skip to content

Slapukai EPB tinklalapyje

Norėdami pagerinti Jūsų apsilankymo mūsų tinklalapyje patirtį, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą šiame tinklalapyje ir nekeisdami savo naršyklės slapukų nustatymų, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Slapukų naudojimo nustatymus pakeisti galite bet kada vėliau.

Sutinku
 
 
 
11/10/2017

Europos Parlamente paaiškėjo Sacharovo premijos finalininkai

Sacharovo premijos 2017 metų finalistaiTrys 2017 m. Sacharovo premijos finalistai: Aura Lolita Chávez Ixcaquic, Dawit Isaak ir Venesuelos demokratinė opozicija
Sacharovo premijos 2017 metų finalistai

Antradienio vakarą Europos Parlamente paskelbti šiemetinės Sacharovo premijos už minties laisvę finalininkai – Gvatemalos žmogaus teisių aktyvistė, Eritrėjos žurnalistas ir Venesuelos opozicija. Laureatas paaiškės spalio 26 d., o pati premija bus įteikta gruodį.

Tris finalininkus išrinko EP Užsienio reikalų ir Vystymosi komitetų nariai. Spalio 26-ąją EP Pirmininkų sueiga, kurią sudaro Parlamento pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai, iš jų išrinks laureatą. Apdovanojimas bus įteiktas gruodžio 13 d. Strasbūre.

Aura Lolita Chávez Ixcaquic yra Gvatemalos žmogaus teisių aktyvistė. Ji priklauso Gvatemalos kičių (majų kilmės indėnų K'iche' arba Quiché) tarybai, kuri siekia apsaugoti gamtos išteklius ir žmonių teises nuo kasybos, medienos, energetikos ir žemės ūkio sektorių ekspansijos.

Dawit Isaak – Švedijos pilietybę turintis Eritrėjos žurnalistas, rašytojas ir dramaturgas. 2001-aisiais jis buvo sulaikytas Eritrėjoje po to, kai kartu su bendraminčiais parašė keletą laiškų šalies prezidentui reikalaudamas demokratinių reformų. Jis kalinamas iki šiol. „Amnesty International“ pripažino jį politiniu kaliniu.

Venesuelos demokratinė opozicija kontroliuoja šalies Nacionalinę asamblėją (pirmininkas Julio Borges). Šių metų rugpjūtį šalies prezidento proteguojama Konstitucinė asamblėja paskelbė perimanti žmonių išrinktos Nacionalinės asamblėjos galias. Tai sukėlė masinius protestus. Venesuelos demokratinei opozicijai taip pat priklauso šios šalies politiniai kaliniai, atstovaujami Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ir Andrea González. Venesueloje įsivyravus politiniam ir socialiniam nestabilumui, labai pablogėjo demokratijos, žmogaus teisių, taip pat socialinė ir ekonominė padėtis.

Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria Europos Parlamentas. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Kandidatus Sacharovo premijai gauti gali siūlyti Europos Parlamento politinės frakcijos arba mažiausiai 40 europarlamentarų. Pernai premija skirta už islamistų prievartą patyrusių moterų teises kovojančioms Irako jazidėms Nadiai Murad Basy (Nadia Murad Basee) ir Lamijai Adži Bašar (Lamiya Aji Bashar).

2017 m. Sacharovo premijos laureatas paaiškės spalio 26 dieną, o pati premija bus įteikta gruodį Strasbūre rengiamoje plenarinėje sesijoje.

Sacharovo premijos tinklalapis