skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Tiesiskums Polijā: Parlaments atbalsta ES līmeņa rīcību

01/03/2018
  • ES Padomei vajadzētu bez kavēšanās noskaidrot, vai Polijā ir ES vērtību nopietnu pārkāpumu risks
  • Polijas varas iestādēm jārisina konstatētas problēmas
  • EP deputātu bažas: varas dalīšanas princips, tieslietu sistēmas neatkarība un pamattiesības

Eiropas Parlaments (EP) aicina ES dalībvalstis bez kavēšanās konstatēt, vai Polijā ir vērojams ES vērtību nopietnu pārkāpumu risks, un apstiprinošas atbildes gadījumā piedāvāt risinājumus.

Eiropas Parlaments ar 422 balsīm pret 147, 48 deputātiem atturoties, otrdien atbalstīja Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu uzsākt ES līguma 7. panta paredzēto procedūru (skaidrs ES vērtību nopietnu pārkāpumu risks), un aicināt Poliju to novērst.

EP deputāti aicina ES Padomi “bez kavēšanās rīkoties saskaņā ar 7. pantā paredzēto procedūru”, kā arī informēt Parlamentu par spertajiem soļiem un panākto progresu.

2017.gada 15. novembrī pieņemtā rezolūcijā EP deputāti norādīja, ka Polijā vērojams “skaidrs ES vērtību un tiesiskuma nopietnu pārkāpumu risks.” EP deputātu bažas galvenokārt ir saistītas ar varas dalīšanas principa ievērošanu, pamattiesībām un tieslietu sistēmas neatkarību.

Procedūra

Eiropas Savienības Līguma 7.pants, kurā aprakstīta procedūra līdz šim nav izmantota, nodrošina mehānismu ES vērtību pārkāpumu novēršanai, kā arī nosaka sankcijas, kas šādā gadījumā piemērojamas attiecīgajai dalībvalstij.

Saskaņā ar 7. panta 1. punktu ES Padome pēc trešdaļas dalībvalstu, Eiropas Parlamenta vai Eiropas Komisija ierosinājuma var noteikt, ka kādā no dalībvalstīm konstatējams skaidrs nopietna ES vērtību pārkāpuma risks. ES Padome šādu lēmumu var pieņemt ar 4/5 vairākumu, un tai jāsaņem arī Eiropas Parlamenta piekrišana. Lai novērstu faktisku pārkāpuma izdarīšanu, ES Padome attiecīgajai dalībvalstij var sniegt rekomendācijas.

Saskaņā ar 7. panta 2. punktu Eiropadome (ES valstu vai valdību vadītāji) pēc trešdaļas dalībvalstu vai Eiropas Komisijas priekšlikuma var konstatēt faktisku vērtību pārkāpumu. Šajā gadījumā lēmums jāpieņem vienbalsīgi, saņemot arī Parlamenta piekrišanu.

7.panta 3. punkts nosaka sankcijas, piemēram, balsošanas tiesību liegumu ES Padomē.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (01.03.2018)
Debates ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pirmo vietnieku Fransu Timmermansu (28.02.2018)
EP Izpētes dienests: Understanding the EU rule of law’s mechanisms (2016. gada janvāris, angļu valodā)

Plašākai informācijai

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu