Artur DA CUNHA OLIVEIRA : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Socialista (Portugal)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-09-1990 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 14-09-1990 / 14-01-1992 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Fiskeri
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 26-05-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af Landdistrikter
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Canada