Klaus H.W. WETTIG : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Næstformand 

  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Sverige
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Sverige
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Sverige

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Budgetkontroludvalget
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 27-07-1989 / 12-09-1990 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritiske Forsamling for konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for konventionen mellerm stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den partitetiske Forsamling for konventionen mellem ACP og DET EØF (ACP-EØF)
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Sverige
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 26-05-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde