Eusebio CANO PINTO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Socialista Obrero Español (Spanien)

Næstformand 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 11-06-1990 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 11-06-1990 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne og Samarbejdsrådet for Golfstaterne
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 26-05-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne