skip to content

Slapukai EPIB tinklalapyje

Norėdami pagerinti Jūsų apsilankymo mūsų tinklalapyje patirtį, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą šiame tinklalapyje ir nekeisdami savo naršyklės slapukų nustatymų, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Slapukų naudojimo nustatymus pakeisti galite bet kada vėliau.

Sutinku
 
 
 
 • Pradžia : Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje puslapis - naujienos, projektai ir renginiai, skirti mokykloms, universitetams, žiniasklaidai ir profesionalams. Žinios iš Europos Parlamento, svarbios Lietuvai. Europos informacijos centras ir visuomenės informavimas.
 • Žiniasklaidai : Europos Parlamento (EP) Informacijos biuro Lietuvoje misija yra tiesiogiai ar per žiniasklaidą informuoti Lietuvos žmones apie EP priimamus sprendimus ir kuo plačiau skelbti informaciją apie Europos Parlamentą ir jo veiklą.
  • Pranešimai žiniasklaidai : Čia rasite Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje išleistus pranešimus spaudai apie EP plenarinėse sesijose svarstytus klausimus, sprendimus, balsavimus ir kitus renginius.
   • 2018 m. pranesimai spaudai : 2018 metų Europos Parlamento pranešimai spaudai, aktualiausi Lietuvai. Visus pranešimus spaudai rasite www.europarl.europa.eu/lt/news.
   • 2017 m. pranešimai spaudai : 2017 metų Europos Parlamento pranešimai spaudai, aktualiausi Lietuvai. Visus pranešimus spaudai rasite www.europarl.europa.eu/lt/news.
   • 2016 m. pranešimai spaudai : 2016 metų Europos Parlamento pranešimai spaudai, aktualiausi Lietuvai. Visus pranešimus spaudai rasite www.europarl.europa.eu/lt/news.
    • 2016 m. sausis
     • Sausio plenarinės sesijos temos : Sausio 6-9 Strasbūre vyksta pirmoji šiais metais plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europarlamentarai siūlo naujų priemonių užtikrinti sąžiningą konkurenciją : Antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje dėl ES konkurencijos politikos raginama kompensuoti valstybėms, nukentėjusioms nuo agresyvaus mokesčių planavimo, numatyti baudas fiziniams asmenims už kartelinius susitarimus, griežčiau reglamentuoti valstybės pagalbą finansų sektoriuje ir nevilkinti „Google“ veiklos tyrimo.
     • EP ragina naikinti bendros skaitmeninės rinkos kliūtis : Antradienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje raginama pašalinti elektroninės prekybos kliūtis ES, uždrausti nepagrįsto geografinio blokavimo praktiką ir kainų diskriminaciją, taip pat skatinti naujoves ir geriau reglamentuoti dalijimosi ekonomiką.
     • Vasario plenarinės sesijos temos : Vasario 1-4 d. Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
    • 2016 m. vasaris
     • Estijos prezidentas ragina ES pripažinti laisvą duomenų judėjimą : Skaitmeninė revoliucija gali reikšmingai sutvirtinti ES bendrąją rinką, tačiau jei artimiausiu metu nepripažinsime jos teikiamų galimybių, mus aplenks likęs pasaulis. Tai antradienį Europos Parlamente pareiškė Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas (Toomas Hendrik Ilves).
     • Europos Parlamentas kyla į kovą su nedeklaruotu darbu : Antradienį europarlamentarai Strasbūre patvirtino sprendimą, kuris leis ES šalių ministerijoms, profsąjungoms ir darbdavių asociacijoms glaudžiau bendradarbiauti kovojant su nedeklaruotu darbu.
     • Europos Parlamente diskutuota apie Šengeno ateitį : ES privalo įveikti susiskaldymą ir veiksmingiau valdyti pabėgėlių srautus, pažymėta antradienį Europos Parlamente vykusioje diskusijoje apie Šengeno erdvės ateitį. Daugelis kalbėjusiųjų ragino užtikrinti tinkamą ES išorės sienų apsaugą, laikytis Ženevos konvencijoje įtvirtinto negrąžinimo principo, taip pat netoleruoti rasistinių išpuolių prieš migrantus ir pabėgėlius.
     • Susirūpinimas Europos Parlamente: dezinformacija atkeliauja į mūsų namus : Hibridinis karas jau vyksta, o žiniasklaida ir internetas – jo ginkluotė. Taip kalbėta ketvirtadienį Europos Parlamente surengtoje diskusijoje su ES ir NATO pareigūnais, kovojančiais su propaganda. Jos dalyviai ragino skirti daugiau ES lėšų kovai su Rusijos propaganda, tačiau kartu pažymėjo, jog svarbiausi ginklai – tiesa ir skaidrumas.
     • Europos Parlamento vadovas nuogąstauja dėl siūlomų ES reformų : Ketvirtadienio vakarą kalbėdamas Europos Vadovų Taryboje, Europos Parlamento (EP) pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schulz) išreiškė nuogąstavimą dėl kai kurių siūlomų reformų siekiant, kad Jungtinė Karalystė išliktų ES dalimi. Europos Parlamentas nepritars ES piliečių diskriminavimui pagal jų kilmės šalį ar euro zonos silpninimui, pažymėjo M. Šulcas.
    • 2016 m. kovas
     • Kovo plenarinės sesijos temos : Kovo 7-10 d. Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europos Parlamentas įpareigojo registruoti prekiautojus naminiais gyvūnais : ES šalys turės registruoti visus prekiautojus naminiais gyvūnais. Tai numatyta atnaujintose ES gyvūnų sveikatos taisyklėse, kurias antradienį patvirtino europarlamentarai. Jos leis veiksmingiau kovoti su užkrečiamomis gyvūnų ligomis, tokiomis kaip paukščių gripas ar afrikinis kiaulių maras. Daugiau dėmesio bus skiriama ligų prevencijai, taip pat numatyta aiškesnė ūkininkų, prekybininkų ir veterinarų atsakomybė.
     • Europos Parlamentas remia sveiką mitybą mokyklose : Antradienį Europos Parlamento priimtas sprendimas palengvins vaisių, daržovių ir pieno tiekimą mokykloms. Naujoji ES programa, kuria siekiama kovoti su vaikų nutukimu ir nesveika mityba, bus gausiau finansuojama ir leis skirti daugiau dėmesio vaikų švietimui, pavyzdžiui, moksleivių lankymuisi ūkiuose.
     • Uostų paslaugos: EP siekia daugiau skaidrumo, bet nesutinka su visišku liberalizavimu : Antradienį Europos Parlamentas pritarė taisyklių pakeitimams, kuriais norima pagerinti ir atpiginti uostuose teikiamas paslaugas, pavyzdžiui, laivų vilkimą, švartavimą ar krovinių tvarkymą. Siekdami užkirsti kelią piktnaudžiavimui paslaugų įkainiais, europarlamentarai siūlo įvesti skaidrią jų nustatymo sistemą.
     • Europos Parlamentas ragina pasirūpinti prieglobsčio prašančių moterų saugumu : ES migracijos ir prieglobsčio politikos reforma turi geriau apsaugoti pabėgėlio statuso siekiančias moteris ir vaikus. Tai sakoma antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje. Jai pritarė 388 EP nariai, nepritarė 150, o susilaikė 159.
     • Europarlamentarai reikalauja atskleisti ES ir Turkijos susitarimo detales : Trečiadienio rytą surengtuose Europos Parlamento debatuose daugelis jo narių reikalavo atskleisti ES valstybių lyderių pasiekto susitarimo su Turkija detales. Europarlamentarai taip pat pabrėžė, kad turi būti laikomasi tarptautinių prieglobsčio taisyklių, o ES stojimo derybos su Turkija ir derybos dėl vizų režimo palengvinimo neturėtų būti siejamos su pabėgėlių klausimu.
     • Europos Parlamentas ragina nepratęsti susitarimo su tabako gamintojais : Trečiadienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje (414 balsų už, 214 prieš, 66 susilaikė) raginama nebepratęsti ES susitarimo su bendrove „Philip Morris“ dėl bendradarbiavimo kovoje su cigarečių kontrabanda.
     • Europarlamentarai siūlo bendrą prieglobsčio sistemą, paremtą kvotomis : ES nesusidoroja su migrantų srautais, todėl būtina iš esmės reformuoti Dublino taisykles, nustatančias, kuri šalis atsakinga už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą. Tai pažymima rezoliucijos projekte, kuriam trečiadienį pritarė Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių komitetas. Siūloma sukurti bendrą ES prieglobsčio prašymų registravimo sistemą, kuri leistų ES šalims pasidalinti prieglobsčio prašytojus remiantis kvotomis.
     • Europos Parlamente diskutuojama apie ginklų prieinamumo sugriežtinimą : Siūlymas sugriežtinti šaunamųjų ginklų prekybą ir jų laikymą ne kariniais tikslais Europos Parlamente (EP) sulaukė prieštaringų nuomonių. Antradienio popietę Briuselyje šia tema surengtas viešasis svarstymas.
    • 2016 m. balandis
     • Balandžio plenarinės sesijos temos : Balandžio 11-14 d. Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europos Parlamentas nagrinės R.Pakso neliečiamybės klausimą : Trečiadienį Strasbūre vyksiančioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje jos pirmininko pavaduotojas David Maria Sassoli informavo apie gautą Lietuvos valdžios institucijų prašymą panaikinti Rolando Pakso, priklausančio „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos“ frakcijai, neliečiamybę. Šis prašymas perduotas nagrinėti EP Teisės reikalų komitetui.
     • Europarlamentarai ragina padėti žemdirbiams : ES turi ryžtingiau ir greičiau padėti nuo krizės nukentėjusiems žemdirbiams, ypač pieno ar gyvulininkystės sektoriuose. Tokią žinią europarlamentarai perdavė ES žemės ūkio komisarui Phil Hogan antradienį Strasbūre vykusiame plenariniame posėdyje. Kartu jie ragino imtis struktūrinių reformų, kurios subalansuotų maisto tiekimo grandinę, užtikrintų teisingesnes pajamas žemdirbiams ir padėtų jiems prisitaikyti prie rinkos pokyčių.
     • „Panamos dokumentai“ rodo būtinybę stabdyti mokesčių vengimą, įsitikinę EP nariai : Antradienio vakarą Europos Parlamente vykusioje diskusijoje dėl „Panamos dokumentų“ skandalo europarlamentarai paragino Europos Komisiją ir ES valstybes aktyviau kovoti su mokesčių vengimu ir pinigų plovimu.
     • EP ragina Lenkiją gerbti demokratiją ir teisės viršenybę : Lenkijos valdžia turi gerbti teisės viršenybę užtikrinti šalies Konstitucinio Teismo galias garantuoti konstitucijos viršenybę teisinėje sistemoje. Tai sakoma trečiadienį Europos Parlamento patvirtintoje rezoliucijoje (513 balsų už, 142 prieš, 30 susilaikė).
     • Susitarimas su Turkija: europarlamentarai mato privalumus ir trūkumus : Nors ES ir Turkijos susitarimas turi trūkumų, jis gali padėti suvaldyti migracijos krizę. Taip teigė daugelis europarlamentarų trečiadienio rytą Strasbūre surengtoje diskusijoje su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donald Tusk ir Europos Komisijos pirmininku Jean-Claude Juncker.
     • Europos Parlamentas įpareigojo ES šalis kaupti duomenis apie lėktuvų keleivius : Siekiant pažaboti terorizmą ir kitus sunkius nusikaltimus, oro vežėjai turės iš anksto perduoti ES šalių institucijoms savo keleivių duomenis, kurie bus saugomi penkerius metus. Tai numatyta lėktuvų keleivių duomenų įrašų taisyklėse, kurias ketvirtadienį patvirtino Europos Parlamentas.
     • Europos Parlamentas pritarė duomenų apsaugos reformai : Asmens duomenys galės būti naudojami tik žmogui aiškiai sutikus, o jam pareikalavus jie turės būti ištrinti. Šias nuostatas pažeidusioms įmonėms grės didelės baudos. Tai numatyta atnaujintose ES duomenų apsaugos taisyklėse, kurias ketvirtadienį patvirtino Europos Parlamentas.
     • Europos Parlamentas sustiprino verslo paslapčių apsaugą : Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė komercinių paslapčių apsaugos taisyklėms, kurios padės nuo šių paslapčių vagystės nukentėjusioms įmonėms lengviau apginti savo teises ir gauti kompensaciją už patirtą žalą. Europos Parlamento dėka jos papildytos saugikliais, kurie neleis apriboti tiriamosios žurnalistikos.
     • Europos Parlamente prisiminta Černobylio tragedija : Trečiadienį Europos Parlamento (EP) pirmininkas Martin Schulz (Martinas Šulcas), pradėdamas plenarinę sesiją Briuselyje, paminėjo 30-ąsias Černobylio katastrofos metines. Jis kvietė nepamiršti skaudžių tragedijos padarinių ir užtikrinti branduolinių jėgainių saugą.
    • 2016 m. gegužė
     • Gegužės plenarinės sesijos temos : Gegužės 9-12 Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • EP komitetas pritarė R. Šadžiaus kandidatūrai į Audito Rūmus : Pirmadienį Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komitetas, išklausęs kandidatą, pritarė tam, kad dabartinis Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius taptų Europos Audito Rūmų nariu.
     • Europos Parlamente paskelbta apie G.Landsbergio mandato pabaigą : Ketvirtadienį Briuselyje vykstančioje Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje jos pirmininko pavaduotojas Dimitrios Papadimoulis paskelbė, kad EP narys Gabrielius Landsbergis (Europos liaudies partija) atsisakė EP nario mandato, todėl jo vieta nuo gegužės 13 d. paskelbta laisva.
     • Europos Parlamentas siūlo sustiprinti energijos vartotojus : Bendras energijos įsigijimas, autonominis jos generavimas, energijos kainų palyginimo tinklapių diegimas bei lengvesnis energijos tiekėjų pakeitimas. Tai tik kelios priemonės, kurias europarlamentarai siūlo ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje dėl naujų galimybių energijos vartotojams sukūrimo.
     • Europarlamentarai ragina ryžtingiau spręsti pieno kainų krizę : ES turi nedelsiant imtis papildomų priemonių, kurios stabilizuotų pieno kainas ir palengvintų šios krizės naštą žemdirbiams. Tokią žinią europarlamentarai perdavė ES žemės ūkio komisarui Phil Hogan ketvirtadienį Briuselyje vykusiame plenariniame posėdyje.
    • 2016 m. birželis
     • Europos Parlamento apdovanojimas – Trečiojo amžiaus universitetui : Europos Parlamente paskelbta, jog kasmetinį Europos piliečio apdovanojimą Lietuvoje šiemet pelnė Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas. Viso bus išdalinta 50 apdovanojimų asmenims ir organizacijoms iš skirtingų Europos Sąjungos šalių.
     • Birželio plenarinės sesijos temos : Birželio 6-9 Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • L.L. Andrikienė paskelbta Europos Parlamento nare : Pirmadienį Strasbūre pradėdamas plenarinę sesiją, Europos Parlamento pirmininkas Martin Schulz (Martinas Šulcas) paskelbė, kad nuo gegužės 30 d. šio Parlamento nare tapo Laima Liucija Andrikienė.
     • Europos Parlamente – susirūpinimas dėl Astravo AE : Pirmadienio vakarą Europos Parlamentas plenariniame posėdyje aptarė Astravo atominės elektrinės saugos klausimą. Daugelis kalbėjusių Lietuvos ir kitų šalių europarlamentarų reiškė susirūpinimą dėl elektrinei parinktos vietos prie Lietuvos sienos, taip pat Baltarusijos delsimo atlikti patvarumo testus.
     • Europos Parlamentas pritarė R. Šadžiaus kandidatūrai į Audito Rūmus : Antradienį Europos Parlamentas pritarė tam, kad dabartinis Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius taptų Europos Audito Rūmų nariu. Už tai balsavo 498 EP nariai, nepritarė 120, o susilaikė 53.
     • Europos Parlamentas ragina pažaboti nesąžiningą prekybos centrų praktiką : Antradienį didele balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje (600 už, 48 prieš, 24 susilaikė) europarlamentarai ragina sukurti ES taisykles, kurios užkirstų kelią nesąžiningai prekybos maisto produktais praktikai.
     • CŽV kalėjimai: Europos Parlamentas smerkia ES valstybių abejingumą : Tęsdamas tyrimą dėl galimo 2001–2006 m. CŽV vykdyto kalinių gabenimo ir neteisėto kalinimo Europos šalyse, Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pasmerkė ES valstybių ir institucijų abejingumą nenorint iki galo pripažinti bei ištirti susijusius žmogaus teisių pažeidimus, o kaltuosius patraukti atsakomybėn.
     • EP komitetas tirs „Panamos dokumentų“ skandalą : Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) nutarė įsteigti tyrimo komitetą, kuris vertins, ar tinkamai įgyvendinamos ES kovos su pinigų plovimu, mokesčių vengimu ir slėpimu taisyklės, atsižvelgiant į neseniai kilusį „Panamos dokumentų“ skandalą. Komitetą sudarys 65 EP nariai, kurie per metus įpareigoti pateikti galutinę ataskaitą.
     • EP pritarė priemonėms kovoti su pelno mokesčio vengimu : Naujos ES kovos su mokesčių vengimu taisyklės, kurios panaikina teisines spragas, leidusias įmonėms vengti pelno mokesčio, trečiadienį sulaukė europarlamentarų palaikymo (486 balsai už, 88 prieš, 103 susilaikė). Kartu jie pasiūlė taikyti griežtesnius palūkanų atskaitymo apribojimus, taip pat ES lygiu nustatyti mokesčių rojų sąrašą ir užkirsti kelią priedangos įmonių steigimui.
     • Europarlamentarai pritarė muitų panaikinimui šiuolaikinių technologijų įrenginiams : Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) ratifikavo Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) pasiektą susitarimą laipsniškai panaikinti muitus daugeliui šiuolaikinių technologijų įrenginių. Už tai balsavo 529 EP nariai, prieš – 110, o susilaikė 37.
     • Birželio Briuselio plenarinės sesijos temos : Birželio 22-23 d. Briuselyje vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Neeilinė Europos Parlamento sesija dėl JK referendumo pasekmių : Antradienį 11 val. Lietuvos laiku Briuselyje rengiama neeilinė Europos Parlamento sesija Jungtinėje Karalystėje įvykusio referendumo dėl išstojimo iš ES pasekmėms aptarti. Apie tai EP frakcijų pirmininkai diskutuos su Europos Komisijos pirmininku Jean-Claude Juncker ir ES Tarybai pirmininkaujančių Nyderlandų atstovu. Vėliau europarlamentarai balsuos dėl rezoliucijos šiuo klausimu, kuri prisidės prie trečiadienį vyksiančio neformalaus 27 ES valstybių ir vyriausybių susitikimo.
     • Europos Parlamentas ragina nedelsiant pradėti JK išstojimo procesą : Jungtinė Karalystė (JK) turi kuo greičiau pranešti apie ketinimą išstoti iš ES, kad būtų galima pradėti derybas dėl išstojimo proceso. Nesudarius susitarimo dėl išstojimo, negali būti nuspręsta dėl naujų ES ir JK santykių. Tai pažymima antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje, kurioje taip pat pripažįstamas poreikis reformuoti ES.
    • 2016 m. liepa
     • Europos gyventojai 2016 m.: suvokimas ir lūkesčiai, kova su terorizmu ir radikalizacija : Kova su terorizmu ir mokesčių slėpimu, užimtumas, migracija bei sienų apsauga turėtų būti svarbiausi Europos Sąjungos prioritetai. Taip mano dauguma respondentų, dalyvavusių Europos Parlamento užsakymu atliktoje „Eurobarometro“ apklausoje. Jų buvo klausiama, kokį vaidmenį – didesnį ar mažesnį – ES turėtų atlikti įvairiose politikos srityse.
     • Liepos plenarinės sesijos temos : Liepos 4-7 Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • JK referendumo rezultatai verčia ES keistis, pažymi europarlamentarai : Jungtinės Karalystės (JK) referendumo rezultatai turi paskatinti ES ir jos valstybių vadovus siekti skaidresnės ir į piliečių rūpesčius labiau įsiklausančios Sąjungos. Tokią žinią antradienį Strasbūre europarlamentarai perdavė Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donald Tusk ir Europos Komisijos pirmininkui Jean-Claude Juncker.
     • Europos Parlamentas ragina padėti pabėgėliams integruotis : Galimybė pabėgėliams dirbti ne tik padėtų atkurti jų orumą, bet ir būtų veiksminga ekonomiškai – jie apsirūpintų patys, mokėtų mokesčius ir sumažintų išlaikymo išlaidas. Tai antradienį priimtoje rezoliucijoje pažymi Europos Parlamentas (EP). Jo nariai taip pat ragina pabėgėliams pasiūlyti kalbos ir profesinio orientavimo kursus.
     • Europos Parlamentas pritarė naujos ES pasienio tarnybos steigimui : Trečiadienį europarlamentarai pritarė naujos Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos steigimui, kuri sutelks ES ir jos valstybių pastangas sustiprinti ES išorės sienos apsaugą. Už savo sienų apsaugą ir toliau bus atsakinga pati valstybė, tačiau ji galės tikėtis skubios naujosios agentūros pagalbos, jei kiltų didelis migracijos spaudimas ar grėsmė Šengeno erdvei.
     • Europos Parlamentas siūlo aiškesnį energetinio efektyvumo ženklinimą : Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) balsavo už energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo taisyklių pakeitimus, kuriais siekiama per penkerius metus atsisakyti klaidinančio A+, A++ ar A+++ ženklinimo ir jį pakeisti A-G skale. Šie pakeitimai dar bus derinami su ES Taryba.
     • EP nepritarė siūlymui nesuteikti garantijų EIB projektams Baltarusijoje : Trečiadienį Europos Parlamentas nepritarė trijų frakcijų siūlymui nesuteikti ES garantijų Europos investicijų banko (EIB) finansavimo operacijoms Baltarusijoje, kol ši šalis nesurengs sąžiningų rinkimų.
     • Europarlamentarai siekia patobulinti ginklų kontrolės taisykles : ES valstybės turėtų užtikrinti, kad dujinių ginklų nebūtų įmanoma paversti koviniais, taip pat griežčiau kontroliuoti iš kovinių į dujinius perdirbtų ginklų įsigijimą ir laikymą. Tokioms ES ginklų kontrolės direktyvos pataisoms trečiadienį pritarė Europos Parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetas. Savo ruožtu europarlamentarai siūlo griežtesnės ginklų kontrolės išimtis savanorių pajėgoms, muziejams ir kolekcininkams.
    • 2016 m. rugsėjis
     • Europos Parlamente – metinė EK pirmininko J.C. Junckerio kalba : Rugsėjo 14 d., trečiadienį, 10 val. Lietuvos laiku Strasbūre prasidėsiančiame Europos Parlamento plenariniame posėdyje metinę kalbą pasakys Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris (Jean-Claude Juncker). Iškart po jos vyks europarlamentarų debatai svarbiausiomis ES temomis.
     • Rugsėjo plenarinės sesijos temos : Rugsėjo 12-15 dienomis Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Elektros rinka turi būti lankstesnė, įsitikinę europarlamentarai : ES elektros energijos rinka turi patirti mažiau administracinio kišimosi ir lanksčiau reaguoti į energijos paklausą, todėl svarbu skatinti energijos kaupimą ir lanksčią jos gamybą, taip pat skatinti tinklų sujungimą ir regioninį bendradarbiavimą. Tai dalis siūlymų, kuriuos antradienį pateikė Europos Parlamentas.
     • EP siūlo naujų priemonių derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą : Antradienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje, kurią parengė Tatjana Ždanoka (Žalieji, Latvija) ir Vilija Blinkevičiūtė (Socialistai ir demokratai, Lietuva), siūloma skatinti šeimai ir moterims palankią darbo aplinką, taip pat užtikrinti vienodą namų ir priežiūros pareigų pasidalijimą tarp moterų ir vyrų. „Reikia užtikrinti galimybę suderinti profesinį, asmeninį ir šeimos gyvenimą kaip esminę visų žmonių teisę“, – pažymima rezoliucijoje.
     • Europos Parlamente – J.-C. Juncker metinė kalba ir karštos diskusijos : Trečiadienio rytą Strasbūre surengtame Europos Parlamento (EP) plenariniame posėdyje metinę kalbą pasakė Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jean-Claude Juncker. Po jos vyko aštri europarlamentarų diskusija apie ES dabartį ir ateitį.
     • Europarlamentarai ragina Lenkiją atsižvelgti į ES rekomendacijas : Trečiadienį Europos Parlamentas paragino Lenkijos vyriausybę atsižvelgti į Europos Komisijos rekomendacijas ir iki spalio pabaigos išspręsti šalies konstitucinę krizę.
     • M. Čoboto trečiojo amžiaus universitetui bus įteiktas Europos Parlamento apdovanojimas : Kasmet Europos Parlamento (EP) teikiamą Europos piliečio apdovanojimą šiemet Lietuvoje pelnė Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas. Šeštadienį, spalio 1 d., 14 val. jis bus iškilmingai įteiktas Lietuvos edukologijos universiteto aktų salėje, Studentų g. 39, Vilniuje.
    • 2016 m. spalis
     • Spalio plenarinės sesijos temos : Spalio 3-6 dienomis Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europos Parlamentas ratifikavo Paryžiaus klimato kaitos susitarimą : Antradienį Europos Parlamentas didele balsų dauguma pritarė istoriniam Paryžiaus kovos su klimato kaita susitarimui (610 balsų už, 38 prieš, 31 susilaikė). Taip jis sudarė sąlygas ankstesniam nei tikėtasi šio susitarimo įsigaliojimui – jau šių metų lapkričio pradžioje.
     • Europarlamentarai sugriežtino prekybą kankinimo įrankiais : Antradienį europarlamentarai sugriežtino prekybą prekėmis, kurios gali būti naudojamos mirties bausmei arba kankinimui. Europos Parlamento dėka bus draudžiamas ne tik mirties bausmės įrankių eksportas, bet ir jų tranzitas per ES teritoriją bei reklama, taip pat griežčiau kontroliuojamas kankinimui naudojamų įrankių tranzitas.
     • A. Guoga pakeitė frakciją Europos Parlamente : Trečiadienio rytą Europos Parlamente oficialiai paskelbta, kad jo narys Antanas Guoga perėjo iš Liberalų ir demokratų aljanso Europai (ALDE) į Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakciją (EPP).
     • Europarlamentarai ragina griežtinti ES komisarų elgesio kodeksą : Būtina griežtinti ES komisarų elgesio kodeksą, kad būtų užkirstas kelias interesų konfliktui bei gražintas piliečių pasitikėjimas ES institucijomis. Tai pagrindinė žinia, kurią europarlamentarai antradienį perdavė ES ekonomikos reikalų komisarui Pierre Moscovici, diskutuodami dėl buvusių ir esamų ES komisarų ryšių su verslu.
     • Europarlamentarai siūlo atsaką stiprėjančiai Rusijos propagandai : ES, jos narės ir piliečiai vis dažniau tampa užsienio šalių dezinformacijos ir propagandos taikiniais. Tai pažymima rezoliucijos projekte, kuriam pirmadienio vakarą pritarė Europos Parlamento (EP) Užsienio reikalų komitetas. Europarlamentarai siūlo sustiprinti strateginę komunikaciją kovoje su priešiška propaganda, kuria siekiama sukelti abejones Vakarų vertybėmis, paralyžiuoti sprendimų priėmimą, diskredituoti ES institucijas bei ardyti transatlantinius ryšius.
     • Spalio antrosios plenarinės sesijos temos : Spalio 24-27 dienomis Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europarlamentarai atsargiai vertina Baltarusijos pažangą, reiškia susirūpinimą dėl Astravo AE : Nors „kukli“ Baltarusijos pažanga atveria daugiau dialogo galimybių, ES turi toliau reikalauti demokratinių reformų ir žmogaus teisių paisymo, pažymėta trečiadienį Strasbūre surengtame Europos Parlamento plenariniame posėdyje. Daugelis europarlamentarų nuogąstavo dėl statomos Astravo AE saugumo ir ragino Europos Komisiją aktyviau dėl jo veikti.
