Luis Filipe Pais BEIRÔCO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 30-09-1993 : Partido do Centro Democrático Social (Portugal)
  • 01-10-1993 / 18-07-1994 : sem partido (Portugal)

Næstformand 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om institutionelle Spørsmål
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 16-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 11-03-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Norge
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Norge
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Norge