skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Vieglāk pieejami produkti un pakalpojumi cilvēkiem ar invaliditāti

14/09/2017

Īsumā:

 • vieglāk izmantojami telefoni, biļešu automāti un banku pakalpojumi;
 • noteikumi attieksies uz jaunu infrastruktūru
 • ES ir apmēram 80 miljoni cilvēku ar invaliditāti

Tādi būtiski produkti un pakalpojumi kā telefoni, biļešu automāti un banku pakalpojumi turpmāk būs jāpadara pieejamāki cilvēkiem ar invaliditāti.

ES ir apmēram 80 miljoni cilvēku ar invaliditāti, bet 2020.gadā, sabiedrībai novecojot, šis skaitlis varētu sasniegt jau 120 miljonus. “Ir svarīgi, lai šīs direktīvas darbības joma ietvertu personas ar invaliditāti, kā arī personas ar pagaidu vai pastāvīgiem funkcionāliem ierobežojumiem, jo tas nodrošinātu patiesus ieguvumus un neatkarīgu dzīvi plašākai sabiedrības daļai,” norāda deputāti.

Vieglāka ikdiena

Eiropas Pieejamības akta projekts paredz padarīt pieejamākus virkni produktu un pakalpojumu. Starp tiem ir:

 • biļešu un reģistrācijas automāti;
 • bankomāti;
 • datori un operētājsistēmas;
 • telefonijas un TV pakalpojumi;
 • banku pakalpojumi;
 • e-grāmatas;
 • e-komercijas pakalpojumi;
 • transports, tostarp tādi sabiedriskā transporta līdzekļi kā metro, vilcieni, tramvaji, trolejbusi, autobusi un ar tiem saistīti pakalpojumi;
 • citi produkti - maksājumu termināļi, e-grāmatu lasītāji, mājaslapas, tūrisma pakalpojumi u.c. -, kurus noteikumos iekļāvuši EP deputāti.

Eiropas Pieejamības akts noteiks produktus un pakalpojumus, kam jābūt pieejamiem, taču neliks izvēlēties noteiktus tehniskus risinājumus, tā ļaujot īstenot inovācijas.

Pieejamības prasības attiektos arī uz “būvēto vidi”, kurā pakalpojumi tiek sniegti, tostarp transporta infrastruktūru. Šis nosacījums būtu spēkā “attiecībā uz jaunas infrastruktūras būvniecību un būtiskiem atjaunošanas darbiem”. Mērķis ir panākt, lai cilvēki ar invaliditāti to pēc iespējas vairāk izmantotu.

Neattieksies uz mikrouzņēmumiem

Noteikumi neattieksies uz mikrouzņēmumiem (uzņēmumiem, kas nodarbina mazāk nekā 10 darbinieku un kuru gada apgrozījums nepārsniedz divus miljonus eiro).

Likumprojektā arī iekļautas drošības klauzulas, lai garantētu, ka Pieejamības akts nerada “nesamērīgu slogu” uzņēmumiem. Deputāti gan norāda, ka “prioritātes, laika vai zināšanu trūkums nav jāuzskata par leģitīmiem iemesliem” akta prasības definēt kā pārmērīgu slogu.

Citāts

EP ziņotājs Morten Løkkegaard (ALDE, DK) sacīja: “Šodienas balsojums atvieglos dzīvi vairāk nekā 80 miljoniem cilvēku, kas ikdienā cieš no invaliditātes. Mans mērķis vienmēr bijis panākt līdzsvaru starp vieglāk pieejamiem produktiem un pakalpojumiem un samērīgu slogu uzņēmumiem visā Eiropā. Šodienas balsojums parāda, ka šāds līdzsvars ir iespējams.”

Nākamie soļi

Pieejamības akta projekts ar deputātu grozījumiem tika apstiprināts ar 537 balsīm pret 12, 89 deputātiem atturoties. Balsojums ļauj Parlamentam uzsākt sarunas ar Padomi, kas par savu pozīciju vēl nav vienojusies.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (izvēlēties 14.09.2017)

http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html

Plenārsēdes debašu videoieraksts (13.09.2017)

http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/debates-video.html?tabActif=tabSedLast#sidesForm

 EP Izpētes dienests: Eiropas Pieejamības akts (angļu valodā)

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2017/603973/EPRS_BRI(2017)603973_EN.pdf

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu