Arturo Juan ESCUDER CROFT : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 08-10-1992 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 08-10-1992 : Partido Popular (Spanien)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 27-07-1989 / 12-09-1990 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritiske Forsamling for konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for konventionen mellerm stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den partitetiske Forsamling for konventionen mellem ACP og DET EØF (ACP-EØF)
  • 15-01-1992 / 17-09-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for Konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det europæiske økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 15-01-1992 / 08-10-1992 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder
  • 18-09-1992 / 08-10-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 22-02-1991 / 14-01-1992 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 15-01-1992 / 08-10-1992 : Budgetudvalget
  • 15-01-1992 / 08-10-1992 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde