Elio DI RUPO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 16-12-1991 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 16-12-1991 : Parti socialiste (Belgien)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 10-06-1991 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 26-07-1989 / 16-12-1991 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 10-06-1991 / 16-12-1991 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Mexico

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 16-12-1991 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik