Luigi Alberto COLAJANNI : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Næstformand

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 31-12-1998 : Partito democratico della sinistra (Italien)
  • 01-01-1999 / 19-07-1999 : Democratici di Sinistra (Italien)

Formand 

  • 30-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Det Palæstinensiske Lovgivende Råd
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Det Palæstinensiske Lovgivende Råd
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Det Palæstinensiske Lovgivende Råd

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Det Palæstinensiske Lovgivende Råd
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Fiskeriudvalget
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Monetær Politik
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, Landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, Landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, Landene i Sydøstasien og Republikken Korea