António Antero COIMBRA MARTINS : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Socialista (Portugal)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse,Medier og Sport
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget for Andragender
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Unionen af Socialistske Sovjetrepublikker
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget for Andragender
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen