Gianni BAGET BOZZO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partito socialista italiano (Italien)

Næstformand 

  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Det Politiske Udvalg
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 11-02-1992 / 13-03-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for Konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det europæiske økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 11-02-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 11-02-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater