skip to content

Slapukai EPIB tinklalapyje

Norėdami pagerinti Jūsų apsilankymo mūsų tinklalapyje patirtį, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą šiame tinklalapyje ir nekeisdami savo naršyklės slapukų nustatymų, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Slapukų naudojimo nustatymus pakeisti galite bet kada vėliau.

Sutinku
 
 
 
14/03/2017

Europos Parlamentas sugriežtino šaunamųjų ginklų kontrolę

Antradienį europarlamentarai atnaujino ES šaunamųjų ginklų įsigijimo ir laikymo taisykles. Atsakydami į Paryžiuje surengtus teroro išpuolius, jie sugriežtino imitacinių ir neutralizuotų ginklų priežiūrą. Parlamentas taip pat įpareigojo ES valstybes griežčiau prižiūrėti leidimus įsigyti ginklą ir keistis informacija apie atvejus, kai tokį leidimą išduoti atsisakyta.

Imitaciniai ginklai – tai tikrais šoviniais šaudę ginklai, perdirbti į šaudančius tik imitaciniais šaudmenimis, sukeliančiais garso ir šviesos efektą. Jie dažniausiai naudojami teatre ar televizijoje. Tokių ginklų priežiūros stoka kelia rimtą pavojų, nes be didelių pastangų juos įmanoma vėl paversti koviniais ginklais. Netinkamai neutralizuoti ginklai naudoti Paryžiuje surengtuose teroro išpuoliuose. Naujoji direktyva užtikrins, kad tokie ginklai ir toliau būtų registruojami tų šaunamųjų ginklų kategorijoje, iš kurių jie buvo perdirbti.

Europarlamentarų dėka Europos Komisija įpareigota iki gegužės mėn. patikslinti ES standartus, kad jie užtikrintų negrįžtamą kovinių ginklų neutralizavimą. Taip pat patikslintas neutralizuotų ginklų statusas: juos bus privalu deklaruoti. Be to, sugriežtintos ginklų žymėjimo taisyklės, kad būtų lengviau juos atsekti.

Naujoji direktyva nebeleis civiliams įsigyti ir laikyti ne tik automatinių, bet ir tokių pusiau automatinių ginklų, kurie gali šaudyti didesnėmis nei 20 šovinių serijomis (jei tai trumpieji ginklai) arba didesnėmis nei 10 šovinių serijomis (jei tai ilgieji ginklai). Išimties tvarka ES valstybės galės suteikti teisę disponuoti ginklais, kurie draudžiami civiliams, šalies gynybos tikslais, pavyzdžiui, savanorių pajėgoms, taip pat šauliams sportininkams, muziejams ir kolekcininkams.

ES valstybės įpareigotos sukurti ginklų registrus, kurie juos susietų su konkrečiu asmeniu. Jie būtų prieinami nacionalinėms teisėsaugos institucijoms, o ilgainiui ir analogiškoms kitų ES valstybių institucijoms siekiant užtikrinti, kad asmeniui nesuteikus leidimo įsigyti ginklą vienoje ES šalyje, jis negautų tokio leidimo kitoje valstybėje.

ES taisyklėms pritarė 491 EP narys, nepritarė 178, o susilaikė 28. Joms įsigalioti būtinas formalus ES Tarybos pritarimas. Tuomet ES valstybės turės per 15 mėnesių perkelti šias taisykles į savo teisę.

Atnaujintos ES ginklų direktyvos apžvalga (anglų kalba)EP Tyrimų biuro informacija apie ginklų kontrolę (anglų kalba)