José Vicente CARVALHO CARDOSO : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 14-07-1993 : Partido do Centro Democrático Social (Portugal)
  • 15-07-1993 / 18-07-1994 : sem partido (Portugal)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 13-10-1989 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af Landdistrikter
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 12-09-1989 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter
  • 11-10-1989 / 14-01-1992 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Energi-, Forsknings- og Teknologiudvalget
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Fiskeri
  • 03-06-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde