Beate WEBER : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 14-12-1990 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 14-12-1990 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 13-10-1990 : Delegationen for Forbindelserne med Unionen af Socialistske Sovjetrepublikker
  • 26-07-1989 / 14-12-1990 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-12-1990 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 26-07-1989 / 14-12-1990 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik