Charles E. BAUR : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 15-04-1993 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 10-06-1990 : Union pour la démocratie française - Parti social démocrate (Frankrig)
  • 11-06-1990 / 15-04-1993 : Parti social démocrate (Frankrig)

Formand 

  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 11-02-1993 / 15-04-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Canada

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne og Samarbejdsrådet for Golfstaterne
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 15-01-1992 / 15-04-1993 : Energi-, Forsknings- og Teknologiudvalget

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 15-01-1992 / 15-04-1993 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder
  • 11-02-1993 / 15-04-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne