Bernard ANTONY : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Løsgængere

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Front national (Frankrig)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder