederālā grupa - GUE/NGL, Vācija). “Mēs turpinām runāt par elastīgumu un darbavietām, bet kā cilvēki tam noticēs?” viņa jautāja, uzsverot prioritāti: jānodrošina, ka Eiropas pilsoņiem ir “pienācīgs darbs un dzīvesvietas”. ZIMMER arī uzskata, ka ES jākļūst demokrātiskākai.

Rebecca HARMS (Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa - Greens/EFA, Vācija) ES uzskata par atbildi globalizācijas neskaidrajā laikā un prasīja soļus, kas pilsoņiem dotu “jaunu cerību par jaunu kopīgu Eiropas ceļu”. Viņa arī aicina izveidot klimata savienību, tādēļ strauji jāratificē Parīzes vienošanās.

Grupas “Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa” (EFDD) līderis Nigel FARAGE (Lielbritānija) atkārtoja savu gandarījumu par Lielbritānijas lēmumu izstāties. Viņš paredzēja strauju pieaugumu Eiropas opozīcijas partijās, sakot, ka “jūs neapturēsiet Austrumeiropas valstis no pretestības MERKEL bēgļu politikai” un ka Eiropā būs jauni referendumi.

Marine  LE PEN (Nāciju un brīvības Eiropa - ENF, Francija) JUNCKER runu nosauca par “pliekanu un kļūdainu” - tās “faktiski izskatījās pēc Eiropas bērēm”. Viņas skatījumā ““Brexit” ir pārkāpis tabu un parādījis, ka kāds var pamest ES jau stiprāks”. Atbildot uz jautājumu, LE PEN teica: ja 2017.gadā kļūtu par Francijas prezidenti, rosinātu referendumu par “Frexit”.

Diane DODDS, pie grupām nepiederošā deputāte no Lielbritānijas, pauda cerību, ka pēc “Brexit” “ES un Lielbritānija izveidos jaunas un abpusēji izdevīgas attiecības”.

Slovākijas prezidentūra

ES saskaras ar bezprecedenta izaicinājumiem, bet galvenais ir cīnīties ar neskaidrību, uzsvēra Ivan KORČOK, Slovākijas Ārlietu un Eiropas jautājumu ministrijas valsts sekretārs. 16.septembra Bratislavas samits būs “iespēja atklātai diskusijai” pēc britu referenduma un atspēriens, lai atrastu “kopīgu pozīciju migrācijā, iekšējā un ārējā drošībā,” viņš teica.

EK prezidenta atbilde

Atbildot uz EP deputātu komentāriem, JUNCKER paskaidroja, ka ar Turciju noris intensīvas sarunas par vīzu režīma liberalizāciju, bet tai jāizpilda visi priekšnoteikumi, piemēram, jāmaina likumi terorisma jomā. Sociālajā jomā EK patlaban veic konsultācijas.

Saites

Ierakstu lapa
EP audio vizuālā vietne
Storify

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu