Pedro Manuel CANAVARRO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 05-12-1990 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 06-12-1990 / 18-07-1994 : Regnbuegruppen i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 17-02-1991 : Partido Socialista (Portugal)
  • 18-02-1991 / 18-07-1994 : Partido Renovador Democratico (Portugal)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 18-02-1991 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse,Medier og Sport
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union