skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 
19/01/2012

Stingrāk pārbaudīs kaitēkļu apkarošanas līdzekļus

Parlaments šodien nobalsoja par stingrāku kontroles ieviešanu biocīdiem — odu atbaidīšanas, žurku indēšanas, dezinfekcijas u.c. līdzekļiem. Jauno noteikumu mērķis ir palielināt cilvēku veselības un vides aizsardzību, vienlaikus saskaņojot dalībvalstu procedūras pārdošanas atļauju izsniegšanai.

"Esmu gandarīts, ka esam raduši līdzsvarotu risinājumu, lai uzlabotu gan drošumu, gan atļauju izsniegšanas procedūru, un Eiropas iedzīvotājiem būtu pieejami jauni — droši un efektīvi — kaitēkļu apkarošanas līdzekļi", pēc direktīvas pieņemšanas Parlamentā teica par Parlamenta nostāju atbildīgā deputāte Christa Klass (EPP, Vācija). Lai jaunie noteikumi stātos spēkā, Padomei, ar kuru jau panākta neoficiāla vienošanās, tie oficiāli jāapstiprina.

Veselībai nekaitīgākas mēbeles un virtuves
Jaunie noteikumi novērš līdzšinējās nepilnības noteikumos un attiecina tos arī uz "apstrādātiem izstrādājumiem", piemēram, ar fungicīdu apsmidzinātiem dīvāniem u.c. mēbelēm vai antibakteriālām virtuves virsmām.

Kaitīgu vielu ierobežošana  
Gandrīz pilnībā aizliegts līdzekļos izmantot kancerogēnas un gēnus vai endokrīno sistēmu ietekmējošas vielas, kā arī reproduktīvajai sistēmai toksiskas vielas.  Dalībvalstis varēs pieļaut izņēmumus vienīgi ārkārtas gadījumā, piemēram, ja tādējādi iespējams novērst vēl lielākus draudus sabiedrības veselībai.

Deputātiem bažas radīja arī iespējamie draudi, ko varētu radīt nanotehnoloģijas, tāpēc tie panāca, lai līdzekļiem, kuru sastāvā ir nanomateriāli, veiktu īpašas drošības pārbaudes un noteiktu īpašu marķējumu.

Tirgus atvēršana
Jaunie tiesību akti vēl vairāk saskaņo ES biocīdu tirgu un nosaka termiņus, kuros iestādēm jāizvērtē uzņēmumu iesniegtie pieteikumi uz atļaujām. Uzlabots arī stāvoklis attiecībā uz izsniegto atļauju atzīšanu citās dalībvalstīs. No 2013. gada ieviesīs iespēju pieteikties Savienības atļaujai, un no 2020. gada Savienības atļauju varēs piešķirt visām biocīdu kategorijām.

Mazāk izmēģinājumu ar dzīvniekiem
Lai novērstu atkārtotus izmēģinājumus ar dzīvniekiem, uzņēmumiem  apmaiņā pret taisnīgu kompensāciju būs jānodod kopīgai izmantošanai dati par to veiktajiem izmēģinājumiem un pētījumiem.

Saites

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit: (izvēlēties 19.01.2012.)
 
Debašu videoieraksts (izvēlēties 18.01.2012.)
 
Christa Klass (EPP, Vācija) profils
 
Christa Klass (EPP, Vācija) preses konference (izvēlēties 18.01.2012.)

Kontakti: Iveta ĶELPE  iveta.kelpe@europarl.europa.eu
(+371) 67 08 54 60 (Rīga)
(+371) 2 948 94 81 (Mob.)