José BARROS MOURA : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 18-12-1991 : Venstrefløjs-Koalitionsgruppen - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-12-1991 : Coligação Democrática Unitária (Portugal)

Næstformand 

  • 26-07-1989 / 18-12-1991 : Udvalget om Sociale Anliggender, Beskæftigelse og Arbejdsmiljø

Medlemmer 

  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for konventionen mellerm stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og EØF (AVS-EØF)

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 18-12-1991 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget