skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 
23/06/2011

Taisnīgāka un konkurētspējīgāka lauksaimniecības politika pēc 2013.gada

EP deputāti vēlas līdz 2020.gadam saglabāt ES finansējumu lauksaimniecībai līdzšinējā apjomā, lai lauksaimniekiem būtu iespējas nodrošinātu drošas pārtikas piegādes, vides aizsardzību, jaunu darba vietu radīšanu un lauksaimniecības sektora konkurētspēju.

Parlaments pauž savu nostāju par nākamo ES daudzgadu finanšu perspektīvu (shēmu) 2014.-2020.gadam, pirms Komisija iesniedz priekšlikumus turpmākai Kopējai lauksaimniecības politikai. Deputāti uztur savu prasību nodrošināt adekvātu finansējumu arī lauku reģionu attīstībai, tādējādi noraidot baumas, ka šajā segmentā varētu būt samazinājums.

Deputāts Albert Dess (EPP, Vācija), atbildīgais par ziņojuma gatavošanu uzsvēra: "Šis balsojums ir spēcīgs signāls komisāram Dacian Ciolos, un Komisijai jārēķinās ar ziņojumā iekļautajiem ieteikumiem."

Videi draudzīgāka lauksaimniecība
Ja ES lauksaimniecības politikas mērķis ir nodrošināt augstas kvalitātes pārtikas drošas piegādes un veicināt  vides aizsardzību un atjaunojamo resursu izmantošanu, tā ir atbilstoši jāfinansē, uzsvēra EP deputāti. Tas motivēs lauksaimniekus izmantot jaunas un videi draudzīgākas tehnoloģijas.

Tiešiem maksājumiem ir jābūt saistītiem ar dabas resursu aizsardzību (zemāku oglekļa izmešu un energopatēriņa līmeni). Jāizveido ES pamudinājumu sistēmu, kuru arī 100% finansētu no ES līdzekļiem, ar mērķi atbalstīt ilgspējīgas lauksaimniecības īstenotājus.

Taisnīgāka ES finansējuma pārdale
Finanšu resursu pārdalei starp valstīm, dažādām lauksaimniecības nozarēm un lauksaimniekiem jābūt taisnīgākai, uzskata deputāti. Viņi ierosina, ka katrai dalībvalstij turpmāk jāsaņem obligātais procentuālais minimums no ES tiešo maksājumu vidējā rādītāja. Deputāti atbalstīja tiešo maksājumu maksimālā līmeņa ieviešanu uz vienu lauksaimnieku un uzsvēra, ka, piešķirot finansējumu, jāņem vērā katras saimniecības darbības vēsturi un dabas aizsardzības noteikumu ievērošanas pakāpi.  

Lai nodrošinātu nodokļu maksātāju naudas efektīvu izmantošanu, tiešie maksājumi ir jāpiešķir aktīvajiem lauksaimniekiem, proti, tiem, kuri izmanto zemi ražošanai.

Situācija piena sektorā
Deputāti prasa Komisijai pārraudzīt situāciju piena produktu tirgus segmentos un piemērot atbilstošus politikas instrumentus pat pēc 2015.gada. Pašreizējā kvotu sistēma beigs pastāvēt 2014.gadā.

Stabilitāte: spekulācijas, krīzes pārvarēšana un tirgošanās iespēju stiprināšana
Lai novērstu spekulācijas ar lauksaimniecības precēm un pārmērīgu cenu svārstību, nepieciešams globāla mēroga risinājums, kas nodrošinātu lielāku stabilitāti lauksaimniekiem un patērētājiem - nodrošinājumu ar pārtiku, uzsver deputāti. Šim mērķim Parlaments ierosina izveidot globālu izziņošanas un saskaņotas rīcības sistēmu, lai ierobežotu pārmērīgas spekulācijas ar lauksaimniecības preču cenām.

Turpmākie soļi
Eiropas Komisija rudenī iesniegs likumprojekta priekšlikumu, par kura galīgo versiju Parlamentam un Padomei būs kopīgi jāvienojas.  

Saites:

 Debašu video ieraksts (skatīties 22.06.2011) - šeit  Ziņotāja Albert Dess (EPP, Vācija) profils - šeit  Komitejas preses relīze (25.05.2011, angļu valodā) - šeit  Komisijas paziņojums par KLP 2020.gada perspektīvā - šeit

Kontakti: Iveta ĶELPE  
iveta.kelpe@europarl.europa.eu
(+371) 67 08 54 60 (Rīga)
(+371) 2 948 94 81 (Mob.)