Juan María BANDRÉS MOLET : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 25-04-1993 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Kasserer
  • 26-04-1993 / 18-07-1994 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Izquierda de los Pueblos (Spanien)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om institutionelle Spørsmål
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika