Brigitte U.J.M.J.G. ERNST de la GRAETE : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 31-05-1991 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Næstformand
  • 01-06-1991 / 18-07-1994 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Ecologistes confédérés pour l'organisation de luttes originales - Verts européens pour des régions transfrontalières et solidaires (Belgien)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 27-07-1989 / 15-09-1989 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritiske Forsamling for konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 12-03-1990 / 12-09-1990 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritiske Forsamling for konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for konventionen mellerm stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den partitetiske Forsamling for konventionen mellem ACP og DET EØF (ACP-EØF)
  • 15-01-1992 / 17-09-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for Konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det europæiske økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget for Andragender
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 17-09-1993 / 18-07-1994 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)