skip to content

Slapukai EPB tinklalapyje

Norėdami pagerinti Jūsų apsilankymo mūsų tinklalapyje patirtį, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą šiame tinklalapyje ir nekeisdami savo naršyklės slapukų nustatymų, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Slapukų naudojimo nustatymus pakeisti galite bet kada vėliau.

Sutinku
 
 
 
06/02/2018

EP sprendimas paskatins įmones mažinti CO2 išlakas

Antradienį europarlamentarai atnaujino ES taršos leidimų prekybos taisykles, kuriomis siekiama kovoti su klimato šilimu ir mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas. 

2005 m. pradėta taikyti ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema įpareigoja daugiau nei 11 tūkst. jėgainių ir stambesnių gamyklų įsigyti leidimą kiekvienai į atmosferą išmesto anglies dvideginio tonai. Kasmet įmonėms suteikiamas tam tikras nemokamų taršos leidimų kiekis, o jei jų nepakanka – jos gali papildomus leidimus įsigyti aukcione. Pastaruoju metu šių leidimų kainos labai mažos dėl pasiūlos perviršio, todėl įmonės turi mažai paskatų persiorientuoti į mažiau taršias technologijas.

ES taršos leidimų prekybos reforma siekiama, kad iki 2030 m. bendras šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis sumažėtų bent 40 proc. palyginti su 1990 m. lygiu.

Su ES Taryba jau neformaliai suderintos taisyklės įpareigoja nuo 2021 m. sparčiau mažinti aukcione parduodamų taršos leidimų skaičių, t.y., 2,2 proc. per metus (šiuo metu jų kasmet mažėja 1,74 proc.). Europos Parlamento dėka šis procentas ateityje bus persvarstytas – siekiama jį padidinti po 2024 m. Tikimasi, kad mažesnis leidimų skaičius sumažins pasiūlos perviršį ir padidins jų kainą, o tai paskatins įmones sparčiau diegti mažiau taršias technologijas.

Taip pat nutarta padvigubinti kitąmet pradėsiantį veikti rinkos stabilumo rezervą, kuriame bus kaupiama dalis taršos leidimų perviršio (nuo planuotų 12 proc. iki 24 proc.). Be to, numatoma sukurti du fondus, kurie būtų finansuojami pardavus dalį taršos leidimų. Modernizacijos fondas leis remti energijos vartojimo efektyvumo didinimą ir kai kurių ES valstybių energetikos pertvarką, o Inovacijų fondas – atsinaujinančios energetikos projektus.

ES taisyklėms pritarė 535 EP nariai, nepritarė 104, o susilaikė 39. Dėl jų jau pasiektas kompromisas, tačiau joms įsigalioti dar būtinas ES Tarybos formalus pritarimas.