José BARROS MOURA : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partido Socialista (Portugal)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Det Midlertidige Udvalg om Beskæftigelse
  • 21-07-1994 / 27-10-1995 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 21-07-1994 / 17-11-1995 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget for Andragender
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 27-10-1995 / 17-11-1995 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 17-11-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 17-11-1995 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget for Andragender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 14-10-1997 / 11-05-1998 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 11-05-1998 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 01-02-1995 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 01-02-1995 / 14-02-1996 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 14-02-1996 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender