Hakemisto Euroopan parlementti Hakemisto
Hakemisto
Ajankohtaista Parlamentin jäsenet Tietoa parlamentista Täysistunto Valiokunnat Valtuuskunnat Palveluksessasi EPTV Arkisto
Yleistä Hakemisto Arkisto
Hae parlamentin jäsen
Aakkosjärjestyksessä
Suora haku
6. vaalikausi
5. vaalikausi
4. vaalikausi
3. vaalikausi
2. vaalikausi
1. vaalikausi

TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
jpg Francesco RUTELLI
Euroopan liberaali- ja demokraattipuolueen ryhmä
Jäsen
it   Italia    20.07.1999 / 19.07.2004 : I Democratici
 
Syntynyt 14. kesäkuuta 1954, Roma  

Jäsen
20.07.1999 / 19.07.2004 : Euroopan liberaali- ja demokraattipuolueen ryhmä
21.07.1999 / 14.01.2002 : Ulkoasioiden, ihmisoikeuksien sekä yhteisen turvallisuuden ja puolustuspolitiikan valiokunta
14.09.1999 / 14.01.2002 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin (AKT-EU) yhteisessä parlamentaarisessa edustajakokouksessa
17.01.2002 / 19.07.2004 : Kansalaisvapauksien ja -oikeuksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta
07.02.2002 / 19.07.2004 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta

Varajäsen
21.07.1999 / 14.01.2002 : Kulttuuri-, nuoriso-, koulutus-, tiedonvälitys- ja urheiluvaliokunta
29.09.1999 / 14.01.2002 : Valtuuskunta EU:n ja Sloveniaan välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
17.01.2002 / 19.07.2004 : Ulkoasioiden, ihmisoikeuksien sekä yhteisen turvallisuuden ja puolustuspolitiikan valiokunta