Beate WEBER : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Formand 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 11-09-1985 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af ernæring
  • 12-09-1985 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde