skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
 

ES mājā izrādīs dokumentālo filmu “Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu”

14/03/2019

Otrdien, 26. martā plkst. 17.30, Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīgā) būs skatāma Askolda Kurova dokumentālā filma “Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu” (ar subtitriem latviešu valodā). Pirms filmas – Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla “2ANNAS” programmu sastādītājas un kuratores Laimas Graždanovičas priekšvārds.

Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas. Vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš: https://goo.gl/forms/BMS7sjQqKHoQGHnj2.

Par filmu “Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu”

Askolda Kurova dokumentālā filma ir Kafkas cienīgs kinematogrāfisks pētījums par ukraiņu kinorežisora Oļega Sencova nonākšanu varas mašīnas dzirnavās, absurdo tiesas procesu un mākslinieka notiesāšanu. Šis tiesas process ir izsaucis milzīgu starptautisku reakciju. Ievērojamas kino personības – Pedro Almodovars, Aki Kaurismeki, Agņeška Holanda, Andžejs Vajda, Bela Tars, Maiks Lī, Vims Venders un daudzi citi parakstīja Putinam adresētu atklātu vēstuli ar lūgumu atbrīvot Oļegu Sencovu no ieslodzījuma… Dokumentālā filma izdota 2017. gadā (Igaunija, Polija, Čehija), ir 71 min. gara.

Par Oļegu Sencovu

Ukrainas kinorežisors Oļegs Sencovs ir apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos’’ pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā, viņam piespriests 20 gadu cietumsods. Organizācija Amnesty lnternational šo tiesas procesu raksturo kā “netaisnīgu lietas izskatīšanu militārajā tiesā”. Turpinot bada streiku vairāk nekā 140 dienas, Oļegs Sencovs ir kļuvis par atpazīstamu simbolu pasaulē, kas atgādina par aptuveni 70 Ukrainas valstspiederīgo likteņiem, kurus Krievijas okupācijas vara Krimā pēc pussalas aneksijas ir nelikumīgi apcietinājusi un kuriem ir piespriesti ilgi cietumsodi. 6. oktobrī viņš pārtrauca bada streiku, jo cietuma administrācija piedraudēja ar piespiedu barošanas piemērošanu.

Svinīgā apbalvošanas ceremonijā 2018. gada 12. decembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā Oļegam Sencovam piešķīra Saharova balvu par cīņu par domas brīvību. Kinorežisora vietā to saņēma viņa māsīca Nataļja Kaplana (Natalya Kaplan), kas pati ir dokumentālā kino režisore, un advokāts Dmitrijs Dinze (Dmitriy Dinze).

Par Saharova balvu

Eiropas Parlaments Saharova balvu par domu brīvību iedibināja un pasniedz kopš 1988.gada. Apbalvojums nosaukts par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

Fakts: Lūgti atbildēt uz jautājumu[1] “Jūsuprāt, kuras no minētajām vērtībām Eiropas Parlamentam būtu jāaizstāv galvenokārt?” - vairums aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (52%) pārliecinoši pirmajā vietā ierindojuši atbildi: “Cilvēktiesību aizsardzība visā pasaulē”. 

ES un Krievijas politisko attiecību kontekstā jāmin Latvijas eiroparlamentārietes Sandras Kalnietes (ETP/“Jaunā Vienotība”) sagatavotā un Eiropas Parlamenta pieņemtā (12.03.19) rezolūcija “EP: Krievija vairs nav uzskatāma par ES “stratēģisko partneri”. Tajā norādīts, ka Eiropas Savienībai jābūt gatavai noteikt papildu sankcijas pret Krieviju, ja tā turpinās pārkāpt starptautiskās tiesības. “Diplomātiskās valodas laiks ir beidzies. Kamēr Krievija būs okupējusi daļu Ukrainas un uzbruks citām Eiropas valstīm, sadarbības iespējas būs ļoti ierobežotas,” sacīja EP ziņotāja Sandra Kalniete.

Par festivālu “2ANNAS”

Kuratore Laima Graždanoviča ir absolvējusi audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studijas Latvijas Kultūras akadēmijā, vairākus gadus strādājusi RadioNABA radio raidījumā par kino "Vecāki par 60 minūtēm", ir Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla “2ANNAS” programmētāja un kuratore, kā arī aktīvi iesaistās starptautiskos kino, teātra un fotogrāfijas projektos, īpašu uzmanību pievēršot dokumentālās mākslas starpdisciplinaritātei un politiskajai aktualitātei.

[1] Pēc Eiropas Parlamenta pasūtījuma visās 28 ES dalībvalstīs (2018.g. 8. līdz 26. septembris) kompānijas “Kantar Public” veikts Eirobarometra pētījums. Tajā piedalījās 27 474 ES iedzīvotāji vecumā no 16 gadiem. Izmantotā metodoloģija - tiešās intervijas (face-to-face).

Kontakti papildinformācijai:

  • Par Eiropas Parlamenta darbu, EP Saharova balvu u.c.

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

Tālr.: + 371 26440185 | E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu

  • Par pasākumiem ES mājā, t.sk., dokumentālo filmu:

Anita Jansone,

ES mājas Zināšanu, sarunu un mākslas istabu vadītāja

Tālr.: + 371 67085446

E-pasts: anita.jansone@esmaja.lv