skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
 

SAHAROVA BALVAI 30! - īpaša dokumentāla fotoizstāde Latvijas pilsētās

24/09/2018

Eiropas Parlamenta 1988. gadā iedibinātajai Saharova balvai par domas brīvību cilvēkiem un organizācijām, kas sniegušas ārkārtīgi nozīmīgu ieguldījumu cilvēktiesību aizstāvībā, šogad aprit 30. Visā Eiropā, arī Latvijā, to atzīmē ar īpašu dokumentālo fotoprojektu “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos”. Izstādē iekļautos 60 darbus radījuši četri slaveni fotogrāfi, veltot tos domas brīvībai, izteiksmes brīvībai, cīņai ar diskrimināciju un cīņai ar vardarbību pret sievietēm.

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā ceļojošo izstādi organizēs piecās pilsētās. Tās visas aplūkojamas bez maksas --->  

  • no 1. līdz 17.oktobrim Rēzeknē (Centrālā bibliotēkā)
  • no 22. oktobra līdz 7. novembrim Jelgavā (Jelgavas pils)
  • no 12. novembra līdz 21. novembrim Ventspilī (Ventspils bibliotēka)
  • no 26. novembra līdz 10. decembrim Rīgā (ES Māja, Aspazijas bulvāris 28, 1.stāvs)
  • 2019.gada janvārī Valmierā (Valmieras bibliotēka)

Par dokumentālo foto izstādi “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos”

Dokumentālo fotoprojektu Eiropas Parlaments ir sagatavojis kopā ar fotoaģentūru “Magnum Photos”. Tas iepazīstina ar četriem cilvēktiesību aktīvistiem no Tunisijas, Kambodžas, Etiopijas un Bosnijas un Hercegovinas. Projekts “Brīvības sardzē — Saharova balva trijos gadu desmitos” (They Defend our Freedoms - 30 years of the Sakharov Prize) dod vārdu maz zināmajiem varoņiem, iepazīstinot ar viņu ikdienas dzīvi “Magnum” fotogrāfu skatījumā.

Fotogrāfs Žeroms Sesīni (Jérôme Sessini) kopā ar Samritu Vengu (Samrith Vaing) apceļoja nomaļus Kambodžas ciematus, dokumentējot to pamatiedzīvotāju minoritāšu dzīvi, kuri cīnās pret piespiedu pārvietošanu. Viņu dzīvesveidu papildus apdraud agresīvu lauksaimniecības uzņēmumu darbība, kuriem peļņa ir svarīgāka par vietējiem iedzīvotājiem.

Līdzās aktīvistiem, kuri iestājas par cilvēku fiziskajām tiesībām, ir tādi, kuri aizstāv līdzcilvēku tiesības izpausties un izteikties droši un miermīlīgi. Viena no viņiem ir Asma Kaueča (Asma Kaouech) - jauniete no Tunisijas, kuras darbu - centienus nepieļaut pusaudžu radikalizāciju - fotogrāfijās iemūžinājusi Nevša Tavakoljana (Newsha Tavakolian). Kauečas izveidotā organizācija “Fanni Raghman Anni” sniedz šiem jauniešiem iespējas paust savas emocijas ielu teātrī, semināros un kultūras pasākumos.

Bijušais etiopiešu ierēdnis Ameha Mekonens (Ameha Mekonnen) kļuva par advokātu, un tagad aizstāv žurnālistus, kuru darbu valdības iestādes pakļauj cenzūrai. Viņa ikdienas gaitām, tiekoties ar klientiem, kuriem draud cietumsods par varasiestādēm netīkamām publikācijām, sekoja fotogrāfs Enrī Kanajs (Enri Canaj).

Tiesības uz pašizpausmi attiecas arī uz cilvēku personīgo dzīvi. Fotogrāfe Bjeke Deportere (Bieke Depoorter) pavadīja sieviešu tiesību aktīvisti un bijušo Balkānu kara bēgli Jadranku Miličeviču (Jadranka Miličević) viņas ceļojumā pa lauku ciematiņiem Bosnijā. Jadranka apmeklē sievietes, kuru iespējas tiek veicinātas ar Jadrankas vadītā fonda un viņas regulāri rīkoto semināru palīdzību.

Par Saharova balvu

Saharova balva tiek pasniegta jau 30 gadus. Kopš 1988. gada Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu par domu brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

2017 gadā balvu ieguva Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji.

Starp trīs finālistiem bija arī zviedru-eritrejiešu žurnālists Davits Isāks un cilvēktiesību aizstāve no Gvatemalas Aura Lolita Čavesa.

2016 gadā balvu ieguva Irākas jezīdu aktīvistes Nadia Murada (Nadia Murad) un Lamija Adži Bašara (Lamiya Aji Bashar).

Starp trīs finālistiem bija arī žurnālists Kans Dundars kopā ar citiem domas un vārda brīvības aizstāvjiem Turcijā un Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs.

2018.gada Saharova balvai izvirzīti 8 kandidāti, t.sk., vairākas NVO, kas aizstāv cilvēktiesības un glābj Vidusjūru šķērsojošo migrantu dzīvības (Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Médecins Sans Frontières international, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea-Watch, and SOS Mediterranée), Ukrainas režisors Oļegs Sencovs u.c. Te aplūkojams viss nominantu sarakts:

http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/AFET/DV/2018/09-27/1162428EN.pdf

Vairāk informācijas par Saharova balvu un dokumentālo fotoprojektu:

 

Plašāka informācija:

Signe Znotiņa - Znota

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

+371 26440185

signe.znotina-znota@europarl.europa.eu