    • 2016 m. lapkritis : 2016 metų lapkričio mėnesio Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje pranešimai spaudai.
     • Lapkričio plenarinės sesijos temos : Lapkričio 21-24 dienomis Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Lietuviai palankūs Europos Sąjungai, bet netiki savo įtaka : Europos Parlamento užsakymu atlikta „Eurobarometro“ apklausa rodo, jog lietuviai teigiamai vertina narystę ES, pripažįsta jos naudą ir jaučiasi geriausiai informuoti apie Europos Parlamentą. Kita vertus, lietuviai mano, kad jų nuomonė nėra svarbi nei ES, nei jų pačių šalyje.
     • Europos Parlamento LUX apdovanojimas skirtas filmui „Tonis Erdmanas“ : Vokietijos režisierės Maren Ade kartu su Rumunijos ir Austrijos prodiuseriais sukurtas filmas „Tonis Erdmanas“ šiemet pelnė Europos Parlamento (EP) įsteigtą LUX kino apdovanojimą. Filme pasakojama apie sudėtingus tėvo ir dukters santykius šiuolaikinėje verslo kultūroje. Trečiadienį Strasbūre surengtoje iškilmingoje ceremonijoje apdovanojimą režisierei įteikė EP pirmininkas Martinas Schulzas.
    • 2016 m. gruodis : 2016 metų gruodžio mėnesio Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje pranešimai spaudai.
     • Gruodžio plenarinės sesijos temos : Gruodžio 12-15 dienomis Strasbūre vyksta plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • Europarlamentarai ragina iš esmės reformuoti ES : Sumažinti Europos Komisijos narių skaičių, sujungti Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkų pareigybes, įsteigti ES užsienio ir finansų ministrų postus bei numatyti asocijuotos narystės Sąjungoje galimybę. Visa tai ketvirtadienį pasiūlė Europos Parlamento Konstitucinių reikalų komitetas.
   • 2015 m. pranešimai spaudai
    • 2015 m. sausis
     • EP pirmininkas: atsakas terorizmui – daugiau demokratijos ir atvirumo : Jei mus įbaugins Prancūzijoje surengti teroro išpuoliai, teroristai bus laimėję, o Europa bus praradusi savo svarbiausią vertybę – laisvę. Tai pažymėjo Europos Parlamento pirmininkas Martin Schulz, Strasbūre pradėdamas pirmąją šių metų plenarinę sesiją. Po tylos minutės kalbėję frakcijų atstovai piktinosi teroro išpuoliais, tačiau skirtingai vertino jų priežastis.
     • Šalys galės neleisti auginti GM kultūrų, nusprendė Europos Parlamentas : Antradienį Europos Parlamentas pritarė tam, kad ES valstybės galėtų apriboti ar uždrausti savo teritorijoje auginti genetiškai modifikuotas (GM) kultūras, net jei jas leista auginti ES mastu.
     • EP pirmininkas M. Schulz: žydai Europoje tebesibaimina dėl savo saugumo : Strasbūre vykstančioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje minint 70-ąsias Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metines, asamblėjos pirmininkas Martin Schulz apgailestaudamas pažymėjo, kad „žydai Europoje vis dar baiminasi dėl savo saugumo“. Priminęs praėjusią savaitę Paryžiuje įvykdytus išpuolius, jis ragino „užtikrinti, kad ši neapykanta netaptų užkrečiama“.
     • EP ragina išlaikyti sankcijas Rusijai ir kovoti su jos propaganda : ES sankcijos Rusijai turi būti toliau taikomos, nebent ji pakeistų savo agresyvią politiką, laikytųsi paliaubų, besąlygiškai išvestų iš Ukrainos visus savo karius ir nustotų remti separatistus. Tai sakoma ketvirtadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje. Kartu EP smerkia „teroristinius veiksmus“ Ukrainoje, ragina sukurti ES kovos su Rusijos propaganda planą ir padėti Ukrainai įgyvendinti reformas.
     • Europos Parlamentas smerkia nuosprendį A. Navalnui : Per pastaruosius keletą metų žmogaus teisių padėtis Rusijoje labai pablogėjo – politizuojamos teisminės bylos, o kaltinimai sukurpiami siekiant pašalinti oponentus ir įbauginti pilietinę visuomenę. To pavyzdys – žinomo teisininko, kovotojo su korupcija ir visuomenės aktyvisto Aleksejaus Navalno byla, pažymima ketvirtadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje.
     • EP komitetas siūlo privalomai žymėti perdirbtos mėsos kilmę : Trečiadienį Europos Parlamento (EP) Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas pritarė rezoliucijos projektui dėl perdirbtos mėsos produktų ženklinimo. EP nariai siūlo privalomai nurodyti visų parduodamų perdirbtos mėsos gaminių kilmę, kaip jau daroma su šviežia jautiena. Europarlamentarų įsitikinimu, išsamesnė informacija padėtų atsekti mėsos tiekėjus ir užtikrinti mėsos kokybę.
     • EP komitetas pritarė mažesniems mokesčiams už atsiskaitymą banko kortelėmis : Mokesčiai už atsiskaitymą banko kortelėmis visoje Europos Sąjungoje (ES) turėtų būti vienodi ir mažesni negu dabar. Tokiam sprendimui, dėl kurio jau sutarta su ES Taryba, antradienį pritarė Europos Parlamento (EP) Ekonomikos ir pinigų politikos komitetas.
    • 2015 m. vasaris
     • Lietuviai nori stiprinti Europos Parlamentą : Lietuviai jaučiasi geriausiai Europoje informuoti apie Europos Parlamentą ir norėtų stiprinti jo vaidmenį. Tai parodė prieš porą mėnesių visose ES šalyse atlikta Eurobarometro apklausa.
     • Europos Parlamentas nusprendė atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimų : Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas pavedė savo Piliečių laisvių ir Užsienio reikalų komitetams bei Žmogaus teisių pakomitečiui atnaujinti tyrimą dėl galimo CŽV vykdyto kalinių gabenimo ir neteisėto kalinimo Europos šalyse. EP nariai taip pat paragino ES valstybes ištirti su tuo susijusius įtarimus, o atsakingus asmenis patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
     • Europos Parlamentas siūlo žymėti mėsos kilmę perdirbtuose produktuose : Perdirbtuose maisto produktuose, tokiuose kaip lazanija ar Bolonijos padažas, esančios mėsos kilmė turi būti privalomai žymima, sakoma trečiadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje. Europos Komisija raginama pasiūlyti atitinkamą teisės aktą. Taip tikimasi susigrąžinti po arklienos skandalo smukusį vartotojų pasitikėjimą.
     • Europarlamentarai siūlo stiprinti kovą su terorizmu ir asmens duomenų apsaugą : Siekiant apsisaugoti nuo teroristinių išpuolių, Europos Sąjungoje reikia kurti radikalėjimo prevencijos programas, stiprinti išorės sienų kontrolę ir gerinti informacijos kaitą, sakoma trečiadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje. Savo ruožtu ES valstybės raginamos greičiau pasiruošti deryboms dėl ES duomenų apsaugos taisyklių.
     • Europos Parlamente pristatytas energetinės sąjungos projektas : Konkretus penkiolikos žingsnių planas, kuris trečiadienį buvo pristatytas Europos Parlamente (EP), leis iš esmės sustiprinti ES šalių energetinį saugumą. Europarlamentarai sveikino šią Europos Komisijos (EK) iniciatyvą ir ragino užtikrinti jai deramą finansavimą. Keletas diskusijos dalyvių kartu siūlė daugiau dėmesio skirti naujoms ekologiškoms technologijoms.
    • 2015 m. kovas
     • EP pirmininkas: nepriklausomybė Lietuvai reiškė grįžimą į Europą : Drąsiai kovodami dėl nepriklausomybės, lietuviai visada orientavosi į Europą ir ja tikėjo. Taip trečiadienį Briuselyje surengtame iškilmingame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio minėjime teigė Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas.
     • Europos Parlamentas sumažino atsiskaitymo banko kortelėmis mokestį : Antradienį europarlamentarai pritarė naujoms taisyklėms, kurios apribos bankų taikomus mokesčius įmonėms už galimybę klientams atsiskaityti banko kortelėmis. Tikimasi, kad mažesni mokesčiai paskatins daugiau verslininkų priimti mokėjimo korteles, o vartotojus – dažniau jomis naudotis. Šioms taisyklėms, kurios jau preliminariai suderintos su ES Taryba, pritarė 621 EP narys, 26 nepritarė, o 29 susilaikė.
     • Europarlamentarai siūlė padėti vežėjams įveikti Rusijos apribojimų sukeltus nuostolius : ES turi parodyti solidarumą ir padėti vežėjams, nukentėjusiems nuo Rusijos taikomų maisto produktų importo apribojimų, pirmadienio vakarą vykusioje diskusijoje pažymėjo daugelis europarlamentarų. Jie prašė Europos Komisijos pateikti išsamesnę sankcijų poveikio analizę, taip pat leisti skirti didesnę valstybės pagalbą vežėjams arba įsteigti transporto sektoriaus krizės fondą. Vis dėlto keletas EP narių teigė, kad dėl susiklosčiusios situacijos kalta pati ES, kuri pirmoji pradėjo taikyti sankcijas Rusijai.
     • Europarlamentarai uždegė žalią šviesą saugesniems ir ekologiškesniems vilkikams : Antradienį EP nariai pritarė naujoms taisyklėms, kurios sudarys gamintojams sąlygas kurti saugesnius ir ekologiškesnius vilkikus. Suapvalinta kabinų forma leis padidinti vairuotojų regėjimo lauką, o pagerintos aerodinaminės savybės – sumažinti kuro sunaudojimą.
     • Europarlamentarai ragina dėti daugiau pastangų lyčių lygybei užtikrinti : Nors lyčių lygybės srityje pasiekta pažangos, antradienį priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai pažymi, kad dar reikia daug nuveikti mažinant vyrų ir moterų atlyginimų skirtumą ir nevienodas karjeros galimybes. Kartu siūloma palengvinti moterų galimybes gauti kontraceptinių priemonių ir nutraukti nėštumą.
     • Europos Parlamento apklausa: lietuviai pirmenybę teikia televizijai : Nors televizija yra svarbiausias Lietuvos gyventojų naujienų šaltinis, Lietuva yra viena iš penkių ES šalių, kurių gyventojai dažniausiai naujienų ieško internete. Tai parodė Europos Parlamento užsakyta apklausa.
     • Europarlamentarų akiratyje – Vokietijos reikalavimai užsienio vežėjams : Trečiadienio vakarą Europos Parlamentas aptarė Vokietijos sprendimą taikyti minimalaus atlygio taisykles ne tik vietiniams, bet ir užsienio vilkikų vairuotojams. Dalis europarlamentarų tai vadino nesąžininga konkurencija, o kiti ragino kovoti su socialiniu dempingu.
    • 2015 m. birželis
     • Birželio mėnesio Europos Parlamento sesijos programa : Trumpai pristatome birželio 8-11 dienomis Strasbūre vyksiančios Europos Parlamento plenarinės sesijos pagrindinius klausimus. Tarp jų - santykiai su Rusija, JAV ir ES prekybos sutartis, FIFA skandalas, energetikos strategija ir kiti klausima. Visą informaciją galima taip pat rasti http://www.europarl.europa.eu/news/lt/news-room/plenary
    • 2015 m. liepa
     • Paskelbti filmai, besivaržysiantys dėl LUX apdovanojimo : Karlovy Varuose (Čekija) vykstančiame kino festivalyje paskelbti dešimt filmų, pretenduojančių gauti šiųmetį LUX kino apdovanojimą, kurį teikia Europos Parlamentas. Trys finalininkai paaiškės liepos 24 d.
     • Lietuvos neįgaliųjų forumui įteiktas Europos Parlamento apdovanojimas : Penktadienį, liepos 10 d., asociacijai „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ buvo iškilmingai įteiktas Europos piliečio apdovanojimas, kurį įsteigė Europos Parlamentas.
     • ES ir JAV laisvosios prekybos derybos: Europos Parlamento rekomendacijos : Trečiadienį europarlamentarai patvirtino rekomendacijas ES ir JAV laisvosios prekybos deryboms (angl. TTIP), kuriose paragino JAV atverti rinkas ES įmonėms, o kartu pabrėžė būtinybę išlaikyti aukštus ES standartus. Jie taip pat pasiūlė pakeisti siūlomą privatų investuotojų ir valstybių ginčų sprendimo mechanizmą nauja skaidria sistema, kurioje ginčus spręstų viešai paskirti teisėjai. EP rekomendacijoms pritarė 436 europarlamentarai, nepritarė 241, o susilaikė 32.
     • Europarlamentarai siūlo stiprinti įmonių mokesčių skaidrumą : Didelės įmonės ir draudimo bendrovės turėtų atskleisti, kiek jos konkrečioje valstybėje gauna valstybės subsidijų, pelno ir nuo jo sumoka mokesčių. Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė tokias įmonių akcininkų aktyvumą skatinančių taisyklių pataisas. Jomis kartu siūloma suteikti akcininkams teisę bent kas trejus metus balsuoti dėl direktorių atlyginimo nustatymo tvarkos.
     • Europos Parlamentas pritarė taršos leidimų rinkos reformai : Trečiadienį europarlamentarai pritarė ES taršos leidimų rinkos reformai, kuri jau yra neformaliai suderinta su ES Taryba. Šia reforma siekiama sumažinti taršos leidimų perviršį ir užkirsti kelią jų kainos mažėjimui. Naujoji sistema įsigalios 2019 m.
     • Graikijos premjeras A. Tsipras Europos Parlamente sulaukė ir kritikos, ir pagyrų : Trečiadienį europarlamentarai kartu su Graikijos premjeru Alexiu Tsipru aptarė Graikijos skolų krizę. Dalis deputatų kritikavo jo vyriausybę už delsimą pateikti konkretų reformų planą mainais už tarptautinę finansinę pagalbą, o kiti jį palaikė. Buvo ir tokių, kurie ragino Graikiją atsisakyti euro.
    • 2015 m. rugsėjis
     • M. Schulz: Europai reikia bendros prieglobsčio politikos : Pirmadienio vakarą Strasbūre pradėdamas Europos Parlamento (EP) plenarinę sesiją, jo pirmininkas Martin Schulz paragino ES ir jos šalis laikytis platesnio požiūrio į pabėgėlių problemą. Pasak politiko, uždarumas ir atgrasymas problemos neišspręs, o valstybių lygmens priemonių nepakanka – reikia sparčiau kurti bendrą ES prieglobsčio politiką. Kartu EP pirmininkas paragino politiniuose debatuose nepamiršti, kad „kalbame apie žmones ir jų skaudžius likimus“.
     • Europos Parlamentas pritarė papildomų 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymui : Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) skubos tvarka pritarė Italijoje, Graikijoje ir Vengrijoje prisiglaudusių 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymui po kitas ES šalis. Į Lietuvą siūloma papildomai perkelti 780 asmenų.
     • ES turėtų labiau paremti žemdirbius, įsitikinę europarlamentarai : Trečiadienį vykusiose plenarinės sesijos diskusijose su ES žemės ūkio komisaru Phil Hogan europarlamentarai pripažino, kad siūloma 500 mln. eurų parama ES žemdirbiams, susiduriantiems su mažėjančiomis žemės ūkio produkcijos kainomis, yra žingsnis teisinga linkme, tačiau jo nepakanka. Jie siūlė gerinti krizės valdymo mechanizmus ir stiprinti ūkininkų galią maisto tiekimo grandinėje. Dalis EP narių prašė Komisijos nedelsiant padidinti intervencines žemės ūkio produktų kainas.
    • 2015 m. spalis
     • Europarlamentarai ragina pakeisti prieglobsčio taisykles : Nauja prieglobsčio prašytojų paskirstymo ES sistema, glaudesnis bendradarbiavimas su Turkija sprendžiant pabėgėlių krizę, taip pat daugiau ES lėšų jai sureguliuoti – tai tik keletas pasiūlymų, kuriuos antradienį kartu su ES institucijų vadovais aptarė europarlamentarai.
     • Europarlamentarai neabejingi Vokietijos ir Prancūzijos pasiryžimui stiprinti ES : Trečiadienio popietę Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas François Hollande Europos Parlamente (EP) diskutavo apie padėtį Sąjungoje ir būdus susidoroti su iššūkiais: pabėgėlių krize, stagnuojančia ekonomika, taip pat karais Ukrainoje ir Sirijoje. Daugelis EP frakcijų lyderių ragino reformuoti ES prieglobsčio sistemą ir aktyviau veikti užsienio politikoje.
     • „Nord Stream II“ – ne vien komercinis projektas, įsitikinę europarlamentarai : Trečiadienį Strasbūre vykusioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje aptarti kai kurių ES energetikos bendrovių bei „Gazprom“ planai didinti „Nord Stream“ dujotiekio Baltijos jūroje pajėgumą. Dauguma kalbėjusių europarlamentarų pažymėjo, kad šie planai prieštarauja ES energetikos politikai bei pažeidžia Vidurio ir Rytų Europos valstybių interesus. Jie ragino Europos Komisiją iš naujo įvertinti šį projektą.
     • Europos Parlamentas panaikino tarptinklinio ryšio mokestį : Nuo 2017 m. birželio Europos Sąjungoje nebeliks tarptinklinio ryšio mokesčio. Tai numatyta atnaujintose elektroninių ryšių taisyklėse, kurias antradienį patvirtino Europos Parlamentas. Jomis taip pat neleidžiama interneto tiekėjams blokuoti arba lėtinti konkurentų programų veiklos.
     • Europos Parlamentas sustiprino organizuotų keliautojų apsaugą : Antradienį EP nariai atnaujino organizuotų kelionių taisykles. Nesvarbu, ar organizuota kelionė įsigyjama biure, ar internetu, keliautojams bus suteikta vienoda apsauga. Turistai turės daugiau galimybių nemokamai atšaukti kelionę, o kelionių organizatoriai turės pateikti išsamesnę informaciją apie būsimą kelionę ir už ją atsakingus asmenis.
     • Europos Parlamento sprendimas panaikins Šveicarijos bankų slaptumą : Antradienį Europos Parlamentas pritarė ES ir Šveicarijos susitarimui, kuris nebeleis ES piliečiams išvengti mokesčių slepiant pinigus Šveicarijos bankuose. Pagal susitarimą nuo 2018 m. ES ir Šveicarija automatiškai keisis informacija apie savo gyventojų banko sąskaitas.
     • Europos Parlamento premija – Saudo Arabijos tinklaraštininkui : 2015 metų Sacharovo premija už minties laisvę Europos Parlamento (EP) Pirmininkų sueigos sprendimu buvo skirta įkalintam Saudo Arabijos tinklaraštininkui Raifui Badaviui (Raif Badawi).
    • 2015 m. lapkritis
     • Europos Parlamento LUX apdovanojimas skirtas filmui „Mustangės“ : Turkijos režisierės Deniz Gamze Ergüven kartu su Prancūzijos, Vokietijos ir Kataro prodiuseriais sukurtas filmas „Mustangės“ šiemet laimėjo Europos Parlamento (EP) įsteigtą LUX kino apdovanojimą. Filme pasakojama apie konservatyvioje Turkijos visuomenėje gyvenančių jaunų merginų likimus ir jų siekį būti laisvoms. Trečiadienį Strasbūre surengtoje iškilmingoje ceremonijoje apdovanojimą režisieriui įteikė EP pirmininkas Martin Schulz.
     • Europarlamentarai: energetikos sąjunga turi pasitarnauti saugumui ir vartotojams : Antradienio rytą europarlamentarai plenarinėje sesijoje aptarė ES energetikos sąjungos kūrimo pažangą. Diskusijoje skirta nemažai dėmesio ir planams padvigubinti „Nord Stream“ dujotiekio pajėgumą. Keletas EP narių pažymėjo, jog tokie planai kertasi su ES tikslu užtikrinti energetinį saugumą ir įvairinti energijos šaltinius.
    • 2015 m. gruodis
     • Lietuviai – didžiausi euroentuziastai visoje ES : Rugsėjį atlikta „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad lietuviai tebesijaučia geriausiai Europoje informuoti apie Europos Parlamentą ir tebėra tvirtai įsitikinę, kad jų šaliai naudinga būti Europos Sąjungoje. Kita vertus, Lietuvos žmonės nėra patenkinti tuo, kaip jiems atstovaujama politinėse institucijose.
     • Gruodžio plenarinės sesijos temos : Gruodžio 14-17 d. Strasbūre vyksta paskutinė šiais metais plenarinė sesija. Pagrindinių numatytų temų, diskusijų, balsavimų ir renginių apžvalga šiame naujienlaiškyje.
     • EP Sacharovo premijos laureatas R. Badawi pagerbtas prie tuščios kėdės : Europos Parlamento (EP) pirmininkas Martin Schulz trečiadienį iškilmingai įteikė Sacharovo premiją už minties laisvę, kurią šiemet pelnė Saudo Arabijos tinklaraštininkas Raif Badawi (Raifas Badavis). Jis dabar atlieka bausmę „už islamo įžeidimą“, todėl premija įteikta jo žmonai Ensaf Haidar.
     • Europarlamentarai ragina valstybių vadovus pritarti ES pasienio tarnybos sukūrimui : Trečiadienį surengtuose debatuose daugelis kalbėjusių Europos Parlamento (EP) narių paragino Briuselyje besirenkančią Europos Vadovų Tarybą paremti ES pasienio tarnybos sukūrimą ir glaudesnį bendradarbiavimą kovojant su terorizmu.
     • Europos Parlamentas ragina griežtinti ginklų eksporto kontrolę : Ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje ES šalys raginamos dėl pasikeitusios saugumo situacijos griežčiau taikyti ES ginklų eksporto kodeksą, taip pat neleisti, kad ginklų eksportą nulemtų valstybių ekonominiai interesai. Rezoliucijai pritarė 249 EP nariai, nepritarė 164, o susilaikė 128.
     • EP komitetas pritarė susitarimui dėl duomenų apsaugos : Ketvirtadienį Europos Parlamento Piliečių laisvių komitetas pritarė su ES Taryba pasiektam susitarimui dėl naujų duomenų apsaugos taisyklių. Aiškus sutikimas leisti naudoti asmeninius duomenis, vaikų prieigos prie socialinių tinklų ribojimas, teisė būti pamirštam ir didelės baudos šias taisykles pažeidžiančioms įmonėms – tai tik kelios naujovės.
   • 2014 m. pranešimai spaudai
    • 2014 m. sausis
     • Prezidentė D. Grybauskaitė: padarėme viską, ko iš mūsų tikėjosi, ir net daugiau : „Pirmininkavimo sėkmė neturi nieko bendro su šalies dydžiu. Ji priklauso tik nuo sunkaus darbo, efektyvumo ir ryžto siekti bendro sutarimo“, – pabrėžė prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį Europos Parlamente pristatydama Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai rezultatus.
     • Europos Parlamentas pritarė ES viešųjų pirkimų reformai : Trečiadienį Europos Parlamentas pritarė ES viešųjų pirkimų reformai, kuri įpareigos prekes ar paslaugas perkančias valstybines institucijas atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir ekonominį, aplinkosauginį bei socialinį pagrįstumą. Iki šiol taisyklės labiau skatino rinktis pigiausią pasiūlymą. Viešiesiems pirkimams išleidžiama iki 18 proc. ES bendrojo vidaus produkto.
     • EP patvirtino V.Blinkevičiūtės pranešimą dėl savarankiškai dirbančiųjų socialinės apsaugos : Antradienį Europos Parlamentas patvirtino Vilijos Blinkevičiūtės (Socialistai ir demokratai) parengtą pranešimą, kuriame kviečiama užtikrinti deramą socialinę apsaugą savarankiškai dirbantiems asmenims. Jam pritarė 587 EP nariai, nepritarė 65, o susilaikė 39. Kartu EP pritarė rezoliucijai dėl veiksmingų darbo inspekcijų stiprinant kovą su nedeklaruojamu darbu ir socialiniu dempingu.
     • Europos Parlamentas įpareigojo gaminti švaresnius autofurgonus : Antradienį Europos Parlamentas patvirtino taisykles, kurios įpareigos gaminti ekologiškesnius autofurgonus. Leistinos naujų lengvųjų komercinių transporto priemonių anglies dvideginio (CO2) išlakos 2020 m. sumažės nuo šiuo metu galiojančios 203 g/km ribos iki 147 g/km. Šios taisyklės, jau suderintos su ES Taryba, taisyklės taip pat nustato patikimesnę išmetamo CO2 kiekio matavimo procedūrą.
     • Europos Parlamentas siekia paprastesnio dokumentų pripažinimo užsienyje : Dažnai gyventojai ir įmonės užsienyje patiria biurokratinių sunkumų, nes prireikia legalizuoti daugelį dokumentų. Antradienį Europos Parlamentas pirmuoju svarstymu balsavo už tai, kad dokumentų pripažinimas ES šalyse būtų paprastesnis. Dėl šio teisės akto dar deramasi su ES Taryba.
    • 2014 m. vasaris
     • Europos Parlamentas stiprina lėktuvų keleivių teises : Antradienį Europos Parlamentas balsavo už lėktuvų keleivių teisių reglamento pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti šias teises, taip pat suteikti daugiau aiškumo keleiviams ir skrydžių bendrovėms. Šie pakeitimai dar bus derinami su ES Taryba.
     • Europos Parlamento sesijoje – ypatingas dėmesys Ukrainai : Vasario 24 d. Strasbūre prasidėjusioje plenarinėje sesijoje Europos Parlamento nariai išreiškė solidarumą su ukrainiečiais, kovojančiais už demokratiją ir teisingumą savo šalyje. Jie taip pat pagerbė žuvusiuosius Ukrainoje tylos minute ir pasidžiaugė J. Tymošenko išlaisvinimu.
     • Įvykus avarijai, pagalbą iškvies pats automobilis : Automobiliai yra pats nesaugiausias būdas keliauti. Europos Sąjungoje dėl automobilių avarijų kiekvieną dieną užgęsta 75 gyvybės, o rimtus sužeidimus patiria daugiau nei 250 tūkst. žmonių per metus. Europarlamentarai rado būdą išgelbėti ne vieną tūkstantį gyvybių. Šį trečiadienį, vasario 25 d., jie balsuos už tai, kad nuo kitų metų spalio visose iš gamyklų išriedančiose naujų modelių lengvosiose transporto priemonėse būtų įrengta automatinė pagalbos iškvietimo sistema „eCall“.
    • 2014 m. kovas
     • Moterų ir vyrų lygybė – vis dar siekiamybė : Ar galite patikėti, kad dar nėra suėję šimto metų, kai Lietuvoje moterys turi rinkimų teisę? Nors per paskutinį amžių moterų teisės Europoje smarkiai išsiplėtė, lyčių diskriminacija – vis dar dažnas reiškinys. Europos Parlamentas siekia sumažinti smurtą ir prieš moteris ir jų diskriminaciją, todėl nuolat aktyviai nagrinėja šią problemą ir ieško būdų ją teisiškai išspręsti.
      • Vilija Blinkevičiūtė: Apsaugokime moteris nuo smurto : Apie smurtą prieš moteris turėtume kalbėti nuolat, o ne tik artėjant Tarptautinei moters dienai. Smurtas prieš moteris yra vienas didžiausių žmogaus teisių pažeidimų, kuris neturi jokių geografinių, ekonominių, kultūrinių ar socialinių ribų. Apklausų duomenimis beveik kas ketvirta moteris Europos Sąjungoje yra patyrusi fizinę prievartą. Visi smurtiniai nusikaltimai – fizinis, psichologinis, seksualinis, ekonominis – daro didelę įtaką ir neatstatomą žalą moterų fizinei bei psichinei sveikatai. Ir nors smurto prieš moteris problemai skiriamas nemažas dėmesys, skaudu matyti, kad mums vis dar nepavyksta apsaugoti moterų nuo tokių nusikaltimų.
      • J. Vitkauskaitės Bernard sveikinimas Moters dienos proga : Brangios Lietuvos moterys, Sveikinu Jus Moters dienos proga! Jūs esate tarsi atviri uostai, kur jėgas atgauna Jūsų mylimieji, Jūsų mažieji ir Jūsų tėvai. Savo moterišku švelnumu ir atsidavimu spindite gyvenimo laimę.
     • Europos Parlamentas gina privatumą : Internetas tapo nepakeičiamas: rasti informaciją ar perduoti naujienas draugams per socialinius tinklus dažnai būna greičiau negu pasakyti žodžiu. Plačiuosiuose interneto vandenyse informacijos panorėjęs rasi kone apie kiekvieną planetos gyventoją. Apie atviresnius galima sužinoti absoliučiai viską: ką ir už kiek perka, su kuo bendrauja, kur ir kada atostogauja. Europos Parlamentas nori suteikti galimybę europiečiams kontroliuoti savo duomenis ir tai, kaip jie naudojami.
     • Europos Parlamentas – už pigesnes ir greitesnes keliones lėktuvu : Daugelis iš mūsų, keliaudami Šengeno erdvėje, jau seniai pamiršome, ką reiškia sienos tarp valstybių. Deja, skrydžių bendrovėms jos vis dar formaliai egzistuoja: tam, kad jos lėktuvas kirstų Europą, bendrovė turi gauti atskirą leidimą iš kiekvienos šalies, per kurią skris. Trečiadienį Europos Parlamentas balsavo dėl teisės akto, kuriuo siekiama palengvinti oro transporto eismą Europoje.
     • Europarlamentarai aptarė Lietuvos pasirengimą įsivesti eurą : Kovo 17 d. popietę Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto nariai kartu su Lietuvos finansų ministru Rimantu Šadžiumi ir Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku aptarė Lietuvos pasirengimą kitąmet įsivesti eurą. Daugelis EP narių sveikino Lietuvos pastangas atitikti euro įvedimo kriterijus, o kartu atkreipė dėmesį į būtinybę stiprinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę.
    • 2014 m. balandis
     • Europos Parlamentas – už vaistų kokybę ir pacientų saugą : Sveikata – didžiausias žmogaus turtas, byloja liaudies išmintis. Mokslas XXI a. gali išgydyti daugelį ligų, tačiau net ir pažangiausius medikamentus iš pradžių tenka išbandyti su žmonėmis, kad jų poveikis būtų maksimaliai ištirtas. Europos Parlamentas bando sustyguoti esamą gana fragmentišką klinikinių vaistų tyrimų sistemą taip, kad mokslininkų atradimai kuo greičiau ir daugiau naudos atneštų ir pacientams, ir itin didelę konkurenciją patiriančiai vaistų pramonei.
     • Medicinos prietaisų patikra – pro europarlamentarų didinamąjį stiklą : Kiekvienas iš mūsų net nesusimąstydami kasdien naudojame daugybę medicinos prietaisų: pradedant lipniais pleistrais, kontaktiniais lęšiais ar nėštumo testais ir baigiant dirbtiniais sąnariais arba širdies stimuliatoriais. Tačiau ar kada nors susimąstėte, ar tikrai jie saugūs?
    • 2014 m. gegužė
    • 2014 m. birželis
     • Steigiamoji Europos Parlamento sesija - liepos 1-3 d. : 2014 m. liepos 1-3 dienomis Strasbūre vyks naujos kadencijos Europos Parlamento steigiamoji sesija. Tarp svarbiausių darbų - Pirmininko, jo pavaduotojų ir kvestorių rinkimai ir susipažinimas su Italijos pirmininkavimo programa.
    • 2014 m. liepa
     • Atskleisti 10 filmų, pretenduojančių gauti LUX kino apdovanojimą : Kasmet Europos Parlamentas teikia LUX kino apdovanojimą europietiškam filmui, geriausiai atspindinčiam europines vertybes. Dešimt filmų, pretenduojančių gauti šių metų LUX apdovanojimą, paskelbti 49-ajame Karlovy Varų (Čekija) tarptautiniame kino festivalyje. Trys finaliniai pretendentai paaiškės liepos pabaigoje, o laimėtojas bus apdovanotas lapkričio mėn. EP plenarinėje sesijoje Strasbūre.
     • Europos Parlamentas išrinko J.-C. Juncker naujuoju Europos Komisijos pirmininku : Antradienį Europos Parlamentas balsavo už tai, kad nuo 2014 m. lapkričio 1 d. naujuoju Europos Komisijos pirmininku taptų buvęs Liuksemburgo ministras pirmininkas Jean-Claude Juncker. Už jį balsavo 422 EP nariai, prieš – 250. Kad taptų EK pirmininku, kandidatui reikėjo surinkti bent 376 EP narių balsus. Naujosios Komisijos kadencija truks penkerius metus iki 2020 m. rudens.
     • Europos Parlamentas pritarė euro įvedimui Lietuvoje : Trečiadienį Europos Parlamentas pritarė tam, kad 2015 m. sausio 1 d. Lietuva taptų euro zonos nare. Už patariamąją rezoliuciją šiuo klausimu balsavo 545 EP nariai, prieš buvo 116, o 34 susilaikė. Šalis jau yra sulaukusi teigiamos Europos Komisijos rekomendacijos bei politinio ES valstybių vadovų pritarimo. Galutinį sprendimą dėl Lietuvos prisijungimo prie euro zonos liepos 23 d. priims ES Bendrųjų reikalų taryba.
     • Dauguma Lietuvoje išrinktų europarlamentarų dirbs su Rytų Europa : Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino savo delegacijų ryšiams su užsienio šalimis narių sąrašą. Dauguma Lietuvoje išrinktų EP narių pasirinko darbą delegacijose ryšiams su Rytų Europos šalimis.
     • Paaiškėjo, kuriuose komitetuose dirbs Lietuvoje išrinkti europarlamentarai : Šįryt Europos Parlamentas patvirtino savo komitetų sudėtį. Kaip ir iki šiol, Parlamente veiks 20 komitetų ir du pakomitečiai. Daugiausia Lietuvoje išrinktų europarlamentarų – net trys – dirbs Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitete. Viso lietuviai dirbs vienuolikoje komitetų ir dviejuose pakomitečiuose.
    • 2014 m. rugsėjis
     • Europarlamentarai pasirengę ratifikuoti ES ir Ukrainos asociacijos sutartį : Rugsėjo 8 d. Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetas pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvos prekybos sutarčiai (49 balsai už, 8 prieš ir 4 susilaikė) ir perdavė ją galutiniam ratifikavimui Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, kuri vyks kitą savaitę Strasbūre. Jei kitą savaitę sutartį taip pat ratifikuos ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, ji bus preliminariai taikoma jau nuo lapkričio 1 d.
     • Europos Parlamentas ratifikavo ES ir Ukrainos asociacijos sutartį : Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčiai (535 balsai už, 127 prieš, o 35 susilaikė). Tuo pačiu metu sutartį ratifikavo ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, o abiejų parlamentų nariai tarpusavio vaizdo ryšiu galėjo tiesiogiai stebėti ratifikavimą. Sutartis leis sustiprinti ES ir Ukrainos politinius ir ekonominius ryšius.
     • Komisarų klausymai Europos Parlamente - kitą savaitę : Nuo rugsėjo 30 d. iki spalio 9 d. Europos Parlamente vyks siūlomų kandidatų į Europos Komisijos narius klausymai. Kiekvienas kandidatas turi atsakyti į penkis klausimus raštu ir dalyvauti 3 valandas truksiančiuose klausymuose viename iš Europos Parlamento komitetų (pagal atitinkamą darbo sritį). Pristatome praktinę informaciją apie klausymų procedūrą, organizavimą ir galimybę stebėti viską tiesioginiai.
    • 2014 m. spalis
     • Prestižinė Europos Parlamento premija skirta Kongo DR ginekologui : Antradienio vakarą Europos Parlamento Pirmininkų sueiga (EP ir jo frakcijų pirmininkai) nutarė skirti šių metų Sacharovo premiją už minties laisvę Kongo Demokratinės Respublikos ginekologui Denisui Mukwegei (Denis Mukwege).
     • Europarlamentarai patvirtino naują Europos Komisiją : Trečiadienį Europos Parlamentas patvirtino naujos sudėties Europos Komisiją. Jai vadovaus liuksemburgietis Jean-Claude Juncker (Žanas Klodas Junkeris), o kiekviena ES šalis joje turės po savo deleguotą atstovą, dirbsiantį bendros Europos gerovės labui. Lietuvos deleguotas Vytenis Andriukaitis tapo sveikatos ir maisto saugos komisaru.
     • EP siekia skirti daugiau lėšų kompensuoti Rusijos taikomo draudimo nuostolius : Trečiadienį Europos Parlamentas balsavo dėl to, kad kitų metų ES biudžete būtų skirta daugiau lėšų ūkio augimui ir darbo vietų kūrimui, moksliniams tyrimams bei užsienio politikai. EP nesutinka su ES Tarybos pasiūlytais biudžeto karpymais.
     • Europos Parlamentas pratęsė bemuitį Ukrainos prekių importą į ES : Ketvirtadienį Europos Parlamentas pritarė Gabrieliaus Landsbergio (Europos liaudies partija) parengtam pranešimui dėl teisės akto, kuriuo iki 2015 m. pabaigos pratęsiamas bemuitis Ukrainos prekių importas į ES. Tam pritarė 497 EP nariai, nepritarė 78, o susilaikė 56.
     • EP palaiko „Memorial“ ir siekia gausiau remti Rusijos NVO : Ketvirtadienį didele balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje (529 balsai už, 57 prieš, 34 susilaikė) europarlamentarai griežtai smerkia Rusijos valdžios siekį uždaryti nepriklausomą žmogaus teisių organizaciją „Memorial“, kuri 2009 m. pelnė EP Sacharovo premiją. Jie taip pat siūlo padidinti ES paramą Rusijos pilietinei visuomenei.
     • Lietuvos studentai, pensininkai ir vadovai – aktyvūs Europos Parlamento rinkėjai : Ką tik paskelbti Eurobarometro apklausos duomenys rodo, kad šių metų gegužę vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose gausiai balsavo ne tik pensininkai, bet ir studentiško amžiaus jaunimas bei įmonių vadovai.
    • 2014 m. lapkritis
    • 2014 m. gruodis
     • Sutarta dėl kitų metų ES biudžeto : Pirmadienio vakarą Europos Parlamento ir ES Tarybos derybininkai pasiekė preliminarų susitarimą dėl kitų metų ES biudžeto. Jam dar turės formaliai pritarti abi šios institucijos. Taip pat sutarta dėl būdų rasti trūkstamų lėšų šių metų išlaidoms apmokėti.
     • Lenkų ir danų filmas „Ida“ laimėjo Europos Parlamento LUX kino apdovanojimą : Lenkijos režisieriaus Paweło Pawlikowskio kartu su Danijos prodiuseriais sukurtas filmas „Ida“ šiemet laimėjo Europos Parlamento įsteigtą LUX kino apdovanojimą. Filme pasakojama apie našlaitę, kuri prieš priimdama vienuolės įžadus leidžiasi į kelionę, o jos metu sužino tikrąsias savo šaknis. Trečiadienį Strasbūre surengtoje iškilmingoje ceremonijoje apdovanojimą režisieriui įteikė EP pirmininkas Martin Schulz.
     • Europarlamentarai reikalauja ištirti įtarimus dėl CŽV kalėjimų ir nubausti kaltuosius : Sveikindami JAV Senato drąsą paviešinti medžiagą apie CŽV vykdytą įtariamų teroristų gabenimą ir kankinimą, trečiadienį Strasbūre europarlamentarai reikalavo ištirti įtarimus dėl atskirų ES šalių prisidėjimo prie šių veiksmų, nubausti kaltuosius ir atlyginti žalą. Saugumo tarybų veikla turi būti geriau prižiūrima ES ir valstybių mastu, pridūrė daugelis EP plenarinės sesijos kalbėtojų. Dėl rezoliucijos šia tema ketinama balsuoti vasarį.
  • Apsilankymas Strasbūre ir Briuselyje : EP Informacijos biuras suteikia Lietuvos žurnalistams galimybę apsilankyti Europos Parlamento plenarinės sesijos posėdžiuose Strasbūre arba Briuselyje, taip pat EP komitetų posėdžiuose Briuselyje ir kituose svarbiuose EP renginiuose.
  • Eurobarometras : Europos Parlamentas reguliariai užsako visuomenės nuomonės tyrimus valstybėse narėse. Iš šių tyrimų rezultatų jis siekia sužinoti, ko piliečiai tikisi iš jo veiklos ir kaip suvokia Europos Parlamento ir visos Europos Sąjungos veiklą. Tai vertinga pagalba Parlamentui atliekant parengiamuosius darbus, priimant sprendimus ir vertinant savo veiklą.
 • Europarlamentarai : Europos Parlamentą sudaro 751 nariai, išrinkti 28 išsiplėtusios Europos Sąjungos valstybėse narėse. Nuo 1979 m. nariai renkami 5 metams per tiesioginius visuotinius rinkimus.
  • EP NARIAI IŠ LIETUVOS : 2014-2019 metų Europos Parlamento kadencijoje dirba 11 europarlamentarų, išrinktų Lietuvoje. Žemiau rasite jų sąrašą su kontaktine informacija.
  • Frakcijos ir komitetai : Europos Parlamentas (EP) yra unikalus daugiatautės ir daugiakalbės demokratijos pavyzdys. Per pastaruosius dešimtmečius Europos Parlamento galios nuolat didėjo, ir dabar jis yra vienas svarbiausių ES teisės aktų leidėjų. Parlamentas taip pat prižiūri Komisijos darbą ir tvirtina Europos Sąjungos biudžetą.
  • Europos Parlamento rinkimai : Kas penkerius metus ES piliečiai renka savo atstovus Europos Parlamente – tiesiogiai renkamoje institucijoje, kuri gina jų interesus ES sprendimų priėmimo procese. Skirtingose ES valstybėse narėse balsuojama skirtingai, tačiau esama ir bendrų dalykų. Čia trumpai apžvelgiama, kaip renkami Europos Parlamento (EP) nariai.
 • Mokykloms : Čia rasite informaciją apie Europos Parlamento ir mūsų biuro projektus, skirtus mokykloms. Euroscola konkursas, Mokyklos Europos Parlamento ambasadorės, paskaitos mokyklose ar Europos informacijos centre - detalios informacijos apie visą tai ieškokite šiame skyriuje.
  • Euroscola : Kiekvienos ES šalies moksleiviai turi galimybę dalyvauti Euroscola programoje, kuri suteikia galimybę aplankyti EP būstinę Strasbūre ir dalyvauti jaunimo debatuose ir balsavime ES klausimais, modeliuojant realaus EP darbą. Programos tikslas yra supažindinti jaunimą su EP darbu, skatinti domėjimąsi ES vykstančiais procesais ir pateikti gilesnį Europos, kaip visumos, vaizdą. Debatai vyksta anglų ir prancūzų kalbomis, o juose dalyvauja per 500 moksleivių iš ES valstybių narių ir kandidačių.
   • Euroscola Lietuvoje - konkurso taisyklės : Kaip vyksta Euroscola konkursas Lietuvoje? Kokios gimnazijos ir mokyklos gali dalyvauti? Kaip pasirengti konkursui? Kaip atrodo Euroscola finalai? Apie visą tai skaitykite čia.
  • Europos informacijos centras : Europos informacijos centras Vilniuje - ES tematikai skirta biblioteka ir vieta, kur vyksta paskaitos ir užsiėmimai įvairiomis temomis, susijusiomis su Europos Sąjunga.
  • Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės : Projektas „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ tai galimybė mokykloms suteikti savo moksleiviams didesnį supratimą apie Europos parlamentinę demokratiją ir prisijungti prie ES mokyklų tinklo.
  • Naudinga informacija mokytojams : Šiame puslapyje skelbsime informaciją, leidinius ir/arba nuorodas į puslapius, kuriuos mokytojai gali panaudoti pamokų metu. Jei jus domina tam tikros su ES susijusios temos, kurios dėstomos mokyklos programoje, parašykite mums žinutę į epvilnius@europarl.europa.eu - gal pavyks rasti ką nors naudingo ir įdomaus. Pasirinkite, kas jus domina labiausiai - leidiniai ir suvestinės, filmukai, pramogos ir žaidimai internete ir sužinosite daugiau.
   • Mūsų biuro ir kiti leidiniai : Šiame puslapyje rasite leidinius arba nuorodas į kitus šaltinius. Mūsų biuro išleistus leidinius galima rasti Europos informacijos centre Vilniuje, Europe Direct informacijos centruose kituose Lietuvos miestuose arba parsisiųsti iš čia ir atsispausdinti (visus arba dalį). Jei norėtumėte gauti daugiau vienetų Jūsų organizuojamam renginiui - parašykite arba paskambinkite. Kai kuriuos leidinius dar daliname, kitų atsargos jau išseko :)
   • Filmukai ir kita vaizdo medžiaga : EuroparlTV tinklalapis, mūsų Youtube kanalas, Europe by Satellite televizija - čia rasite filmukus, įrašus, tiesiogines įvairių renginių transliacijas.
   • Interneto portalai mokykloms : Internete yra galybė tinklapių, portalų, įrankių, kuriais gali pasinaudoti mokytojai dėstydami medžiagą, organizuodami renginius ar diskusijas ES tematika. Kai kuriuos portalus rasite čia.
 • Jūsų paslaugoms : Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje tikslai, veikla, projektai ir pranešimai spaudai Jūsų dėmesiui.
  • Mūsų biuro renginiai ir naujienos : Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje pranešimai spaudai, informacija apie Lietuvoje vykstančius renginius ir konkursus.
   • 2017 m. naujienos : Informacija apie EP Informacijos biuro Lietuvoje renginius, projektus ir įvykius.
   • 2016 m. naujienos : 2016 metų pranešimai spaudai ir informacija apie renginius, paskelbta EP Informacijos biuro Lietuvoje.
    • 2016 m. sausis
    • 2016 m. vasaris
     • EP informacijos suvestinė: migracijos iššūkiai : Europos Parlamento suvestinė, kurioje pristatomos migracijos krizės priežastys, iššūkai, taikomi ir ateityje būtini sprendimai.
     • Pabėgėlių krizė: problemos ir galimybės Europoje ir Lietuvoje : 2016 m. vasario 12 d. Vilniuje vyko tarptautinė konferencija „Pabėgėlių krizė: problemos ir galimybės Europoje ir Lietuvoje". Trumpą konferencijos apžvalgą rasite šiame straipsnyje.
     • Laukiame Jūsų Vilniaus knygų mugėje! : Vasario 25-28 d. dalyvaujame Vilniaus knygų mugėje. Stendo tema - "Ką sprendžia Europos Parlamentas?". Jūsų laukia įvairūs žaidimai ir viktorinos, temos pristatymas, susitikimai su Europos Parlamento nariais ir Lietuvoje veikiančiu Europos lyčių lygybės instituto atstovais. Lauksime Jūsų!
     • Naujienlaiškis Nr. 2016/02 : Paskutinį kalendorinės žiemos mėnesį baigsime mums itin svarbiu projektu – dalyvausime Vilniaus knygų mugėje. Žinoma, vasaris yra kupinas ir kitų ne mažiau įdomių veiklų, tad kviečiame domėtis bei prisijungti!
    • 2016 m. kovas
     • Europos namuose – paroda apie moteris migrantes : Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje kviečia apsilankyti prancūzų fotografės Marie Dorigny nuotraukų parodoje „Moterys migrantės ir prieglobsčio prašytojos Europos Sąjungoje“. Parodą galima apžiūrėti Europos namuose (Gedimino pr. 16) iki kovo pabaigos darbo dienomis 13:00-14:30 val.
     • Kūrybinės industrijos Europos Sąjungos skaitmeninėje rinkoje : Š.m. balandžio 8 d. konferencijoje „Kūrybinės industrijos bendroje Europos Sąjungos skaitmeninėje rinkoje“ kūrybinių industrijų profesionalams ir plačiajai visuomenei bus pristatyti pasikeitimai, laukiančiais sukūrus Europoje bendrą skaitmeninę rinką.
     • Europos jaunųjų žurnalistų dienos 2016 : Iki kovo 20 d. 18-30 metų žurnalistai profesionalai ir mėgėjai gali registruotis Europos jaunųjų žurnalistų dienoms (EYMD). Viso bus atrinka 110 dalyvių, kurie dalyvaus Europos jaunųjų žurnalistų dienose, vyksiančiose Strasbūre kartu su Europos jaunimo forumu EYE2016.
     • Išrinktas Karolio Didžiojo jaunimo premijos laimėtojas iš Lietuvos : Lietuvos Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijos laimėtojas, išrinktas praėjusią savaitę, - Tarptautinės studentų medikų federacijos regioninis forumas (IFSMA), kuriame buvo gvildenamos visuomenės sveikatos, sveikatos priežiūros ir iš dalies žmogaus teisių temos.
    • 2016 m. balandis
     • Registracija stažuotėms Europos Parlamente prasidėjo: ką reikėtų žinoti? : Turite universitetinį ar jam prilygstantį išsilavinimą ir norite atlikti praktiką daugiakalbėje aplinkoje, kuri gali tapti rimtu tramplinu į karjerą? Tuomet paklausykite: iki gegužės 15 dienos galite teikti paraiškas spalio 1 dieną prasidėsiančioms mokamoms stažuotėms Europos Parlamente. Šių stažuočių tikslas – suteikti galimybę papildyti studijų metu įgytas žinias ir susipažinti su ES ir Europos Parlamento veikla.
     • Kūrybinės industrijos Europos Sąjungos skaitmeninėje rinkoje: konferencijos apžvalga : Konferencija „Kūrybinės industrijos Europos Sąjungos skaitmeninėje rinkoje“ įvyko 2016 m. balandžio 8 d. Europos namuose. Diskusijoje pranešimus skaitė Vita Juknė, Europos Komisijos Ryšių tinklų, turinio ir technologijų skyriaus atstovė, Nijolė Janina Matulevičienė, Lietuvos kultūros ministerijos Meno ir kūrybinių industrijų politikos departamento Autorių teisių skyriaus vedėja; Renata Beržanskienė, advokatų kontoros SORAINEN partnerė; Vytautė Ladigaitė Balčiūnienė, Vilniaus centro advokatų kontoros LAW BOUTIQUE partnerė ir Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos (LANVA) pirmininkė. Konferencijoje sveikinimo žodžius tarė LR Kultūros viceministras Arnas Neverauskas, kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė ir Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius.
     • Eurobarometras: nacionalinės nuomonės tendencijos : Pristatome Eurobarometro tyrimais paremtą analizę, kurioje rodomos viešosios nuomonės tendencijos, užfiksuotos per praėjusius 9 metus. ES ir Lietuvos viešosios nuomonės palyginimas įvairiais klausimais: nuo tapatybės jausmo ir narystės ES naudos iki Europos Parlamento vaidmens ir būdų susitiprinti europietišką tapatybę.
     • Naujienlaiškis Nr. 2016/04 : Pavasaris jau įpusėjo, velykiniai kiaušiniai išmarginti ir suvalgyti, po truputį artėja mūsų profesinė pavasario šventė – Europos diena. Apie ją ir apie kitus projektus skaitykite šiame naujienlaiškyje.
     • Europos dienos šventė - gegužės 6-8 d. Vilniuje : Gegužės 6-8 dienomis Vilniuje Vinco Kudirkos aikštėje ir Gedimino prospekte švęsime Europos dieną. Jūsų laukia restoranų mugė, Europos dienos instaliacija, koncertai ir daug kitų veiklų. Iki pasimatymo!
     • Diskusija „Nuo Černobylio iki Astravo: grėsmė branduoliniam saugumui Rytų Europoje“ : Prieš 30 metų Černobylio atominėje elektrinėje į aplinką patekusios radioaktyvios medžiagos užteršė didelę dalį Europos teritorijos ir paveikė šimtų tūkstančių žmonių sveikatą. Šiuo metu vos už 20 km nuo Lietuvos sienos statoma Astravo atominė elektrinė kelia rimtų klausimų dėl branduolinio saugumo. Ar Lietuva ir Europos Sąjunga viską padarė, kad užkirstų kelią galimai grėsmei? Kokių dar priemonių gali ir privalo imtis Briuselis, Vilnius ir kitos Europos sostinės? Diskusija apie šiuos klausimus - balandžio 29 d. Europos namuose.
    • 2016 m. gegužė
     • Diskusijos apie branduolinį saugumą Rytų Europoje apžvalga : Diskusija „Nuo Černobylio iki Astravo: grėsmė branduoliniam saugumui Rytų Europoje“ vyko 2016 m. balandžio 29 d.. Joje dalyvavo EP nariai Rebecca Harms, Bronis Ropė bei Lietuvos URM ambasadorius Kęstutis Kudzmanas, „Freedom House“ Lietuvos skyriaus vadovas Vytis Jurkonis.
     • Renginių ciklas apie maisto saugą - Alytuje : Gegužės 19-20 dienos Alytuje vyks renginių ciklas, skirtas maisto kokybei ir saugai Europos Sąjungoje "Ar žinote, ką valgote?". Kalbėsime apie maisto standartus, maisto produktų kontrolę "nuo lauko iki stalo", vartotojų apsaugą bei planuojamus pokyčius verslui.
     • Dauguma jaunų europiečių jaučiasi atskirti : Jaunų žmonių apklausa rodo, kad jauni europiečiai jaučiasi atskirti nuo ekonomio ir socialinio gyvenimo dėl ekonominės krizės, bet vykti dėl šios priežasties į kitą šalį nenorėtų. Europos Parlamento užsakytos apklausos rezultatai.
     • Prasidėjo projektas "Kvietimas draugauti" : Facebook tinkle paskelbta registracija į projektą "Kvieitmas draugauti", kuris leis lietuviams susipažinti su kitų šalių atstovais, gyvenančiais Lietuvoje, dalyvauti skirtingose veiklose kartu su užsieniečiais ir taip pažinti svetimas kultūras, sužinoti daugiau apie kitų šalių tradicijas, apie atvykėlių istorijas, užsiėmimus, hobius ir svajones.
     • Naujienlaiškis Nr. 2016/05 : Paskutinis pavasario mėnuo džiugina saulėtais orais ir alsuoja artėjančia vasara. Gegužė mūsų biurui buvo ypač darbingas mėnuo. Apie jau įvykusius projektus ir planus birželiui – šiame naujienlaiškyje.
    • 2016 m. birželis
    • 2016 m. rugpjūtis
     • Renginių ciklas apie maisto saugą - Utenoje : Rugsėjo 2-5 dienomis Utenoje organizuojame renginių ciklą, skirtas maisto kokybei ir saugai Europos Sąjungoje "Ar žinote, ką valgote?". Kalbėsime apie maisto standartus, maisto produktų kontrolę "nuo lauko iki stalo", apie vartotojų lūkesčius ir apsaugą, apie planuojamus pokyčius verslui. Kviečiame dalyvauti!
    • 2016 m. rugsėjis
     • Prasideda registracijai Euroscola konkursui : Kaip ir kiekvienais metais, skelbiame registraciją gimazijoms ir vidurinėms mokykloms, norinčioms dalyvauti Euroscola konkurse ir varžytis dėl pagrindinio prizo - kelionės į Strasbūrą. Registracija vyksta iki rugsėjo 18 d. vakaro. Pirmieji finalai numatyti rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje.
     • Euroscola finalų datos ir komandų pasiskirstymas : Šiais metais gavome rekordiškai aukštą paraiškų Euroscola konkursui skaičių - dalyvauti konkurse ir varžytis dėl kelionės į Briuselį norą pareiškė 75 gimnazijos. Skelbiame finalų datas ir dalyvių pasiskirstymą. Konkrečios finalų vietos ir datos paaiškės netrukus.
    • 2016 m. spalis
     • Kviečiame vyresniųjų klasių mokinius dalyvauti PROFADIENIS junior : PROFADIENIS - diena, skirta verslo praktikų ir mokinių susitikimui. Tai unikali galimybė susipažinti su verslo praktikais dirbančiais Lietuvos universitetuose, įgyti praktinės patirties sprendžiant verslo užduotis.
     • "Euronautas" kviečia laimėti dovanų čekį lėktuvo bilietams : Nuo spalio vidurio kviečiame žaisti žaidimą "Euronautas". Kiekvieną savaitę vis naujas etapas - viktorinos, kryžiažodžiai, geografinis žaidimas ir kitos užduotys. Žaisti gali visi, bet žinantys daugiau apie Europos Sąjungą ir Europos Parlamentą turi didesnį šansą laimėti. Dalyvių laukia etapų prizai, o trys daugiausiai taškų visame žaidime surinkę dalyviai bus apdovanoti 100 eurų dovanų čekiais lėktuvo bilietams.
     • Diskusija "Europos kinas: nauji keliai pas žiūrovą" : 2016 m. spalio 10 d. Vilniuje vyko Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje ir „Kūrybiškos Europos“ MEDIA biuro Lietuvoje organizuota diskusija „Europos kinas: nauji keliai pas žiūrovą“. Diskusija buvo organizuojama prisijungiant prie Europos Parlamento LUX kino apdovanojimo 10 metų sukakties renginių.Įgyvendinant Europos bendrosios skaitmeninės rinkos strategiją keičiasi ir kino kūrėjų bei kino platintojų teisinė aplinka Europos Sąjungoje. Diskusijos tikslas buvo aptarti iššūkius, su kuriais šiandien susiduria filmų kūrėjai ir platintojai bei pasidalinti idėjomis ir patirtimi, kaip juos spręsti. Diskusijoje dalyvavo kino teatrų, kino festivalių, autorių teisių gynimo organizacijų, televizijų atstovai, filmų platintojai, prodiuseriai, teisininkai.
    • 2016 m. lapkritis
     • LUX kino dienos - kviečiame į kiną! : Kasmet Europos Parlamentas teikia LUX kino apdovanojimą Europoje sukurtam ir europietiškas vertybes gvildenančiam filmui. Šių metų laimėtojas jau aiškus, o lapkričio 25-27 dienomis kviečiame Lietuvos žiūrovus į nemokamus trijų filmų seansus.
     • Mūsų projektai mokykloms - mugėje "Mokykla 2016" : Kokius projektus mūsų biuras ir Europos Parlamentas siūlo mokykloms? Kas yra Euroscola? Kaip tapti mokykla Europos Parlamento ambasadore? Apie visą tai kalbėsime mugės "Mokykla 2016" metu š.m. lapkričio 25-26 dienomis ir specialiame seminare, vykstančiame mugės metu.
   • 2015 m. naujienos : Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje 2015 metų renginiai ir pranešimai spaudai.
    • 2015 m. sausis
    • 2015 m. vasaris
     • Trečių šalių piliečių studijos ir įsidarbinimas ES šalyse : Vasario 17 d. kviečiame į diskusiją apie trečiųjų šalių piliečių galimybes atvykti į ES studijuoti, stažuotis, atlikti mokslinius tyrimus su galimybe vėliau likti ES ir pradėti savo verslą. Atitinkamą direktyvą šiuo metu svarsto Europos Parlamentas. Kviečiame sužinoti apie ją daugiau ir pareikšti savo nuomonę ir pastabas.
     • Vilnius knygų mugėje - žaidimai, diskusijos ir kitos veiklos : Š.m. vasario 19-22 dienomis dalyvaujame Vilniaus knygų mugėje kartu su kolegomis iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje. Šių metu stendas ir dalis veiklų skirti šių metų temai - vystymuisi. Žaisime žaidimus, fotografuosimės, bendrausime su Lietuvos europarlamentarais, diskutuosime apie Lietuvos tapatybę Europoje ir smagiai praleisime laiką.
     • EP siūlymai leistų Lietuvai pritraukti gabių užsieniečių : Europos Parlamentas svarsto direktyvą, pagal kurią trečiųjų šalių gyventojai, pabaigę studijas, mokslinius tyrimus ar stažuotę, galėtų ilgesnį laiką likti gyventi ES, kad galėtų ieškoti darbo ar kurti verslą. Šią savaitę Europos Parlamento Informacijos biuro surengtoje diskusijoje valstybės ir ES institucijų, aukštųjų mokyklų bei kitų organizacijų atstovai dalijosi mintimis apie svarstomą direktyvą ir Lietuvos padėtį.
     • Lietuvos tapatybės mįslė: Europos centras ar provincija? : Vilniaus knygų mugės metu vasario 20 d. kartu su Europos Komisijos atstovybe surengėme įdomią diskusiją apie Lietuvos tapatybę ir lietuviškumo bei europietiškumo sąvokas. Diskusijoje, kurią moderavo Edmundas Jakilaitis, savo mintimis dalijose "gyvas ir energingas signataras" Rimvydas Valatka, "dabar jau sėkmingas politikas, verslininkas ir lošėjas" Antanas Guoga, "bėdžių karalienė" Edita Mildažytė ir kunigas Julius Sasnauskas. Pateikiame kai kurias mintis iš diskusijos.
     • Naujienlaiškis Nr. 2015/02 : Paskutinį žiemos mėnesį Europos Parlamento Informacijos biuras skyrė susitikimams ir konferencijoms. Vienas didžiausių mėnesio darbų – dalyvavimas Vilniaus knygų mugėje. Tačiau neliko pamiršti ir kiti projektai, toliau rūpinomės įvairių konkursų sklaida Lietuvoje, o jų pasiūlymus ar rezultatus rasite šiame naujienlaiškyje.
    • 2015 m. kovas
     • Kiekviena moteris ir mergaitė turi teisę mokytis, kad ir kur ji gyventų : Galimybė mokytis - pamatinė žmogaus teisė, kuri suteikia galimybę augti, apginti savo teises ir pasiekti didesnių tikslų. Dažniausiai besivystančiose šalyse išsimokslinimo negauna mergaitės ir moterys. Šių metų Moters dienos siekis - atkreipti dėmesį į nelygias moterų ir mergaičių galimybes gauti išsilavinimą, kuris yra pirmas žingsnis pakeliui į sotesnį gyvenimą ar įdomesnę karjerą.
     • Laukiame vidurinių mokyklų Euroscola konkurse : Vidurinės mokyklos iki kovo 13 d. imtinai gali registruotis Euroscola konkursui ir varžytis dėl kelionių į Strasbūrą šių metų pavasarį ir rudenį.
     • Paaiškėjo Karolio Didžiojo jaunimo premijos finalistas iš Lietuvos : Europos Karolio Didžiojo jaunimo premija kasmet apdovanojami jaunimo vykdomi projektai, kuriais ugdomas tarpusavio supratimas, skatinama puoselėti bendrą Europos tapatybės jausmą, praktiškai parodoma, kaip europiečiai gyvena kartu kaip viena bendruomenė. Šiais metais Lietuvoje gavome 14 projektų ir šią savaitę paaiškėjo, koks projektas iš Lietuvos keliaus į antrą etapą. Tai Vlado Polevičiaus iš "Sveikatingumo idėjos" pateiktas projektas "Mano balsas svarbus: Europos jaunųjų piliečių iniciatyva".
     • Europos skaitmeninė rinka: liberalizavimo link? : Diskusijoje, kurią kovo 19 d. Kaune surengė Europos Parlamentas kartu su Kauno technologijos universiteto Europos institutu, aptartos ES pastangos keisti skaitmeninės rinkos reguliavimą. Vieni rinkos dalyviai pasisako už bendras taisykles visoje ES erdvėje, o kiti baiminasi, ar jos nesukurs pašalinių trikdžių. Kokie turėtų būti nauji ES teisės aktai šioje srityje? Dalyvių nuomonės išsiskyrė.
     • Maisto sauga: griežtesni kokybės reikalavimai ar lengvesnis patekimas į rinka? : Europos Parlamento Informacijos biuras kartu su KTU Europos Institutu balandžio 9 d. Kaune organizuoja diskusiją apie maisto saugą. Diskusijoje daugiausia dėmesio bus skiriama genetiškai modifikuotų organizmų ir naujoviškų maisto produktų problematikai. Renginio tikslas – nušviesti ES teisėkūros procesus ir įtraukti į juos suinteresuotas grupes.
     • Mokymo kursai „Europos Parlamentas: kuo jis įdomus žurnalistui?“ : Europos Sąjunga, Europos Parlamentas... Turbūt esi ne kartą girdėjęs šiuos žodžius. Bet ar daug apie tai žinai? Galbūt tau šios frazės skamba nuobodžiai? O gal kaip tik primena sutvarkytus kelius, atnaujintą mokyklą ir smagius jaunimo renginius? O ar norėtum apie tai sužinoti daugiau, ypač jei domiesi žurnalistika? Gal norėtum ką nors parašyti ar parengti reportažų europinėmis temomis, bet jauti, kad tam trūksta žinių? Turime tau puikų pasiūlymą – Eurodesk Lietuva ir Europos Parlamento informacijos biuras Lietuvoje kviečia prisijungti prie „Žinau viską“ žurnalistų komandos ir dalyvauti mokymo kursuose balandžio 17-18 dienomis.
     • Europos Sąjunga: politiniai ir ekonominiai pokyčiai pasauliniame kontekste : 2015 m. kovo 27 d. Europos Parlamento informacijos biuras Lietuvoje kartu su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje surengė konferenciją „Europos Sąjunga: politiniai ir ekonominiai pokyčiai pasauliniame kontekste“.
    • 2015 m. balandis
     • Spaudos laisvė turi būti ginama. Kad ir kas mėgintų ją varžyti. : Žmogaus teisės pažeidinėjamos kiekvieną dieną. Kad ir kaip stipriai pažeidimus smerktume, tiesa tokia - kuo toliau nuo mūsų kasdienio gyvenimo jie vyksta, tuo labiau esame linkę juos pamiršti. Gyvoji demokratija remiasi pliuralizmo principu, galiojančiu visuose visuomenės sektoriuose, įskaitant žurnalistiką. Europos Parlamentas tiki, kad demokratija gali klestėti tik esant laisvai spaudai, kai žurnalistai gali teikti objektyvią ir nepriklausomą informaciją pilietinei visuomenei, kad ši galėtų susiformuoti kompetentingą nuomonę ekonominiais, socialiniais ir politiniais klausimais. Nuo 1988 m. Sacharovo premija už minties laisvę buvo apdovanota nemažai spaudos laisvės advokatų.
     • Lietuviai atsargiai vertina maisto technologijų naujoves : Nors šiandien esame daug geriau informuoti apie produktų sudėtį, o mūsų valgomas maistas yra daug saugesnis nei anksčiau, Lietuvos gyventojai kaip niekad susirūpinę maisto sauga ir itin atsargiai vertina maisto technologijų naujoves. Tai išryškėjo Europos Parlamento Informacijos biuro ir Kauno technologijos universiteto (KTU) Europos instituto surengtoje diskusijoje apie maisto saugą.
    • 2015 m. gegužė
     • Politikai ir politologai: jei ES būtų vieningesnė Rytų Europoje, pasiektume daugiau : Artėjant aukščiausio lygio Rytų partnerystės susitikimui Rygoje, Lietuvoje daug diskutuojama apie šios bendradarbiavimo programos rezultatus. Europos Parlamento narių, politologų ir diplomatų nuomone, ES Rytų partnerystės klausimų sprendimas kartais stringa ne tik dėl joje dalyvaujančių šalių skirtumų, bet ir dėl skirtingų nuomonių įvairiose Sąjungos valstybėse.
     • ES bendroji skaitmeninė rinka ir autorių teisių apsauga - kviečiame diskutuoti! : Birželio 1 d. Vilniuje rengiame atvirą diskusiją apie bendros skaitmeninės rinkos kūrimą Europos Sąjungoje. Skaitmeninė darbotvarkė yra vienas didžiausių ES prioritetų ir pagal galimą poveikį lyginamas su Šengeno erdvės sukūrimu. Jis gali paskatinti naujų verslų atsiradimą, sukurti tūkstančius darbo vietų, taip pat geriau saugoti intelektinę nuosavybę bei autorių teises. Susipažinsime su Europos Parlamento pozicija ir diskutuosime apie skaitmeninės darbotvarkės kūrimo bei autorinių teisių apsaugos iššūkius ir pasiekimus. Dalyvaukite!
    • 2015 m. birželis
    • 2015 m. rugpjūtis
     • Europos jaunimo sambūris 2016: pratęstas registracijos terminas : 2016 metų gegužės 20–21 d. Strasbūre vyks jau antrasis Europos jaunimo sambūris „EYE 2016“ (anglų k. „European Youth Event“), kurio moto – „Kartu galime pasiekti pokyčių“. Jo metu Europos Parlamento rūmai atvers duris tūkstančiams jaunų žmonių iš visos Sąjungos ir pakvies juos diskutuoti su Europos politikais ir įvairių sričių ekspertais apie europines problemas, siūlant naujoviškus būdus joms spręsti. Registracijos terminas visiems norintiems dalyvauti pratęstas iki 2016 m. sausio 31 d.
     • Norite stažuotis Europos Parlamente? Prasideda naujas paraiškų teikimo laikotarpis! : Norite sužinoti, ką reiškia darbas ES institucijose? Įdomu pamatyti, kaip veikia Europos Sąjunga? Norėtumėte pasijusti tarptautinės bendruomenės dalimi? Europos Parlamentas siūlo galimybę stažuotis savo padaliniuose. Nuo rugpjūčio 15 d. prasideda registracija 2016 m. kovo - liepos mėnesių stažuotėms.
    • 2015 m. rugsėjis
     • Skelbiama registracija į Euroscola konkursą : Iki rugsėjo 22 dienos vidurinės mokyklos ir gimnazijos kviečiamos registruotis Euroscola konkursui. Mokyklos komandoje gali būti iki dešimties 16-18 metų moksleivių. Finala prasidės jau rugsėjo pabaigoje. Laimėtojų laukia kelionė į Strasbūrą!
     • B. Nemcovas, N. Savčenko ir E. Snowdenas tarp kandidatų Sacharovo premijai gauti : Šiemetiniame kandidatų gauti EP Sacharovo premiją už minties laisvę sąraše – už islamo įžeidimą nuteistas Saudo Arabijos blogeris, moterų teisių aktyvistė iš Somalio, Venesuelos opozicionieriai, nužudytasis Rusijos politikas, įkalinta Ukrainos pilotė ir paslapčių viešintojai. Susipažinkime su jais.
     • Diskusijos apie žiedinę ekonomiką apžvalga : Seminaras „Žiedinė ekonomika*: kai atliekos tampa žaliavomis. Europos Parlamento pozicija“ įvyko 2015 m. rugsėjo 18 d. viešbutyje „Artis“ Vilniuje, joje dalyvavo apie 60 įvarių institucijų ir organizacijų atstovų. Pranešimus seminare skaitė Europos Parlamento nariai Valentinas Mazuronis ir Bronis Ropė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto direktorius Žilvinas Šilėnas, LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen, LR Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas, Elektronikos platintojų asociacijos direktorius Mantas Varaška.
     • Euroscola: 60 komandų, 11 finalų, pradžia jau rugsėjo 29 d. : Pasibaigus Euroscola konkurso registracijos terminui, gavome 60 mokyklų registracijų iš visos Lietuvos. Po sunkaus darbo (žr. nuotrauką) komandas pavyko suskirstyti į 11 finalų, kurie vyks skirtingose Lietuvos vietose. Tikimės, kad tokiu būdų mokykloms bus paprasčiau atvykti į konkursą. Finalai prasideda jau rugsėjo 29 d.
     • Paskelbtas kvietimas į Euromedscola konkursą : 2015 m. lapkričio 21–24 d. Strasbūre vyks EUROMEDSCOLA – Euroscola formato renginys, skirtas Delegacijos Viduržemio jūros sąjungos parlamentinėje asamblėjoje (dar žinomos EMPA arba EUROMED vardu) veiklai. Didžiausias dėmesys renginyje bus skirtas Europos Sąjungos ir Viduržemio jūros regiono šalių bendradarbiavimui. Šiame renginyje dalyvaus jaunimas iš visų ES ir Viduržemio jūros sąjungai priklausančių šalių.
    • 2015 m. spalis
     • LUX kino dienos - nemokami seansai spalio 19 ir 22 d. : Šiais metais dėl Europos Parlamentos LUX kino apdovanojimo varžosi trys filmai: „Mediterranea“ (rež. Jonas Carpignano), „Mustangės“ (rež. Deniz Gamze Ergüven) ir „Pamoka“ (rež. Kristina Grozeva ir Petar Valchanov). Juose daugiausia gvildenamos socialinės temos – imigracija, švietimas ir moterų padėtis visuomenėje. Spalio 19 ir 22 dienomis LUX kino dienų metu du filmus bus galima pamatyti ir Lietuvoje nemokamai.
     • Festivalyje "Nepatogus kinas" - filmas apie Sacharovo premijos laureata Denisą Mukwege : Šiais metais festivalio "Nepatogus kinas" metu galėsite pamatyti įspūdingą dokumentinį filmą apie Kongo Demokratinės Respublikos ginekologo Deniso Mukwege gyvenimą ir darbą, už kurį jis gavo 2014 metų Europos Parlamento Sacharovo premiją. Filmas pasakoja ne tik apie drąsų žmogaus teisių gynėją, bet ir išsamiai atskleidžia Kongo Demokratinės Respublikos istoriją, konfliktus bei jų pasekmes. Kviečiame į seansus Vilniuje.
     • Forumas EYE2016 – konkursas subsidijai kelionei gauti : 2016 m. gegužės 20–21 dienomis Strasbūre vyks antrasis Europos jaunimo forumas EYE2016 (European Youth Forum 2016), kurį organizuoja Europos Parlamentas. 2016 m. forumo šūkis "Kartu mes galime daugiau". Dalyvavimas renginyje yra nemokamas, bet kelionės ir apgyvendinimo išlaidas apmoka patys dalyviai. Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje kartu su Europos Parlamento Vizitų ir seminarų skyriumi skelbia konkursą, kurio tikslas – atrinkti vieną ar dvi grupes, kurios atstovaus Lietuvai šiame renginyje ir kurioms bus skirta subsidija kelionei ir pragyvenimui Strasbūre.
     • Euromedscola konkurso rezultatai : Baigėsi Euromedscola konkursas, kurio laimėtojai atstovaus Lietuvai dideliame renginyje Strasbūre š.m. lapkričio 22-23 dienomis. Konkurse dalyvavo 21 Lietuvos gimnazija, kurios pateikė konkursui 21 sukurtą filmuką ir atsakė į klausimus apie Viduržemio jūros sąjungą ir ES ir Viduržemio jūros parlamentinę asamblėją. Kas laimėjo konkursą ir ko mes linkime visiems dalyviams?
     • Kviečiame moksleivius į seminarą "Ką Europos Sąjunga reiškia moksleiviams ir ką norime žinoti?" : Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje kartu su Lietuvos moksleivių sąjunga kviečia aktyvius vyresnių klasių moksleivius dalyvauti seminare/darbo grupėje "Ką Europos Sąjunga reiškia moksleiviams ir ką norime žinoti", kuris vyks š.m. lapkričio 13 dieną Vilniuje.
    • 2015 m. lapkritis
     • Moksleivių seminaras - ką sužinojome : Lapkričio 13 d. Vilniuje vyko moksleivių seminaras "Ką Europos Sąjunga reiškia moksleiviui ir ką norime žinoti", kurio metu 30 jaunų aktyvių dalyvių iš visos Lietuvos pasidalino su mumis savo nuomonėmis apie jaunimui svarbiausias temas, susijusias su ES, ir apie tai, kaip galima šią informaciją integruoti į mokymąsi.
     • Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijai gauti! : Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijos tikslas - ugdyti jaunimo sąmoningumą Europos klausimais ir skatinti jo dalyvavimą Europos integracijos projektuose. Jau paskelbtas konkursas teikti paraiškas šia premijai gauti. Jei vykdote ar neseniai vykdėte projektą, skirtą jaunimui ir susijusi su ES vertybių temomis, susipažinkite su sąlygomis ir dalyvaukite!
     • Jaunimo forumas EYE2016 – atrinktos trys grupės iš Lietuvos : Paaiškėjo trys grupės, kurios gaus Europos Parlamento subsidiją kelionei į EYE2016 forumą Strasbūre 2016 m. gegužės 20–21 d. Kas laimėjo?
     • Naujienlaiškis Nr. 2015/11 : Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo ir mintys jau pradeda suktis apie šventinius vakarus su šeima ir draugais, išpuoštą eglutę ir, žinoma, dovanas :) Skubame pasidalinti planais gruodžiui ir paskutinių šių metų projektų atgarsiais bei linkime smagaus prieššventinio laikotarpio!
     • Kviečiame į diskusiją apie oro taršą : Europos Parlamento Informacijos biuras Lietuvoje kviečia Jus į gruodžio 4 d. Vilniuje rengiamą seminarą-diskusiją „Oro taršos mažinimo strategija. Europos Parlamento pozicija“, kuri yra skirta plačiau pažvelgti į oro taršos reguliavimo priemonių diegimą Lietuvoje, oro taršos mažinimo galimybes ir kylančius iššūkius.
     • Nuotraukų konkursas #EYEemHere : Jei jums 18-30 metų ir fotografija yra jūsų rimtas hobis ar net profesija, turite galimybę tapti Europos jaunimo formumo EYE2016 fotoreporteriu. Skaitykite konkurso sąlygas ir dalyvaukite!
    • 2015 m. gruodis
     • Diskusija apie oro taršos mažinimą - apžvalga : Neseniai priimta ir gruodžio mėn. įsigaliosianti Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl teršalų kiekio apribojimo buvo kuriama siekiant apsaugoti ES piliečius nuo neigiamo oro taršos poveikio ir rizikos sveikatai. Europos Parlamento Informacijos biuro iniciatyva šią direktyvą aptarti susirinko valstybinių institucijų, savivaldybių įmonių bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.
     • Naujienlaiškis Nr. 2015/12 : Į langus barbena skystas sniegas, bet tai netrukdo ruoštis gražiausioms metų šventėms, galvoti apie savo artimuosius ir ieškoti jiems geriausių ir smagiausių dovanų. Šiame naujienlaiškyje norime apžvelgti svarbiausius 2015-ųjų metų projektus ir padėkoti visiems dalyvavusiems. Kviečiame prisijungti prie mūsų veiklų ir ateinančiais metais!
   • 2014 m. naujienos
    • 2014 m. sausis
     • Informacija apie Europos Parlamento rinkimus - viename puslapyje : Jei domitės Europos Parlamento rinkimais, apsilankykite puslapyje www.rinkimai2014.eu. Su rinkimai susiję renginiai, rinkimų kampanijos temos ir informacija rinkėjams - viską rasite čia.
     • Pratęstas Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijos paraiškų teikimo teminas! : Europos Parlamentas ir Acheno tarptautinės Karolio Didžiojo premijos fondas kviečia jaunimą iš visų ES šalių dalyvauti konkurse ES plėtros, integracijos ir Europos tapatybės tema. Pirmoji premija už geriausią jaunimui skirtą, Europos tapatybę ir vertybes puoselėjantį projektą - 5000 eurų, be to, visų 28 atrinktų nacionalinių projektų atstovai bus pakviesti į keturių dienų kelionę į Acheną (Vokietija). Jei šiuo metu įgyvendinate įdomų jaunimui skirtą projektą, teikite paraišką konkursui - paraiškų teikimo terminas pratęstas iki vasario 10 d.
     • "Europos Parlamentas: 100 klausimų ir atsakymų" : Bendradarbiaudami su profesoriumi Gediminu Vitkumi išleidome knygelę "Europos Parlamentas: 100 klausimų ir atsakymų". Ši knyga skirta atsakyti į įvairius klausimus apie Europos Parlamentą: kodėl demokratinėje visuomenėje būtinas parlamentas, kaip susikūrė Europos Parlamentas ir ką jis veikia, kas yra Europos Parlamento nariai ir kaip vyksta rinkimai, bei daug kitų klausimų. Atsakymai parengti taip, kad svarbiausios šios institucijos savybės būtų atskleistos nuosekliai ir sistemingai. Knyga skirta siekiančiam žinių ir įvairiapusių interesų turinčiam skaitytojui. Knygą galima parsisiųsti iš interneto arba gauti popierinį egzempliorių Europos informacijos centre.
     • Lietuvos išradėjai džiaugiasi nauja Europos patentų išdavimo tvarka : 2014-ųjų pradžioje įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos patvirtintai bendrai ES patentų išdavimo tvarkai, Lietuvos ir kitų šalių išradėjai galės patentuoti savo išradimus Europos Sąjungoje paprasčiau, pigiau ir greičiau.
    • 2014 m. vasaris
     • Vilniaus knygų mugėje kalbėsime apie rinkimus : Šiais metas, kaip ir kasmet, mūsų biuras dalyvaus Vilnius knygų mugėje. Mūsų stende bus galima pabendrauti su Europos Parlamento nariais, sužinoti daugiau apie Europos Parlamento veiklą ir artėjančius rinkimus, parašyti sau laišką, pakalbėti su Europėjumi Gudriu ir pažaisti įvairius žaidimus. Visus taip pat kviesime į diskusiją "Lietuviai rinkimuose: viežlybieji ar nenaudeliai?, kurioje europarlamentaras Leonidas Donskis ir dr. Mindaugas Jurkynas bandys pažvelgti į rinkimus ir pilietiškumą pasitelkę Kristijono Donelaičio kūrybą.
     • Vaikų tvirkintojai internete nebepasislėps : Vasario 11-ąją daugelis Europos Sąjungos šalių mini Saugesnio interneto dieną. Lietuvoje irgi prasideda tam skirta savaitė, kurios metu įvairios organizacijos ir verslo atstovai pasakos mokiniams apie saugų elgesį internete. Europos Parlamentas ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad apsaugotų nepilnamečius nuo neigiamos informacijos.
     • Kaune surengtas žinių turnyras „Veik, spręsk ir paveik Europą!” : Artėjant gegužės 25 - ąją vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, auga ir susidomėjimas, kas, kaip ir kodėl vyksta Europos Sąjungoje, jos svarbiausiose institucijose, šalyse narėse, kaip atstovaujama Lietuvai. Todėl 7 Kauno Prekybos, pramonės ir amatų rūmų bendruomenės komandos ryžosi pasigilinti į šiuos klausimus, pasitikrinti savo žinias ir pasivaržyti dėl protų mūšio nugalėtojų vardo.
     • Nemokamas kinas Moters dienos proga : Smurtas prieš moteris - tokią temą šių metų Tarptautinei moters dienai pasirinko Europos Parlamentas. Šiai temai bus skirtas ir renginys, kurį organizuojame Klaipėdoje kovo 5 d. kartu su Klaipėdos Europe Direct informacijos centru.
  • Mūsų biuro leidiniai : Mūsų biuras leidžia kai kuriuos leidinius, pritaikytus Lietuvos auditorijai. Daugumą jų galima rasti Europos informacijos centre Vilniuje, Europe Direct informacijos centruose kituose Lietuvos miestuose arba parsisiųsti ir atsispausdinti (visus arba dalį). Jei norėtumėte gauti daugiau vienetų Jūsų organizuojamam renginiui - parašykite arba paskambinkite. Kai kuriuos leidinius dar daliname, kitų atsargos jau išseko :)
  • Naujienlaiškis
   • naujausias_naujienlaiskis
    • Naujienlaiškis Nr. 2017/06 : Birželis - abiturientai laukia egzaminų ir stojimo rezultatų, pasibaigė studentų sesijos, prasideda atostogų metas. O mes pristatome pagrindines birželio naujienas ir vasaros planus. Šiltos vasaros ir gero poilsio!
  • Stažuotės ir darbas : Šiame puslapyje rasite trumpą Europos Parlamento siūlomų stažuočių tipų, reikalavimų kandidatams ir terminų aprašymą. Kitos ES institucijos irgi siūlo stažuotes jaunimui ir jauniems profesionalams. Puslapio apačioje rasite atitinkamas nuorodas į kitų institucijų stažuočių tinklalapius.
  • ES informacijos šaltiniai : Norite sužinoti daugiau? Žemiau rasite nuorodas į įvairius informacijos šaltinius.
  • Apsilankykite!
  • Europos Parlamento globa
  • Būkite išgirsti! : ES piliečiai gali susidurti su savo – ES piliečių – teisių pažeidimais. Tai gali būti susiję su jų teise balsuoti, automobilio registracija, diplomo pripažinimu, pensijos perkėlimu, muitais ir mokesčiais ar kitais klausimais. Tokiais atvejais yra tarnybos, kurios gali suteikti informaciją ar pagalbą.