Felice CONTU : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Democrazia cristiana (Italien)

Næstformand 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 05-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 15-01-1992 / 05-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 11-06-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika