Renato SORU
  • Renato
    SORU
  • Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet
  • Medlem
  • Italien Partito Democratico
  • Fødselsdato: 6. august 1957, Sanluri (CG)

Politiske grupper

  • 01.07.2014 / 09.05.2016 : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Medlem
  • 10.05.2016 / 15.05.2017 : Løsgængere - Medlem
  • 16.05.2017 ... : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier

  • 01.07.2014 ... : Partito Democratico (Italien)

Medlem

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Økonomi- og Valutaudvalget
  • 14.07.2014 ... : Delegationen for Forbindelserne med Israel
  • 14.07.2014 ... : Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling for Middelhavsunionen
  • 19.01.2017 / 14.05.2017 : Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse
  • 15.06.2017 ... : Økonomi- og Valutaudvalget

Stedfortræder

  • 08.07.2014 / 09.05.2016 : Udvalget om Industri, Forskning og Energi
  • 10.10.2014 / 09.05.2016 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet
  • 19.01.2017 / 15.05.2017 : Økonomi- og Valutaudvalget

Kontakter

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    15G134
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T06123
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postadresse

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 15G134
    1047 Brussels