Ejner Hovgård CHRISTIANSEN : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 16-12-1992 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 17-12-1992 / 18-07-1994 : Løsgængere

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 16-12-1992 : Socialdemokratiet (Danmark)
  • 17-12-1992 / 18-07-1994 : Løsgænger (Danmark)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 27-07-1989 / 12-09-1990 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritiske Forsamling for konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for konventionen mellerm stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den partitetiske Forsamling for konventionen mellem ACP og DET EØF (ACP-EØF)
  • 15-01-1992 / 17-09-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for Konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det europæiske økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)