skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

“Šī ir balva visiem venecuēliešiem”: Venecuēlas demokrātiskā opozīcija saņem Saharova balvu

13/12/2017

Šodien svinīgajā ceremonijā Eiropas Parlamentā Strasbūrā Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji saņēma Saharova balvu par domas brīvību.
 
“Šī balva ir domāta visiem venecuēliešiem,” atklājot svinīgo ceremoniju, sacīja EP prezidents Antonio Tajāni. Viņš atzīmēja, ka cilvēktiesību situācija Venecuēla pasliktinās un aicināja “atgriezt brīvas velēšanas, kurās ļauts piedalīties visiem, lai Venecuēlas iedzīvotāji paši varētu izlemt savu nākotni.”
 

“Pagājušās nedēļas nogalē Venecuēlas prezidents Maduro ar patvaļīgu un pretdemokrātisku lēmumu aizliedza prezidenta vēlēšanās piedalīties galvenajām opozīcijas partijām. Mēs vēlamies, lai šai valstī atgriežas demokrātija, cieņa un brīvība,” uzsvēra A. Tajāni.

 

“Saharova balva ir kā atzinība tām mātēm, kuras liedz sev ēdienu, lai glābtu savus bērnus, bērniem, kas atkritumos meklē sev ēdienu, un vecajiem cilvēkiem, kuri iet bojā medikamentu trūkuma dēļ. Tāpat šī balva ir tiem, kuri cīnās par cilvēktiesībām Venecuēlā, Venecuēlas žurnālistiem, kuri riskē ar visu, mēģinot parādīt patiesos faktus, ko citi cenšas noklusēt,” sacīja Venecuēlas Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borhess.

“Bads ir kļuvis par politisku sistēmu Venecuēlā: 75% no Venecuēlas iedzīvotājiem pēdējo 12 mēnešu laikā ir zaudējuši 10 kilogramus no sava svara,” sacīja H. Borhess un aicināja sniegt humāno palīdzību.

 

“Mēs pārvēršam šo balvu ziedos, kurus nolikt uz kapiem, kuros gulstas vairāk nekā 350 tūkstoši venecuēliešu. Mēs vēlamies mieru. Mēs nemeklējam atriebību, bet taisnīgumu,” saņemot balvu, teica Karakasas mērs Antonio Ledesma. “Šī balva dod mums enerģiju, lai turpinātu cīnīties par demokrātijas pamatvērtībām un principiem,” viņš piebilda.

 

Apbalvošanas ceremonijā piedalījās Venecuēlas Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borhess, Karakasas mērs Antonio Ledesma un politieslodzīto ģimenes locekļi vai pārstāvji: Leopoldo Lopess un Antuanete Lopesa (Leopoldo Lopesa vecāki), Patrīcija Gutieresa (Daniela Sevallosa sieva), Samile Saleha (Lorāna Saleha māte), Hosē Ignasio Gedžes (Alfredo Ramosa advokāts) un Alehandra Gonsalesa (Andreā Gonsalesas māsa).

Ceremonijā piedalījās arī Saharova balvas fināliste Aura Lolita Čavesa Iksakvika un Betlehema Isāka, ieslodzītā finālista Davita Isāka meita.

Šā gada balvas priekšvēsture

  1. oktobrī EP prezidents Antonio Tajāni un politisko grupu līderi nolēma, ka šā gada Saharova balva pienākas Venecuēlas demokrātiskajai opozīcijai -  Nacionāla asambleja (priekšsēdētājs Hulio Borhess) un šīs valsts politieslodzītie: Leopoldo Lopess, Antonio Ledesma, Daniels Sevalloss, Jons Goikoečea, Lorāns Salehs, Alfredo Ramoss un Andrēa Gonsalesa.

Venecuēla šobrīd piedzīvo nopietnu politisku un ekonomisku krīzi. Augstā inflācijas līmeņa dēļ miljoniem venecuēliešu cīnās, lai spētu izdzīvot. Kopš šā gada sākuma ielu demonstrācijās bojā gājušas jau 120 personas, opozīcijas vadītajai Nacionālajai asamblejai ir atņemtas tās pilnvaras un šobrīd valstī ir aptuveni 300 politieslodzītie.

 

Saharova balva tiek pasniegta jau 30 gadus

Kopš 1988. gada Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu par domu brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības. 2016. gadā balvu ieguva Nadia Murada un Lamija Adži Bašara.

Lai atzīmētu Saharova balvas trīsdesmito gadadienu, Eiropas Parlaments kopā ar Magnum Photos sekoja līdz četriem cilvēktiesību aktīvistiem no Tunisijas, Kambodžas, Etiopijas un Bosnijas un Hercegovinas. Fotogrāfijas, kas tika uzņemtas šai laikā, nu redzamas izstādē Eiropas Parlamentā.

 

Izstāde “Viņi aizstāv mūsu brīvības” 2018. gadā ceļos pa visu Eiropu, gada nogalē tā būs apskatāma arī Rīgā un reģionu pilsētās - Jelgavā, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī.

 

Papildu informācija 

 .

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu