skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
 

Garšīgie likumi vispārizglītojošās skolās!

01/11/2016
Garšīgie likumi
Garšīgie likumi

Skolotāji un skolēni - šī ir iespēja mācīties garšīgi! Eiropas Parlamenta (EP) Informācijas birojs Latvijā ar projektu "Garšīgie likumi" aicina izzināt un "pagatavot" ES lēmumus par trim tēmām: alergēni, ģenētiski modificēti organismi un jaunā pārtika.

"Garšīgie likumi" pērn veiksmīgi īstenoti Rīgas, Ogres, Bulduru, Preiļu un Saulaines, Vecbebru, Saldus, Rēzeknes, Laidzes un Valmieras tehnikumos un profesionālajās vidusskolās, kur skolēni mācības par pārtikas drošuma jautājumiem noslēdza ar saturīgām diskusijām un gardām degustācijām. Iedvesmai iepriekšējo degustāciju ēdienkaršu piemēri: latviskas uzkodas ar čia sēklām (Rīgā), noni sulas želeja un augļu kokteilis ar stēviju (Ogrē), ogu un čia sēklu pudiņš (Bulduros).

Šogad ar projektu "Garšīgie likumi" aicinām uz sadarbību vispārizglītojošās skolas (pamatskolas vecāko klašu skolēnus un vidusskolēnus), mudinot jauniešus izprast Eiropas Parlamenta darbu un pārtikas drošuma jautājumus. "Ir būtiski jautājumos par sabiedrības un pārtikas drošumu iesaistīt jauniešus. Ir svarīgi, lai viņiem ir gan zināšanas, gan viedoklis. Ēdiens ir svarīgs mums visiem, un šajā kontekstā saprotamāks kļūst arī Eiropas Parlamenta kā likumdevēja darbs un nozīme," projekta "Garšīgie likumi" mērķi skaidro EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Projekta ietvaros 2017./2018. mācību gadā:

  • piedāvājam skolām mācību materiālus par trim tēmām: alergēni, ģenētiski modificēti organismi un jaunā pārtika. Materiāli ir veidoti sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem, pedagogiem un saskaņoti ar Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļu un Pārtikas uzraudzības departamentu. Mācību materiāli ir piemēroti vidusskolēniem un pamatskolas vecāko klašu skolēniem.
  • aicinām mācību noslēgumā skolas ietvaros organizēt visiem interesentiem atvērtu tematisku degustāciju, kuras ietvaros skolēni dalās ar jauniegūtajām zināšanām.

Projekta rezultātā skolēni:

  • NOSKAIDROS, kas ir ģenētiski modificēta pārtika un vai tā ir sastopama Latvijā?
  • GŪS PRIEKŠSTATU, kā Eiropas Parlamenta lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti?
  • UZZINĀS, kas ir jaunā pārtika.
  • GŪS IZPRATNI par Eiropas lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu iedzīvotājiem.

 

Pieteikties: jolanta.bogustova@ep.europa.eu

 

Eiropas Parlamenta darbs saistībā ar pārtikas drošumu un patērētāju tiesībām:

  • Saistībā ar ģenētiski modificētu pārtiku – 2015.gada sākumā EP atbalstīja tiesību aktu, kas ļaus ES dalībvalstīm, t.sk., Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi ES.
  • Saistībā ar jauno pārtiku – ES likumdevēji EP un ES Padome ir vienojušies papildināt jaunās pārtikas regulu, lai nodrošinātu gan pārtikas drošību, gan mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, gan sekmētu inovācijas. Piemēram, tiks samazināts reģistrācijas procesa ilgums līdz aptuveni 7 mēnešiem, vienkāršota reģistrācijas procedūra, vienkāršota un paātrināta trešo valstu jaunās pārtikas reģistrācija, noteikta tiesiskā skaidrība patērētājiem un uzņēmējiem u.c.
  • Saistībā ar alergēniem - 2014.gadā stājas spēkā EP un ES Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.
Par projektu
EP par sabiedrības veselību un pārtikas drošību
EP vienkāršo procedūru jaunu pārtikas produktu ienākšanai tirgū
Pārtikas marķējums un alergēni
Produktu marķējums un iepakojums
EP atbalsta dalībvalstu brīvu izvēli ĢMO jautājumos

Video:

Ko ēdīsim 2025.gadā?
ĢMO