Birgit BJØRNVIG : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Regnbuegruppen i Europa-Parlamentet - Formand

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 31-12-1992 : Folkebevægelsen mod EF (Danmark)
  • 01-01-1993 / 18-07-1994 : Juni-Bevægelsen (Danmark)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Tyrkiet
  • 15-01-1992 / 26-10-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 26-10-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen