Maria Adelaide AGLIETTA : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Federazione dei Verdi (Italien)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina