Kenneth COATES : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 31-12-1997 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem
  • 01-01-1998 / 19-07-1999 : Den Europæiske Venstrefløjs Fællesgruppe/Nordisk Grønne Venstre - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Det Forenede Kongerige)

Næstformand 

  • 05-10-1998 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Det Midlertidige Udvalg om Beskæftigelse
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 14-09-1998 / 05-10-1998 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 10-08-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 10-08-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 16-01-1997 / 13-02-1997 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika og MERCOSUR
  • 03-03-1997 / 15-01-1998 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 14-10-1997 / 15-01-1998 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika og MERCOSUR